Lektira “Umišljeni bolesnik” remek-djelo je francuskog književnika Molièrea koje na satiričan način prikazuje ljudske mane i slabosti. Ovo djelo, napisano davne 1673. godine, i danas je aktualno te nas navodi na promišljanje o našem odnosu prema zdravlju i bolesti.
“Umišljeni bolesnik” kroz lik Argana ismijava hipohondriju i opsjednutost bolešću, ali i kritizira tadašnje liječnike i njihove sumnjive metode liječenja. Molière vješto gradi zaplet komedije zabune u kojoj se isprepliću ljubavne i obiteljske intrige.
Iako je djelo napisano prije gotovo 350 godina, njegova satira i humor i dalje su svježi i zabavni. Upoznajmo pobliže likove ove duhovite komedije i otkrijmo što nas ona može naučiti o nama samima i svijetu oko nas.
“Umišljeni bolesnik” je satirična komedija-balet francuskog pisca Molièrea koja duhovito prikazuje mane ljudskog karaktera. Radnja prati hipohondra Argana, koji postaje opsjednut svojom umišljenom bolešću i ovisnošću o lijekovima.
Jean-Baptiste Poquelin, poznatiji pod pseudonimom Molière, bio je istaknuti francuski dramatičar, glumac i redatelj 17. stoljeća. Rođen 1622. u Parizu, Molière se smatra jednim od najvećih komediografa u povijesti svjetske književnosti. Njegov talent očituje se u vještom portretiranju ljudskih mana i društvenih problema kroz duhovite dijaloge i živopisne likove. Osim “Umišljenog bolesnika”, Molière je autor brojnih remek-djela poput:
Svojim djelima značajno je utjecao na razvoj komedije i kazališta, a njegov stil i humor nadahnjuju umjetnike i publiku do današnjih dana.
“Umišljeni bolesnik” pripada žanru komedije, specifično podvrsti komedije-baleta. Ovaj inovativni kazališni oblik, koji je Molière razvio u suradnji sa skladateljem Lullyjem, spaja elemente:
Komedija-balet bila je izuzetno popularna u 17. stoljeću na francuskom dvoru. Odlikuje se:
Karakteristika | Opis |
---|---|
Plesni interludiji | Baletni dijelovi isprepleteni s dramskom radnjom |
Glazbeni brojevi | Pjesme i instrumentalne točke koje prate predstavu |
Spektakularnost | Raskošne kostimografije, scenografije i specijalni efekti |
Kroz duhovite zaplete, karakterne likove i plesom obogaćenu radnju, Molière u “Umišljenom bolesniku” stvara zabavnu i poučnu predstavu koja ismijava ljudske slabosti. Ovim djelom dodatno je razvio žanr komedije-baleta, ostavivši trajan utjecaj na francusku i svjetsku književnost i kazalište.
Komedija-balet “Umišljeni bolesnik” Jean-Baptiste Poquelin Molierea nastala je u 17. stoljeću, preciznije, premijerno je izvedena 10. februara 1673. godine u pariškom Palais-Royalu[2][3]. Ovo djelo spada u period kasnog Moliereovog stvaralaštva i karakterizira se kao komedija-balet, žanr koji je bio izuzetno popularan na francuskom dvoru u vrijeme vladavine Luja XIV[1][2].
Pariz, kao glavni grad Francuske i središte kulturnog i umjetničkog života zemlje, bio je idealno mjesto za premijeru ovog inovativnog kazališnog oblika. Palais-Royal, impozantna građevina izgrađena za kardinala Richelieua 1639. godine, služila je kao kraljevska rezidencija, ali i kao kazalište. Upravo u tom prostoru Molière je surađivao sa skladateljem Jean-Baptiste Lullyjem, stvarajući nova djela koja su spajala elemente komedije, baleta i glazbe[3].
Datum premijere “Umišljenog bolesnika”, 10. februar 1673., posebno je značajan jer se radi o posljednjem Molièreovom djelu izvedenom za njegova života. Naime, tijekom četvrte izvedbe, 17. februara, Molière je doživio kolaps na sceni i preminuo nekoliko sati kasnije[2]. Unatoč ovom tragičnom događaju, “Umišljeni bolesnik” ostao je zapamćen kao remek-djelo francuske književnosti i kazališta, svjedočeći o Molièreovom neprikosnovenom talentu i njegovom trajnom utjecaju na svjetsku kulturu.
Komedija “Umišljeni bolesnik” Jean-Baptiste Poquelin Molièrea na duhovit način prikazuje život hipohondra opsjednutog svojom umišljenom bolešću. Kroz lik Argana, Molière istražuje psihološke i društvene aspekte hipohondrije, kritizirajući tadašnje liječnike i njihove metode.
Glavna tema djela je hipohondrija i njen utjecaj na život glavnog lika Argana. Argan, uvjeren da boluje od raznih bolesti, troši svoje bogatstvo na liječnike i lijekove, postajući ovisan o njihovim savjetima i terapijama. Molière kroz Arganov lik prikazuje destruktivnu prirodu hipohondrije i njene posljedice na pojedinca i njegovu okolinu.
Hipohondrija se očituje u Arganovom ponašanju na razne načine:
Uz glavnu temu hipohondrije, Molière u djelu obrađuje i nekoliko sporednih tema:
Osnovna ideja “Umišljenog bolesnika” je kritika ljudskih mana i slabosti kroz prizmu hipohondrije. Molière koristi Arganov lik kako bi prikazao destruktivne posljedice opsjednutosti umišljenom bolešću, kako na pojedinca, tako i na njegovu okolinu.
Kroz satiričan prikaz liječnika i tadašnje medicinske prakse, Molière također kritizira institucije i autoritete koji iskorištavaju ljudsku slabost i neznanje. Djelo poziva na zdrav razum i suočavanje sa stvarnošću, umjesto prepuštanja iracionalnim strahovima i vanjskim utjecajima.
Molière također ističe važnost iskrenih međuljudskih odnosa i ljubavi, suprotstavljajući Arganovoj opsjednutosti bolešću i materijalnim interesima iskrenu ljubav između Angélique i Cléantea.
Na kraju, kroz duhovite zaplete i likove, “Umišljeni bolesnik” poziva publiku na introspekciju i preispitivanje vlastitih slabosti i mana, nudeći univerzalnu poruku koja nadilazi vrijeme i kontekst nastanka djela.
Molière koristi brojne motive i simbole kako bi osnažio glavnu temu hipohondrije i njene posljedice:
Kroz ove motive i simbole, Molière pojačava humoristični efekt djela, ali i prenosi dublje poruke i kritike društva i ljudskih slabosti.
“Umišljeni bolesnik” je komedija-balet u tri čina, napisana u prozi s povremenim stihovima i glazbenim umecima. Molière je vješto iskoristio strukturu djela kako bi naglasio glavne teme i ideje.
U uvodnom dijelu, Molière predstavlja glavne likove i postavlja temelje zapleta. Upoznajemo Argana, bogatog hipohondra opsjednutog svojom umišljenom bolešću, njegovu kćer Angelique koja je zaljubljena u Cléantea, te Arganovog brata Béralda koji pokušava unijeti zdrav razum u njihove živote.
Kroz duhovite dijaloge i komične situacije, autor već u uvodu nagovještava glavne konfliktne točke:
Zaplet se razvija oko Arganove odluke da uda kćer Angelique za Thomasa Diafoirusa, mladog liječnika, kako bi imao stalnu medicinsku skrb. Ovaj plan nailazi na otpor Angelique i njene sluškinje Toinette, koje smišljaju načine da osujete zaruke.
Paralelno se odvija i zaplet vezan uz Arganovu drugu ženu Béline, koja se pretvara da brine o njegovom zdravlju, a zapravo želi naslijediti njegovo bogatstvo. Béline nastoji udaljiti Argana od njegove djece i brata Béralda.
Molière kroz zaplet istražuje nekoliko ključnih tema:
Vrhunac zapleta događa se u trećem činu, kada Argan saznaje za Angeliqueinu ljubav prema Cléanteu i odlučuje požuriti zaruke s Thomasom Diafoirusom. Toinette, prerušena u liječnika, pokušava razuvjeriti Argana i ukazati mu na Bélineine prave namjere.
U međuvremenu, Béralde nagovara Argana da se pretvara da je mrtav kako bi testirao odanost svoje obitelji. Ovaj prizor predstavlja ključan trenutak u razvoju likova i razotkrivanju njihovih pravih osjećaja:
Rasplet “Umišljenog bolesnika” donosi razrješenje glavnih zapleta i konfliktnih situacija. Nakon što je razotkrio Bélineine prave namjere, Argan pristaje na brak između Angelique i Cléantea. Također, odlučuje i sam postati liječnik kako bi uštedio na medicinskim troškovima.
Molière kroz rasplet naglašava glavne poruke djela:
Završna scena, u kojoj Argan prolazi kroz šaljivu ceremoniju primanja u liječnički stalež, predstavlja vrhunac Molièreove satire i komičnog genija.
U “Umišljenom bolesniku”, Molière s komičnom virtuoznošću istražuje teme hipohondrije, ljudskih slabosti i društvenih mana. Kroz vješto konstruiranu kompoziciju, autor gradi dinamičan zaplet, razvija nezaboravne likove i prenosi univerzalne poruke.
Kombinacijom proze, stiha i glazbe, Molière stvara jedinstveno kazališno iskustvo koje zabavlja, ali i potiče na razmišljanje. Vrhunac, rasplet i završna scena djela maestralno zaokružuju glavne ideje i ostavljaju snažan dojam na publiku.
“Umišljeni bolesnik” ostaje remek-djelo francuske i svjetske književnosti, svjedočeći o Molièreovom neprikosnovenom talentu i njegovom trajnom utjecaju na kazališnu umjetnost. Kroz vjekove, ovo djelo nastavlja inspirirati i oduševljavati, potvrđujući svoju bezvremensku vrijednost.
“Umišljeni bolesnik” je duhovita komedija-balet u tri čina, fokusirana na glavnog lika Argana, hipohondra uvjerenog da je teško bolestan. Evo najvažnijih elemenata radnje:
Kroz duhovite zaplete i likove, Molière ismijava ljudske slabosti, posebno hipohondriju, pozivajući publiku na introspekciju. Ovo remek-djelo francuske književnosti nudi univerzalnu poruku koja nadilazi vrijeme nastanka, svjedočeći o autorovom neprikosnovenom talentu.
Radnja “Umišljenog bolesnika” odvija se u nekoliko ključnih segmenata:
Molière vješto gradi radnju kroz niz duhovitih zapleta, sukoba i intriga, istovremeno prenoseći snažne poruke o ljudskim manama, obiteljskim odnosima i društvenim problemima. Redoslijed događaja u “Umišljenom bolesniku” gledatelje vodi na putovanje puno smijeha, ali i dubokih uvida u ljudsku prirodu.
“Umišljeni bolesnik” obiluje živopisnim likovima koji kroz svoje mane i vrline grade dinamičnu radnju i prenose univerzalne poruke. Molière vješto oblikuje glavne i sporedne likove, stvarajući nezaboravne osobnosti koje ostaju u sjećanju čitatelja i publike.
Argan je protagonist komedije, hipohondar opsjednut umišljenom bolešću. Unatoč bogatstvu, postaje ovisan o liječnicima i lijekovima, zanemarujući istinske obiteljske vrijednosti. Argan je:
Njegovi postupci i mane pokretač su radnje i izvor komičnih zapleta.
Beline, Arganova druga supruga, prijetvorna je i pohlepna žena koja se udala iz interesa. Ona:
Beline predstavlja negativan lik koji se suprotstavlja istinskim obiteljskim vrijednostima.
Angélique je Arganova kći, mlada, lijepa i zaljubljena u Cléantea. Njene osobine su:
Angélique utjelovljuje pozitivne vrijednosti i bori se protiv očevih planova koji joj nameću neželjeni brak.
Komedija vrvi upečatljivim sporednim likovima koji obogaćuju radnju:
Lik | Osobine |
---|---|
Toinette | – Duhovita i domišljata služavka – Odana Angélique – Vješto ismijava Arganove mane |
Cléante | – Angéliquein udvarač – Iskren i hrabar mladić – Spreman boriti se za ljubav |
Béline | – Licemjerna i pohlepna maćeha – Glumi brigu za Argana – Želi se domoći bogatstva |
Louison | – Arganova mlađa kći – Naivna i prostodušna djevojčica – Nesvjesna obiteljskih intriga |
Liječnici | – Pohlepni i neučinkoviti – Iskorištavaju Arganovu opsesiju – Predstavljaju satirični prikaz struke |
Svi ovi likovi doprinose dinamici radnje i prenose Molièreove poruke.
Kompleksni i često konfliktni odnosi između likova stvaraju napetost i komične zaplete:
Kroz ove odnose Molière vješto gradi zaplet, stvarajući napetost, komične situacije i emotivne preokrete koji vode do sretnog razrješenja na kraju komedije.
Molièreov “Umišljeni bolesnik” obilježen je jedinstvenim stilom i bogatim jezikom. Kroz vješto isprepletanje proze i stihova, autor stvara dinamičnu i raznovrsnu pripovjednu strukturu koja zabavlja i potiče na razmišljanje.
Satirični pristup društvenim problemima 17. stoljeća prožima cijelo djelo, s naglaskom na apsurdnost hipohondrije i pohlepe liječnika. Molière koristi niz stilskih figura kako bi pojačao komični efekt i prenio svoje poruke:
Kroz duhovite dijaloge i monologe, Molière vješto gradi karaktere likova, otkrivajući njihove motive i slabosti.
“Umišljeni bolesnik” obiluje raznovrsnim narativnim tehnikama koje obogaćuju priču i održavaju pažnju publike:
Kombinacija ovih tehnika rezultira dinamičnom i zabavnom pričom koja istovremeno prenosi snažne poruke.
Molièreov “Umišljeni bolesnik” odlikuje se humorističnim i satiričnim tonom koji prožima cijelo djelo. Kroz duhovite dijaloge, komične situacije i apsurdne zaplete, autor stvara vedru i zabavnu atmosferu koja prikriva ozbiljnije teme i kritike društva.
Unatoč lakoći i duhovitosti, djelo zadržava oštru satiričnu notu, posebno u prikazivanju liječnika i kritici ljudskih mana. Molière vješto balansira humor i društvenu kritiku, stvarajući djelo koje zabavlja i potiče na razmišljanje.
Ton i atmosfera “Umišljenog bolesnika” odražavaju Molièreovu sposobnost da kroz smijeh i zabavu prenese univerzalne istine o ljudskoj prirodi i društvenim problemima.
Molière u “Umišljenom bolesniku” vješto koristi simbole i motive kako bi na satiričan način prikazao glavne teme djela, poput hipohondrije, pohlepe i kritike tadašnje medicinske struke. Kroz likove i njihove postupke, autor otkriva dublje značenje i prenosi snažne poruke o ljudskim manama i društvenim problemima.
Molière kroz djelo koristi brojne motive kako bi pojačao glavne teme i poruke:
“Umišljeni bolesnik” pripada razdoblju europskog klasicizma. Ovo doba traje kroz cijelo 17. stoljeće i posebno se ističe u Francuskoj, gdje je Molière jedno od najznačajnijih imena:
Klasicizam kao stil obilježava:
Karakteristika | Opis |
---|---|
Racionalnost | Naglasak na razumu i logici |
Jasnoća | Težnja prema preciznosti izraza |
Sklad | Harmoničnost forme i sadržaja |
Univerzalnost | Teme od općeg značaja za čovječanstvo |
Radnja “Umišljenog bolesnika” smještena je u Pariz 17. stoljeća – središte kulturnog, političkog i društvenog života Francuske. Molière kroz djelo kritički prikazuje i ismijava brojne društvene probleme tog vremena:
Glavni lik Argan je bogati građanin i hipohondar koji troši ogromne sume novca na liječnike i lijekove. Kroz njegov lik i odnose s ostalim likovima, Molière stvara satiričnu sliku društva u kojem prevladavaju mane poput pohlepe, gluposti i sebičnosti.
Iako vremenski udaljeno od današnjice, djelo i dalje nosi univerzalnu poruku o ljudskim slabostima i društvenim problemima koji su prisutni u svakom dobu. Molièreova britkost i duhovitost čine “Umišljenog bolesnika” bliskim i razumljivim i suvremenom čitatelju.
Molièreov “Umišljeni bolesnik” predstavlja satiričnu komediju koja na duhovit način progovara o univerzalnim ljudskim manama. Ovo remek-djelo francuske i svjetske književnosti kritički se osvrće na:
Kroz lik Argana, bogatog umišljenog bolesnika, Molière stvara karikaturu društva svog vremena. On vješto ismijava tadašnje medicinarske prakse i lijekove, naglašavajući apsurdnost Arganove ovisnosti o njima.
Element djela | Interpretacija |
---|---|
Hipohondrija | Destruktivna opsesija vlastitim zdravljem |
Liječnici | Pohlepni varalice koji iskorištavaju pacijente |
Lijekovi | Besmisleni pripravci bez stvarnog učinka |
Obiteljski odnosi | Važnost iskrenosti i ljubavi nasuprot sebičnosti |
Molière koristi niz stilskih sredstava kako bi pojačao komični efekt i prenio svoje poruke:
Dramska napetost gradi se kroz komične zaplete i sukobe likova, poput:
Unatoč vremenskoj distanci, Molièreova satira i danas djeluje svježe i aktualno. “Umišljeni bolesnik” poziva publiku da preispita vlastite slabosti i zamke sebičnosti, nudeći univerzalnu poruku o važnosti razuma i istinskih međuljudskih odnosa.
Kroz živopisne likove i duhovitu radnju, Molière stvara jedinstveno kazališno iskustvo koje zabavlja i potiče na razmišljanje. Njegovo majstorstvo u ispreplitanju komičnih i kritičkih elemenata čini “Umišljenog bolesnika” trajno vrijednim remek-djelom koje nadilazi granice svog vremena.
“Umišljeni bolesnik” Molièrea i danas ostaje aktualno djelo koje kroz duhovite zaplete i živopisne likove prenosi snažne poruke o ljudskim manama i društvenim problemima. Autor vješto koristi satiričan ton i komične situacije kako bi ismijao hipohondriju, pohlepu i sebičnost, stvarajući univerzalnu priču koja nadilazi vrijeme i kontekst.
Molièreova sposobnost da kroz smijeh i zabavu potakne publiku na introspekciju i preispitivanje vlastitih slabosti čini ovo djelo izuzetno vrijednim. Likovi poput Argana, Beline i Toinette oživljavaju na stranicama, a njihovi odnosi i sukobi grade dinamičnu radnju koja drži pažnju čitatelja do samog kraja.
Unatoč vremenskoj udaljenosti, Molièreova satira i humor ostaju relevantni i razumljivi suvremenom čitatelju, svjedočeći o njegovom neprikosnovenom talentu i trajnom utjecaju na svjetsku književnost i kazalište. “Umišljeni bolesnik” poziva nas da se nasmijemo vlastitim manama i cijenimo iskrene međuljudske odnose, pružajući nezaboravno iskustvo koje zabavlja, poučava i inspirira.
About the author call_made
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje! Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba. Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!
Kad vam nitko ne može pomoći, uvijek možete računati na ovaj blog.
Puni.hr – Punimo vaše glave sa znanjem!