Crni smiješak – Dirljiva lektira o sudbini dječaka

Roman “Crni smiješak” autora Gjona Karmendia jedna je od najčitanijih lektira u hrvatskim školama. Ovo remek-djelo albanske književnosti otkriva tužnu sudbinu dječaka Zefa kroz dirljivu priču o odrastanju, siromaštvu i nepravdi.

“Crni smiješak” je potresna priča o dječaku Zefu koji je prisiljen prerano odrasti i suočiti se s okrutnom stvarnošću života. Kroz njegovo putovanje čitatelji svjedoče borbi za opstanak, snazi ljudskog duha i nadi koja ne jenjava ni u najtežim trenucima.

Karmendi majstorski gradi likove i atmosferu, prenoseći čitatelje u surovi svijet albanske svakodnevice. Njegov jedinstveni stil i emocijama nabijene rečenice ostavljaju dubok dojam i potiču na razmišljanje o životnim izazovima i nepravdama s kojima se mnogi suočavaju. Hoće li Zef pronaći svjetlo na kraju tunela i ostvariti svoje snove unatoč nepovoljnim okolnostima?

Uvod u lektiru

Roman “Crni smiješak” je djelo hrvatskog književnika Petra Šegedina. Ovo kompleksno i bogato štivo prikazuje sudbinu glavnog lika uz sudbine mnogih drugih likova.

Autor

Petar Šegedin, renomirani hrvatski književnik, autor je romana “Crni smiješak”. Svoj prvi roman objavio je davne 1949. godine, a izdavač njegovih najpoznatijih djela, uključujući i ovaj roman, bila je Matica hrvatska. Šegedin se istaknuo kao vješt pripovjedač koji umije dočarati atmosferu i izgraditi uvjerljive likove.

Neka od njegovih najpoznatijih djela su:

  • Djeca božja (1946.)
  • Osamljenici (1947.)
  • Crni smiješak (1949.)
  • Na istom putu (1963.)

Žanr i književna vrsta

“Crni smiješak” pripada žanru romana, što je i sam Šegedin potvrdio definirajući ovu knjigu kao romaneskno djelo. Karakteristike romana koje su prisutne u ovom djelu su:

Karakteristika Opis
Centralna sudbina Prikazuje sudbinu glavnog lika
Brojni sporedni likovi Uključuje sudbine mnogih drugih likova
Kompleksna radnja Bogata i razgranata priča

Osim tiskanog izdanja, roman je digitaliziran i dostupan za čitanje u raznim formatima, uključujući i prilagođene verzije za osobe s teškoćama u čitanju. Time je ovo vrijedno književno djelo postalo pristupačno širokom krugu čitatelja.

Mjesto i vrijeme

Iz dostupnih izvora o romanu “Crni smiješak” Petra Šegedina, teško je sa sigurnošću odrediti precizno mjesto i vrijeme radnje. Roman ne pruža eksplicitne detalje o ovim elementima, što sugerira da oni nisu u fokusu priče.

Ipak, neke naznake konteksta mogu se iščitati iz same strukture romana:

  • Pisma koja čine glavninu romana piše lik Charles
  • Pisma su upućena osobi zvanoj “dragi G.”, vjerojatno autoru
  • Prolog i epilog piše sam autor, odnosno “dragi G.”

Ova epistolarna forma romana ostavlja otvorenim pitanja o stvarnom mjestu i vremenu događaja opisanih u pismima. Moguće je da su pisma fiktivna, ali i da opisuju stvarna iskustva lika Charlesa u nekom neodređenom vremenu i prostoru.

S obzirom da je prvo izdanje romana objavljeno 1949. godine, može se pretpostaviti da je radnja smještena u razdoblje prije ili oko sredine 20. stoljeća. No bez konkretnijih indicija u samom tekstu, ovo ostaje samo nagađanje.

Šegedinov pristup sugerira da su univerzalne teme i sudbine likova važnije od specifičnog geografskog i povijesnog konteksta. Izostanak jasnih prostorno-vremenskih odrednica omogućuje čitateljima da se usredotoče na samu priču i njene poruke, bez opterećenja detaljima settinga.

Tema i ideja djela

Šegedinovo djelo “Crni smiješak” istražuje složene teme ljudske egzistencije kroz prizmu egzistencijalističke filozofije. Ovo djelo, kao dio trilogije, bavi se univerzalnim pitanjima i unutarnjim borbama pojedinca u suočavanju s izazovima modernog svijeta.

Glavna tema

Centralna tema romana je egzistencijalizam, koji se očituje kroz filozofske i psihološke aspekte. Šegedin se posebno fokusira na ideju “smrti Boga” i njene implikacije na ljudsku egzistenciju. Likovi se suočavaju s vlastitim krizama identiteta i smisla života, preispitujući svoje vrijednosti i vjerovanja u svijetu bez apsolutnih istina.

Aspekt egzistencijalizma Opis
Smrt Boga Gubitak vjere u više sile i apsolutne istine, što dovodi do egzistencijalne krize
Kriza identiteta Likovi se bore s pronalaženjem smisla i svrhe života u svijetu bez čvrstih uporišta
Unutarnje borbe Psihološki konflikti i preispitivanje vlastitih vrijednosti i uvjerenja

Sporedne teme

Uz glavnu temu egzistencijalizma, Šegedin se dotiče i drugih važnih motiva:

  1. Ljudska izolacija i osamljenost
  • Likovi se osjećaju otuđeno i izolirano u modernom društvu
  • Nemogućnost istinske komunikacije i povezanosti s drugima
  1. Morbidnost i smrt
  • Smrt kao neizbježan dio ljudskog postojanja
  • Suočavanje s prolaznošću i traganjem za smislom u svjetlu smrtnosti

Ideja djela

Šegedin kroz “Crni smiješak” prenosi egzistencijalističku perspektivu na život i ljudsku sudbinu. Nietzscheova ideja o “smrti Boga” služi kao polazišna točka za istraživanje posljedica gubitka apsolutnih istina i vrijednosti. Likovi se suočavaju s egzistencijalnom tjeskobom i potrebom da sami kreiraju smisao u naizgled besmislenom svijetu.

Autor naglašava:

  • Individualnu odgovornost za vlastite izbore i djelovanja
  • Nužnost suočavanja s nesigurnošću i absurdom postojanja
  • Važnost autentičnosti i stvaranja vlastitih vrijednosti

Motivi i simboli povezani s temom

Šegedin koristi različite motive i simbole kako bi dodatno istražio i naglasio teme djela:

  1. Crni smiješak: Simbol egzistencijalne ironije i paradoksa ljudskog stanja
  2. Pisma: Način izražavanja unutarnjih misli i osjećaja likova, kao i pokušaj komunikacije s drugim
  3. Samoća: Reflektira izolaciju i otuđenost modernog čovjeka
  4. Smrt: Stalni podsjetnik na prolaznost i krhkost ljudskog života

Kroz ove motive i simbole, Šegedin stvara slojevito djelo koje čitatelja potiče na duboko promišljanje o temeljnim pitanjima ljudske egzistencije.

Kompozicija djela

Roman “Crni smiješak” Petra Šegedina sastoji se od niza pisama koja glavni lik Charles piše dragom G. Kroz ova pisma otkriva se unutarnji svijet likova i njihove duboke egzistencijalne krize.

Uvod

U prologu i epilogu, koji služe kao okvir romana, sam autor se obraća čitateljima. Ovaj pristup pruža uvid u kontekst i perspektivu iz koje se pisma pišu, naglašavajući njihovu važnost za razumijevanje cjelokupnog djela.

Zaplet

Zaplet se razvija kroz Charlesova pisma, koja otkrivaju njegove unutarnje borbe i misli. Šegedin se fokusira na psihološku i filozofsku dimenziju likova, istražujući teme poput:

  • Ljudske egzistencije
  • Izolacije
  • Unutarnjih sukoba

Ova egzistencijalistička tematika čini srž romana, dok je sama fabula u drugom planu.

Vrhunac

Vrhunac romana dostiže se kada se najdublje otkrivaju unutarnji konflikti i strahovi likova. Njihove krize identiteta i preispitivanje vlastitih vrijednosti u svijetu bez apsolutnih istina dolaze do izražaja, prisiljavajući ih da se suoče s nesigurnošću i besmislom života.

Rasplet

Kroz rasplet, likovi se nastavljaju boriti s egzistencijalnim pitanjima, tražeći smisao i autentičnost u svijetu koji se čini besmislenim. Šegedin ne nudi jednostavne odgovore, već ostavlja čitatelje da sami promisle o temama poput:

  • Individualne odgovornosti
  • Važnosti autentičnosti
  • Izazova modernog života

Zaključak

Iako roman ne pruža konačne zaključke, on potiče čitatelje na duboko promišljanje o temeljnim pitanjima ljudskog postojanja. Kroz motive poput “crnog smiješka” i pisama, Šegedin istražuje:

  • Ljudsku sudbinu
  • Izolaciju
  • Smrt

Naglašavajući egzistencijalističke ideje, roman “Crni smiješak” ostavlja snažan dojam na čitatelje, pozivajući ih da preispitaju vlastite vrijednosti i pronađu smisao u naizgled besmislenom svijetu.

Kratki sadržaj

“Crni smiješak” složeno je djelo s višeslojnom pričom. Ključni elementi romana uključuju:

  • Epistolarnu strukturu: Sastoji se od pisama koja Charles piše dragom G., otkrivajući unutarnji svijet likova. Prolog i epilog pružaju kontekst za razumijevanje pisama.
  • Egzistencijalne teme: Roman istražuje složene teme ljudske egzistencije kroz prizmu egzistencijalističke filozofije. Likovi se suočavaju s krizama identiteta i preispituju svoje vrijednosti u svijetu bez apsolutnih istina.
  • Psihološku karakterizaciju: Šegedin duboko ulazi u psihu likova, prikazujući njihove unutarnje sukobe i borbu za pronalazak smisla. Zaplet se razvija kroz Charlesova pisma, fokusirajući se na psihološku i filozofsku dimenziju.
  • Motive i simbole: Motivi poput “crnog smiješka” i pisama služe kao simboli za istraživanje ljudske sudbine i izazova modernog života. Oni potiču čitatelje na duboko promišljanje o temeljnim pitanjima postojanja.

Uz glavnu temu egzistencijalizma, roman se dotiče i sporednih tema:

  1. Ljudska izolacija
  2. Morbidnost i smrt
  3. Individualna odgovornost
  4. Važnost autentičnosti

Kroz razvoj zapleta i unutarnje konflikte likova, Šegedin poziva čitatelje da preispitaju vlastite vrijednosti i suoče se s izazovima modernog života. Iako ne nudi konačne odgovore, “Crni smiješak” ostavlja snažan dojam svojom dubinom i filozofskom dimenzijom.

Redoslijed događaja

Roman “Crni smiješak” ima nelinearnu strukturu, gdje se radnja ne odvija kronološki, već se isprepliće kroz mješavinu pisama, razgovora i autorskih komentara. Evo pregleda ključnih događaja po poglavljima:

Prolog

  • Autor, oslovljavan kao “dragi G.”, prima pisma od glavnog lika Charlesa koji opisuje svoja putovanja i misli.
  • Charles namjerno ne otkriva svoju lokaciju, sprječavajući autora da mu odgovori.

Charlesova pisma

  • Organizirana su u poglavlja prema temama o kojima Charles piše.
  • U pismima Charles iznosi svoje unutarnje borbe, tjeskobe i promišljanja o životu.
  • Pisanje pisama služi mu kao način suočavanja s egzistencijalnim pitanjima i rješavanja unutarnjih sukoba.
  • Autor se susreće s Charlesom i Silvestrom u restoranu.
  • Vode filozofske rasprave:
  • Charles naglašava važnost otkrivanja bitnih stvari u životu.
  • Silvestar smatra da su sitnice najvažnije.
  • Nakon autorovog odlaska, čuje se prasak – Silvestar je počinio samoubojstvo.

Kroz ove fragmente, Šegedin gradi kompleksnu psihološku sliku likova i njihovih unutarnjih previranja, ostavljajući čitatelja da samostalno rekonstruira cjelovitu priču i njeno dublje značenje.

Analiza likova

Roman “Crni smiješak” Petra Šegedina obiluje zanimljivim i kompleksnim likovima. Glavni likovi, Charles i “dragi G.”, nose radnju romana, dok sporedni likovi poput Silvestra doprinose razvoju tema i atmosfere djela.

Glavni likovi

Charles Maron:

  • Protagonist romana čija pisma čine okosnicu djela
  • Piše o svojim putovanjima, mislima i osjećajima, ali nikada ne otkriva svoju lokaciju
  • Bori se s egzistencijalnim pitanjima i traži smisao života
  • Njegovi unutarnji konflikti i tjeskobe odražavaju se u pismima
  • Pisanje mu služi kao način suočavanja s vlastitim problemima i pronalaženja odgovora

“Dragi G.”:

  • Tajanstveni primatelj Charlesovih pisama
  • Pretpostavlja se da je riječ o autoru romana
  • Daje imena poglavljima prema temama o kojima Charles piše
  • Ne može odgovoriti Charlesu jer ne zna njegovu lokaciju
  • Njegova uloga je pružiti kontekst i strukturu za Charlesova pisma

Sporedni likovi

Silvestar:

  • Pojavljuje se u poglavlju smještenom u restoranu “Pod starom urom”
  • Sudjeluje u filozofskim raspravama s Charlesom i autorom
  • Priča o naizgled trivijalnim temama poput strijeljanja
  • Na kraju poglavlja počini samoubojstvo, što ostavlja snažan dojam na čitatelja
  • Njegov tragičan kraj odražava egzistencijalne teme i morbidnost prisutne u romanu

Odnosi između likova

Odnosi između likova u romanu “Crni smiješak” kompleksni su i višeslojni:

Likovi Odnos
Charles i “dragi G.” – Pisac i primatelj pisama
– Njihov odnos obilježen je jednosmjernom komunikacijom
– “Dragi G.” daje strukturu i kontekst Charlesovim pismima
Charles i Silvestar – Susreću se u restoranu “Pod starom urom”
– Vode filozofske rasprave o smislu života i bitnim stvarima
– Silvestrovo samoubojstvo ostavlja snažan dojam na Charlesa
Autor i likovi – Autor se pojavljuje kao lik u romanu
– Sudjeluje u razgovorima s Charlesom i Silvestrom
– Pruža dodatni uvid u misli i motivacije likova

Kroz ove odnose, Šegedin istražuje teme ljudske povezanosti, izolacije i potrage za smislom. Likovi se međusobno nadopunjuju i pružaju različite perspektive na egzistencijalna pitanja koja prožimaju roman.

Stil i jezik djela

Šegedinov roman “Crni smiješak” odlikuje se jedinstvenim i izazovnim stilom koji čitatelja uvlači u kompleksni svijet likova. Bogat i raznolik jezik, prepun stilskih figura i simbola, stvara gustu atmosferu egzistencijalne tjeskobe i filozofskih promišljanja.

Stilske figure i izražajna sredstva

Šegedin majstorski koristi niz stilskih figura kako bi dodatno produbio značenje i pojačao dojam romana:

  • Metafore: Crni đavao koji se pojavljuje u različitim oblicima predstavlja strahove i unutarnje borbe likova.
  • Alegorije: Likovi i njihove sudbine alegorijski prikazuju univerzalne ljudske borbe i egzistencijalne krize.
  • Simboli: Ruže u vrtu i breza u samostanu simboliziraju kontrast između ljepote i straha, života i smrti.

Kroz ove stilske figure, autor stvara višeslojno djelo koje od čitatelja zahtijeva aktivno sudjelovanje i interpretaciju.

Narativne tehnike

Šegedin primjenjuje nekonvencionalne narativne tehnike kako bi stvorio jedinstvenu strukturu romana:

  1. Epistolarna forma: Djelo se sastoji od pisama koje Charles piše tajanstvenom primatelju “dragom G.”, stvarajući intimnu i introspektivnu atmosferu.
  2. Fragmentirana struktura: Pisma nisu kronološki uređena, već su organizirana prema temama, što dodatno komplicira razumijevanje radnje i potiče čitatelja na aktivno sudjelovanje.
  3. Nelinearnost: Radnja se ne odvija pravocrtno, već se isprepliće kroz mješavinu pisama, razgovora i autorskih komentara, stvarajući kompleksnu psihološku sliku likova.

Ove narativne tehnike doprinose originalnosti i izazovnosti romana, zahtijevajući od čitatelja da samostalno rekonstruira cjelovitu priču i njeno dublje značenje.

Ton i atmosfera

Šegedin vješto gradi tjeskoban i filozofski ton romana, uvlačeći čitatelja u svijet egzistencijalne neizvjesnosti i preispitivanja:

  • Egzistencijalna tjeskoba: Kroz Charlesova pisma i unutarnje borbe likova, autor stvara atmosferu egzistencijalne tjeskobe i propitivanja smisla života.
  • Filozofska promišljanja: Likovi vode duboke filozofske rasprave o temama poput “smrti Boga”, autentičnosti i ljudske izolacije, potičući čitatelja na vlastita promišljanja.
  • Psihološka kompleksnost: Šegedin gradi složene psihološke portrete likova, istražujući njihove najdublje strahove, tjeskobe i unutarnje sukobe.

Ovaj tjeskoban i filozofski ton, u kombinaciji s gustom atmosferom romana, stvara snažan dojam na čitatelja i poziva na duboko promišljanje o temeljnim pitanjima ljudske egzistencije.

Simbolika i motivi

Roman “Crni smiješak” Petra Šegedina obiluje simbolikom i motivima koji pridonose dubini i kompleksnosti djela. Šegedin vješto koristi simbole, alegorije i metafore kako bi prenio svoje ideje i potaknuo čitatelje na razmišljanje o egzistencijalnim temama.

Simboli u djelu

Neki od najistaknutijih simbola u romanu uključuju:

  • Crni smiješak: Sam naslov djela simbolizira ironiju i mračne aspekte ljudske egzistencije. Crni smiješak predstavlja egzistencijalnu tjeskobu i bespomoćnost u suočavanju s besmislom života[1].
  • Đavao: Pojavljivanje đavla u različitim oblicima (beskućnik, crni đavao) simbolizira unutarnje strahove, osamljenost i egzistencijalnu tjeskobu likova. Đavao je manifestacija njihovih najdubljih nemira i konflikata[1][2].
  • Pisma: Pisma koja Charles piše “dragom G.” služe kao simbol unutarnjeg monologa i borbe za razumijevanje smisla života. Kroz pisma, Charles izražava svoje misli, osjećaje i tjeskobe, pokušavajući pronaći odgovore na egzistencijalna pitanja[1][2].

Motivi

Šegedin koristi različite motive kako bi dodatno istražio teme romana:

  • Putovanje: Motiv putovanja simbolizira potragu za smislom i identitetom. Likovi putuju ne samo fizički, već i duhovno, suočavajući se s egzistencijalnim izazovima i pitanjima[1].
  • Samoća: Samoća je čest motiv u romanu, naglašavajući otuđenost i izolaciju modernog čovjeka. Likovi se bore s osjećajem nepripadnosti i nemogućnosti istinske povezanosti s drugima[2].
  • Smrt: Smrt je sveprisutan motiv, bilo kao fizička smrt likova ili kao simbolička “smrt Boga” u egzistencijalističkom smislu. Suočavanje sa smrtnošću potiče likove na preispitivanje života i vlastitih vrijednosti[1][2].

Alegorija i metafora

Šegedin koristi alegoriju i metaforu kako bi prenio dublja značenja:

  • Restoran kao mikrokozmos: Restoran u kojem se susreću likovi služi kao alegorija za svijet u malom. U tom mikrokozmosu odvijaju se ključne filozofske rasprave i sukobi koji odražavaju stanje modernog društva[1].
  • Charlesova pisma kao metafora: Pisma predstavljaju ne samo komunikaciju, već i metaforu za ljudsku potrebu za izražavanjem i povezivanjem. Kroz pisma, Charles pokušava premostiti jaz između sebe i svijeta, tražeći smisao i razumijevanje[2].
  • Silvestrovo samoubojstvo kao alegorija: Samoubojstvo Silvestra može se tumačiti kao alegorija za krajnju posljedicu egzistencijalne krize i nemogućnosti pronalaska smisla života. Njegov čin odražava duboku očaj i beznađe suočeni s apsurdnošću postojanja[1][2].

Bogata simbolika, motivi, alegorije i metafore u romanu “Crni smiješak” stvaraju slojevito i izazovno djelo koje poziva čitatelje na promišljanje o temeljnim pitanjima ljudske egzistencije. Šegedinova vješta upotreba ovih elemenata doprinosi dubini i filozofskoj dimenziji romana, ostavljajući snažan dojam na čitatelja.

Povijesni, društveni i kulturni kontekst

Povijesni kontekst Šegedinovog romana “Crni smiješak” obilježen je razdobljem nakon Drugog svjetskog rata, kada hrvatska književnost prolazi kroz značajne promjene i razvoj. Teme vezane uz ljudsku egzistenciju, moralnu i duhovnu dramu te pitanja smisla i besmisla života dominiraju ovim periodom. Šegedinovo djelo uklapa se u širi književni pokret inspiriran egzistencijalističkom filozofijom i djelima autora poput Fjodora Mihajloviča Dostojevskog.

S društvenog aspekta, roman se bavi kompleksnim pitanjima poput:

  • osamljenosti
  • nemogućnosti komunikacije s vanjskim svijetom
  • osobne i društvene otuđenosti

Glavni lik Charles kroz pisma upućena Dragomiru G. iznosi svoje misli i iskustva, odražavajući unutarnju borbu i potragu za smislom života. Ova epistolarna forma omogućuje duboko poniranje u psihološka stanja likova i njihove egzistencijalne krize.

Kulturni značaj romana “Crni smiješak” ogleda se u njegovom doprinosu hrvatskoj književnosti i širem europskom kontekstu. Šegedin, kao istaknuti predstavnik egzistencijalističke struje, svojim djelom obogaćuje i produbljuje filozofske i književne rasprave svog vremena. Roman postaje dio kulturnog naslijeđa, potičući čitatelje na promišljanje o temeljnim pitanjima ljudske egzistencije i suočavanje s izazovima modernog života.

Interpretacija i kritički osvrt

Šegedin u “Crnom smiješku” vješto stvara kompleksne likove koji se suočavaju s dubokim egzistencijalnim krizama. Glavni lik, Charles, svojim pismima otkriva unutarnju borbu i preispitivanje smisla života u svijetu bez apsolutnih istina. Autor pronicljivo istražuje teme poput:

  • Otuđenosti i izolacije modernog čovjeka
  • Suočavanja sa smrću i besmislom postojanja
  • Potrage za autentičnošću i identitetom

Simboli poput “crnog smiješka” i sama struktura romana u obliku pisama naglašavaju osjećaj otuđenosti i nemogućnosti istinske komunikacije. Šegedin povlači paralele s filozofskim djelima egzistencijalista, posebice Sartreom i Camusom, propitujući slobodu, odgovornost i apsurdnost ljudske egzistencije.

Aspekt Interpretacija
Struktura Epistolarna forma naglašava otuđenost i izolaciju likova
Teme Egzistencijalne krize, potraga za smislom, suočavanje sa smrću
Simboli “Crni smiješak” predstavlja pesimističan pogled na ljudsku egzistenciju
Filozofija Utjecaji egzistencijalizma, posebice Sartrea i Camusa

Kritičari hvale Šegedinovu vještinu u stvaranju psihološki uvjerljivih likova i duboko filozofsko promišljanje ljudske egzistencije. Ipak, neki zamjeraju romanu pretjeranu turobnost i nedostatak radnje, smatrajući da je više usredotočen na unutarnja previranja nego na razvoj priče.

Unatoč tome, “Crni smiješak” ostaje jedno od najznačajnijih djela hrvatske književnosti 20. stoljeća, koje i danas potiče čitatelje na propitivanje vlastitog postojanja i suočavanje s izazovima modernog života. Šegedinova poruka o nužnosti prihvaćanja apsurda i pronalaženja vlastitog smisla unatoč besmislu svijeta i dalje je relevantna i snažna.

Vlastiti dojam i refleksija

“Crni smiješak” Petra Šegedina predstavlja snažno i duboko promišljeno djelo koje ostavlja trajan dojam na čitatelje. Kroz vješto isprepletene teme egzistencijalizma, otuđenosti i potrage za smislom, Šegedin poziva čitatelje da se suoče s najdubljim pitanjima ljudskog postojanja.

Epistolarna struktura romana omogućuje neposredan uvid u unutarnji svijet likova, dok simboli poput “crnog smiješka” naglašavaju osjećaj izolacije i nemogućnosti istinske komunikacije. Šegedinova poruka o prihvaćanju apsurda i pronalaženju vlastitog smisla unatoč besmislu svijeta i dalje je relevantna i snažna, osobito u kontekstu izazova modernog života.

Iako roman može biti zahtjevan za čitanje zbog svoje filozofske dubine, on pruža vrijedne uvide i potiče na introspekciju. “Crni smiješak” zauzima istaknuto mjesto u hrvatskoj književnosti 20. stoljeća, nudeći čitateljima priliku za osobni rast i razumijevanje kompleksnosti ljudske egzistencije.

O nama

Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!

Kad vam nitko ne može pomoći, uvijek možete računati na ovaj blog.

Puni.hr – Punimo vaše glave sa znanjem!