Jeste li se ikada zapitali piše li se ispravno “ne mogu” ili “nemogu”? Ovo pitanje često zbunjuje, čak i one koji svakodnevno koriste hrvatski jezik. Pravopisna pravila ponekad djeluju komplicirano, ali odgovor na ovu dilemu zapravo je vrlo jednostavan.
Ispravna upotreba izraza „ne mogu“ ili „nemogu“ ovisi o sintaktičkom kontekstu rečenice. Pisanje razdvojeno – „ne mogu“ koristi se kad je riječ o glagolu s negacijom, poput: „Ne mogu vjerovati svojim očima.“ S druge strane, spojeni oblik „nemogu“ pravopisno ne postoji u hrvatskom jeziku i smatra se greškom.
U ovim slučajevima dosljednost u korištenju standardnoga jezika ključna je za jasnoću komunikacije. Na primjer, pogrešno napisano: „Nemogu ovo učiniti“, govori da autor nije svjestan pravilnog pravopisa. Ovakve pogreške često narušavaju profesionalni dojam kod čitatelja i slušatelja.
Važno je zapamtiti razliku između pridjeva „nemoguć” (kao u frazi „To je nemoguć zadatak.”) i dotične konstrukcije s glagolom. Ta nijansa najčešće zbunjuje govornike jer zvuče slično, ali imaju potpuno različitu funkciju unutar rečenice.
Pravopisna pravila za pisanje izraza „ne mogu“ jednostavno se potvrđuju primjerima iz svakodnevnog jezika. Rečenice poput: „Više te ne mogu gledati niti čuti za tebe.“ precizno ilustriraju pravilnu upotrebu, gdje negacija stoji odvojeno ispred glagola.
Slično tome, izraz u rečenici „Ne možemo ovako nastaviti dalje.“ jasno pokazuje kako razdvojenost pridonosi razumljivosti i točnosti komunikacije. U suprotnom slučaju mogao bi se stvoriti dojam nepravilnosti ili čak neznanja govornika.
Kao dodatni primjer može poslužiti: „Oni ne mogu ići s nama na putovanje.“, koji ukazuje da je uvijek potrebno poštovati navedenu normu unatoč složenosti sintakse. Pogreška u pisanju ovog oblika nije pitanje slobodnog izbora nego temelj pismenog izražavanja.
Izraz “ne mogu” koristi se za izražavanje nemogućnosti ili nesposobnosti neke radnje. U hrvatskom jeziku pravopis vrlo jasno određuje način pisanja ovog oblika – odrična čestica “ne” piše se uvijek odvojeno od glagola kada je u pitanju lični oblik, baš kao što to predviđaju gramatička pravila.
Za razliku od toga, spojeni oblik poput “nemogu” jednostavno – ne postoji! Njegova upotreba smatra se ozbiljnom greškom koja može narušiti profesionalnost komunikacije. Dakle, tko god napiše nešto takvo treba očekivati da će njihovi sugovornici podići obrve (s razlogom).
Važno je tako razlikovati konstrukciju s negacijom (“ne mogu”) od pridjeva “nemoguće,” koji ima potpuno drukčiju funkciju u rečenici – označavajući ono što nije ostvarivo ni zamislivo. Nepravilan zapis nerijetko generira konfuziju jer zvuče slično, ali obavljaju različite sintaktičke uloge unutar jezika.
About the author call_made
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje! Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba. Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!
Kad vam nitko ne može pomoći, uvijek možete računati na ovaj blog.
Puni.hr – Punimo vaše glave sa znanjem!