Bajki Ili Bajci – Kako Se Ispravno Piše?

April 1, 2025

Profesor Kiki

No comments

Bajke su oduvijek bile ključni dio svjetske književnosti, prenoseći vrijednosti, pouke i tradiciju s generacije na generaciju. Ove čarobne priče, bogate simbolikom i maštovitim elementima, više su od pukog zabavnog sadržaja za djecu – one predstavljaju ogledalo društva i ljudskih iskustava.

Bajka je književna vrsta koja se temelji na fantastičnim i nadnaravnim elementima, često uključujući borbu dobra i zla, gdje junaci prolaze kroz razne kušnje prije nego što dostignu sretan kraj. U hrvatskom jeziku, riječ može biti u obliku “bajka” (nominativ) ili “bajci” (dativ).

Kada zakoračimo u svijet bajke, zapravo zakoračimo u kolektivnu svijest čovječanstva gdje arhetipovi i simboli govore jezikom koji razumiju svi narodi, bez obzira na kulturološke razlike.

Ispravno korištenje

Dilema o pravilnoj upotrebi riječi “bajki” ili “bajci” u hrvatskom jeziku često zbunjuje govornike. Pravilo je jednostavno – oblik ovisi o padežu u kojem se imenica koristi. U dativu jednine pravilno je reći “bajci” (pričam djeci bajci), dok u genitivu množine koristimo “bajki” (zbirka narodnih bajki). Ovaj lingvistički detalj proizlazi iz pravila da imenice koje završavaju na -ka, -ga, -ha u dativu i lokativu jednine podliježu glasovnoj promjeni sibilarizacije, pri čemu k prelazi u c, g u z, a h u s. Stoga, kad govorimo o jednoj određenoj priči u dativu, koristimo “bajci”, a kad spominjemo više priča u genitivu, ispravno je “bajki”.

Primjeri pravilne upotrebe

Pravilna upotreba riječi “bajka” u različitim padežima često izaziva nedoumice među govornicima hrvatskog jezika. U dativu jednine pravilno je koristiti oblik “bajci” kao u rečenici: “Djeca su se divila Anderesenovoj bajci o ružnom pačetu.” Nasuprot tome, u genitivu množine ispravno je reći “bajki” – “U knjižnici imamo bogatu zbirku narodnih bajki iz cijelog svijeta.”

Važno je zapamtiti fonološku promjenu kojom se “k” mijenja u “c” pred “i” u dativu jednine. Ova glasovna promjena poznata je kao palatalizacija. Međutim, u genitivu množine oblik “bajki” ostaje nepromijenjen jer se iza “k” ne nalazi “i”, nego nulti morfem.

O meni - Profesor Kiki

Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!


Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba.


Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.

Leave a Comment