Jeste li se ikad zapitali piše li se pravilno “bijel” ili “bjel”? Ovo pitanje često zbunjuje mnoge jer razlika u pisanju može izgledati suptilno, ali pravopisna pravila hrvatskog jezika jasno određuju što je ispravno.
Riječ “bijel” je jedini ispravan oblik u standardnom hrvatskom jeziku. Pravopis jasno naglašava da se ova riječ piše s “i”, bez obzira na izgovor koji neki govornici prilagođavaju svom dijalektu. Dakle, nije dovoljno oslanjati se na način kako zvuči – pravila su tu da stvari budu jasne.
Primjerice, rečenica: Zid je obojen bijelom bojom, potpuno slijedi pravilan pravopisni standard. Suprotno tomu, upotreba oblika “bjel,” poput Zid je bjel, smatra se nepravilnim i ne nalazi temelje niti u normativnoj gramatici niti rječnicima.
Osim što prati pravilnost jezika, pisanje riječi točno odražava temeljnu pismenost uporabnika jezika. Oni koji koriste pogrešan oblik riskiraju ostaviti dojam nepouzdanosti ili nemarnosti prema osnovama književnog izraza. U formalnim tekstovima takve greške gotovo nikada nisu prihvatljive; isto vrijedi za službene dokumente ili akademske radove.
Jezik može biti bogat raznolikošću dijalekata, ali kada govorimo o standardiziranom zapisu, područja slobodne interpretacije nema.
Riječ bijelo koristi se u raznim kontekstima, a njezina pravilna upotreba odražava poznavanje standardnog jezika. Evo nekoliko primjera koji jasno pokazuju ispravnu primjenu:
Riječ bijelo označava boju koja podsjeća na snijeg, mlijeko ili kredu. Smatra se najsjetlijom nijansom, bez prisutnosti ikakvih drugih tonova. U hrvatskom standardnom jeziku ova riječ pripada kategoriji pridjeva te izriče svojstvo čistoće i ahromatske jednostavnosti.
Etimološki gledano, potječe od praslavenske riječi bělъ, što u staroslavenskom jeziku znači “sjaj”. Njeno pravilno pisanje sadrži dugi slog koji odražava fonologiju hrvatskog jezika – zato se koristi oblik sa ije umjesto sa je.
Pravilnost ovog oblika nije stvar osobnog mišljenja nego jasnih pravopisnih normi koje podržavaju konzistentnu primjenu u formalnoj komunikaciji. Tako rečenica poput: “Kuću su obojali u bijelu boju” jasno pokazuje kako upotreba ispravne norme doprinosi preciznosti i izražavanju standarda učenosti.
About the author call_made
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje! Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba. Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!
Kad vam nitko ne može pomoći, uvijek možete računati na ovaj blog.
Puni.hr – Punimo vaše glave sa znanjem!