Sjeno Ili Sijeno – Kako Se Ispravno Piše?

April 2, 2025

Profesor Kiki

No comments

Jeste li se ikada zapitali je li ispravno reći “sjeno” ili “sijeno”? Ova naizgled jednostavna dvojba često izaziva nesigurnost, čak i među izvrsnim poznavaocima hrvatskog jezika. Pravopisne dileme poput ove nisu samo pitanje pravilnosti već i razumijevanja bogatstva našeg jezika.

Ispravno korištenje

Pravopisna dilema između “sjeno” i “sijeno” često proizlazi iz nedovoljnog razumijevanja jezičnih pravila. Ispravan oblik, prema hrvatskom standardnom jeziku, jest „sijeno”. Riječ potječe od praslavenskog korijena te se kroz povijest zadržala s dodatnim vokalom i, što objašnjava današnji oblik.

Korištenje oblika “sjeno” u govornom jeziku nije neuobičajeno, posebno u nekim dijalektima ili regionalnim varijantama. Međutim, to ne opravdava njegovu uporabu u službenoj komunikaciji ili pisanju. Kada pišu formalne tekstove poput eseja, znanstvenih radova ili članaka, autori moraju koristiti standardni oblik kako bi izbjegli percepciju nepismenosti.

Primjeri pravilne upotrebe

Riječ “sjena” koristi se za označavanje prostora zaklonjenog od sunca. Primjerice, rečenica “Sjena je hladna i udobna” jasno ocrtava osjećaj ugode koji pruža sjena tijekom vrućih ljetnih dana. Slično tome, u izrazu “Čovjekova sjena pada po vlatima,” naglasak je na vizualnom efektu sjene.

Nasuprot tome, “sijeno” odnosi se na osušenu travu namijenjenu ishrani stoke. Neutralni primjeri poput “Kupila sam sijeno za konje” ili “Staja za stoku bila je napunjena sijenom” pokazuju funkcionalnu važnost ovog pojma u svakodnevici ruralnih zajednica.

Razlika između “sjene”, koja evocira mir i hladovinu, i “sijena”, koje ima praktičnu primjenu, presudna je za precizno komuniciranje na standardnom hrvatskom jeziku.

Značenje i definicija

Sijeno, prema standardnom hrvatskom jeziku, označava osušenu travu namijenjenu ishrani stoke. Taj se izraz koristi za opis procesa gdje zelena trava gubi većinu vlage tijekom sušenja na suncu i zraku. Na kraju tog postupka vlaga u sijenu smanjuje se sa čak 75% na svega 20%. Time sijeno postaje dugotrajniji i hranjivi materijal.

Tako obrađena biljka ključan je dio poljoprivrede jer služi kao osnovna hrana zimi kada nema pristupa svježoj paši. I dok neki ponegdje upotrebljavaju oblik sjeno, posebno u dijalektima, riječ “sijeno” pravilni je standardni termin koji prevladava u službenom jeziku. Pridajući tom nazivu važnost, ističe se bogatstvo praslavenskog naslijeđa iz kojeg dolazi ova specifična nomenklatura.

O meni - Profesor Kiki

Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!


Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba.


Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.

Leave a Comment