Jezik je ogledalo našeg izražavanja, ali i često izvor dilema. Jedna od onih koja zbunjuje mnoge jest pravilno pisanje oblika “ćemo” ili “će mo”. Iako na prvi pogled djeluju slično, njihova upotreba otkriva mnogo o poznavanju pravopisa.
Ispravno je uvijek koristiti oblik “ćemo”, jer se radi o skraćenici za pomoćni glagol “će” i infinitivnu česticu “-mo”. Pisanje razdvojeno kao “će mo” smatra se pogrešnim u standardnom jeziku.
Oblik “ćemo” koristi se kao dio prvog lica množine budućeg vremena. Izrađen je kombinacijom pomoćnog glagola “će” i skraćenice -mo, koja označava prvo lice množine u hrvatskom jeziku. U tom smislu, riječ mora biti spojena jer samo takav oblik zadovoljava pravila standardnog jezika.
Razdvojeno pisanje oblika “će mo”, premda često viđeno u neformalnoj komunikaciji poput dopisivanja ili društvenih mreža, predstavlja pogrešku u gramatici. Ne postoji gramatikalna konstrukcija kojom bi to razdvajanje bilo ispravno opravdano. Standardni jezik traži jasnoću iza značenja riječi, a ovakvo odvajanje onemogućuje pravilno razumijevanje rečenice.
Primjer ispravne uporabe: Sutra ćemo posjetiti grad. S druge strane, rečenica Sutra će mo posjetiti grad signalizira nedostatak osnovnog poznavanja pravopisa.
Primjeri pravilnog korištenja oblika “ćemo” jasno pokazuju važnost poznavanja pravila standardnog jezika. Pogledajmo nekoliko rečenica koje potvrđuju spajanje kao jedino ispravnu opciju:
Bilo kakva greška poput odvojenog pisanog oblika (“će mo”) narušava sklad ovih rečenica te unosi nesporazume, što nikad nije cilj efektivne komunikacije.
Izraz “ćemo” predstavlja skraćeni oblik pomoćnog glagola htjeti u prvom licu množine. Ova forma označava buduće vrijeme kada subjekti zajednički izražavaju namjeru ili plan radnje. U standardnim varijantama hrvatskog i srpskog jezika, jedini pravopisno ispravan način pisanja je spojeno – kao jedna riječ.
Razlozi za ovakvo pravilo leže u gramatici oba jezika. Oblikovanje “ćemo” povezivanjem odražava prirodnu morfološku povezanost između pomoćnog glagola i nastavka koji pripada subjektu mi. Nasuprot tome, razdvajanje poput “će mo” nije samo netočno nego i narušava jasnoću pisanog izraza, stvarajući dojam nepismenosti.
Primjena oblika “ćemo” najčešća je u svakodnevnom govoru: rečenice poput “Mi ćemo organizirati izlet.” ili “U petak ćemo posjetiti muzej.” ilustriraju pravilnost konstruktivne uporabe te pojašnjavaju značenje ovog čestog izraza. Proper kontinuirani naglasak na spojenoj formi ključan je za razumijevanje njegovog mjesta unutar gramatike.
About the author call_made
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje! Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba. Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!
Kad vam nitko ne može pomoći, uvijek možete računati na ovaj blog.
Puni.hr – Punimo vaše glave sa znanjem!