Nesrećan Ili Nesretan – Kako Se Ispravno Piše?

March 23, 2025

Profesor Kiki

No comments

Hrvatski jezik prepun je suptilnih razlika u pisanju koje često zbunjuju i iskusne govornike. Među najčešćim dvojbama svakako je pravilan oblik pridjeva koji opisuje osobu ili stanje bez sreće – “nesrećan” ili “nesretan”.

Obje riječi “nesrećan” i “nesretan” postoje u hrvatskom jeziku, ali imaju različite kontekste upotrebe. “Nesretan” se odnosi na osobu koja nije sretna ili na nepovoljan ishod, dok “nesrećan” opisuje tragičan događaj ili osobu pogođenu nesrećom.

Razlikovanje ovih naizgled sličnih riječi otkriva bogatstvo hrvatskog jezika i njegovu sposobnost da suptilnim nijansama izrazi različite vrste negativnih emocija i stanja. Pravilna upotreba ovih riječi ne samo da poboljšava jezično izražavanje, već i preciznije prenosi namjeravanu poruku.

Ispravno korištenje

Pravilna upotreba pridjeva “nesrećan” i “nesretan” ovisi o kontekstu i značenju koje želimo prenijeti. “Nesretan” se koristi kad opisujemo osobu koja nije sretna ili kad opisujemo nepovoljan ishod. Primjerice: “Bio je nesretan zbog rezultata ispita” ili “Doživjela je nesretan slučaj pri vježbanju”.

“Nesrećan” je s druge strane rezerviran za opisivanje tragičnih situacija ili osoba pogođenih nesrećom. Pravilno bi bilo reći: “Nesrećan događaj potresao je cijelu zajednicu” ili “Nesrećan čovjek koji je izgubio sve u poplavi”.

Bitno je razlikovati ova dva pridjeva jer pogrešna upotreba može promijeniti ton rečenice i poruku koju želimo prenijeti. Jezični stručnjaci naglašavaju da ova suptilna razlika doprinosi preciznosti hrvatskog jezika.

Primjeri pravilne upotrebe

Pravilna upotreba pridjeva “nesrećan” i “nesretan” demonstrira se kroz različite kontekste koji jasno pokazuju njihovu značenjsku razliku:

  • Nesretan čovjek – osoba koja osjeća tugu ili nezadovoljstvo: “Bio je nesretan zbog loših rezultata na ispitu.”
  • Nesrećan slučaj – tragičan događaj: “Prometna nesreća bila je nesrećan slučaj koji je potresao cijeli grad.”
  • Nesretan ishod – nepovoljan rezultat: “Pregovori su imali nesretan ishod za obje strane.”
  • Nesrećan trenutak – tragičan trenutak: “Taj nesrećan trenutak promijenio je živote mnogih obitelji.”
  • Nesretan brak – veza bez sreće: “Njihov nesretan brak trajao je godinama prije razvoda.”
  • Nesrećna okolnost – tragična situacija: “Zbog nesrećne okolnosti izgubio je sve što je imao.”

Razlikovanje ovih dvaju pridjeva omogućuje preciznije izražavanje i nijansiranje emocionalnih stanja, okolnosti i događaja u hrvatskom jeziku.

O meni - Profesor Kiki

Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!


Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba.


Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.

Leave a Comment