Jeste li se ikada zapitali piše li se pravilno “uspjela” ili “uspijela”? Ova dvojba često zbunjuje mnoge jer na prvi pogled obje riječi zvuče ispravno, ali samo jedna od njih je gramatički točna prema standardnom hrvatskom jeziku.
Pravilno je koristiti riječ “uspjela”. Samo ona odgovara gramatičkim pravilima hrvatskog standardnog jezika jer dolazi od glagola uspeti se, koji u perfektnom obliku glasi “uspela/uspeli”. S druge strane, oblik “uspijela” stvara zbrku i nije prihvaćen u normativnom smislu.
Ako netko napiše ili izgovori “uspijela”, to obično proizlazi iz nesigurnosti uvjetovane sličnim oblicima kod drugih glagola poput vjerovati (vjerovala) ili dijeliti (dijelila). Nažalost, ovo nije valjana analogija pa ovdje nema mjesta improvizaciji – pravopis ne oprašta greške na pismenim ispitima, službenim dokumentima ili profesionalnoj komunikaciji.
Riječ “uspjela” koristi se u skladu s gramatičkim normama i ima široku primjenu, ovisno o značenju rečenice. Na primjeru: “Ona je uspjela završiti projekt na vrijeme,” jasno vidimo kako ova riječ stoji kao particip koji opisuje uspješno dovršen zadatak.
S druge strane, kada “uspjela” djeluje kao pridjev, dolazi do izražaja njezina sposobnost ili postignuće: “To je bila uspjela večera.” Ovdje ne govorimo samo o završenim radnjama već i o kvaliteti događaja — što daje dodatnu težinu značenju.
Suprotno tome, oblik “uspijela” stvara pomutnju jer mnogima zvuči ispravno zbog pogrešnih analogija iz svakodnevnog govora. Zamislite nespretan primjer poput: “Ona je uspijela riješiti problem,”. Pravi znalac odmah osjeti grešku – pravopis zahtijeva preciznost!
Važno je uvijek povjeriti pisma ili dokumente stručnim provjerama jer nitko ne želi kompromitirati profesionalni ton insercijama krivih oblika.
Riječ “uspjela” dolazi od glagola “uspjeti” i označava radnju koja je završena s pozitivnim ishodom, često unatoč poteškoćama. Možemo reći da nosi sa sobom osjećaj trijumfa – tko ne voli čuti riječi: “Bravo, uspjela si!”? U gramatičkom smislu, riječ “uspjela” koristi se kao participa ženskog roda kada govorimo o prošlom vremenu ili stanju koje traje.
S druge strane, oblik “uspijela” gradi zabune jer zvuči poput pravilnog oblika u svakodnevnom govoru. Međutim, on nije legitiman prema normativnoj gramatici hrvatskog jezika. Njegova upotreba u formalnom pisanju može djelovati vrlo neozbiljno — poput puštanja balona na službenoj konferenciji.
Dakle, pravilno korištenje riječi nije samo stvar preciznosti već i pokazatelj pismenosti osobe te poštovanja prema standardima jezika koji svi dijelimo.
About the author call_made
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje! Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba. Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!
Kad vam nitko ne može pomoći, uvijek možete računati na ovaj blog.
Puni.hr – Punimo vaše glave sa znanjem!