Donio ili donjeo – Kako se ispravno piše?

February 9, 2025

Profesor Kiki

No comments

Jeste li se ikada zapitali je li pravilno reći “donio” ili “donjeo”? Ova dvojba često zbunjuje govornike hrvatskog jezika, ali odgovor je zapravo vrlo jednostavan i temelji se na gramatičkim pravilima standardnog jezika.

Ispravno korištenje

Pravilan oblik je donio, dok je donjeo pogrešan i ne pripada standardnom hrvatskom jeziku. Pravilo se temelji na tvorbi glagolskih oblika u prošlom vremenu: infinitiv “donijeti” gubi slog “-ije-” u nekim oblicima, ali nikad ne mijenja redoslijed slova.

Jednostavan trik za provjeru ispravnosti jest konzultirati rječnik ili pravopis. No, tko ima vremena stalno listati knjige? Bolja praksa je zapamtiti zlatno pravilo – uvijek koristiti donio. Pogreške poput “donjeo” češće nastaju zbog regionalnih govora gdje su zamjene glasova uobičajene. Ipak, to nije opravdanje kad govorimo o književnom jeziku.

Primjeri pravilne upotrebe

Kada se govori u prošlom vremenu, oblik “donijeo” jednostavno nema mjesta u standardnom hrvatskom jeziku. Evo nekoliko primjera koji jasno pokazuju pravilnu upotrebu glagola “donijeti”:

  • Muški rod jednina: Ispravan oblik je donio, dok je pogrešna varijanta donjeo.

Primjer: “On je donio knjigu.” Zvuči prirodno i književno – baš onako kako treba.

  • Ženski rod jednina: Ovdje se koristi oblik donijela.

Primjer: “Marta je donijela cvijeće.” Nemojte niti pomišljati napisati “Marta je donjela”!

  • Srednji rod jednina: Pravilo kaže da se uvijek piše donijelo.

Primjer: “Dijete je donijelo igračku.” Jednostavno, zar ne?

  • Muški rod množina: U ovom slučaju pravilan oblik glasi donijeli.

Primjer: “Oni su donijeli darove.” Nikad nećemo reći ni čuti nešto poput “oni su donjeli”.

  • Ženski rod množina: Oblik koji koristimo jest donijele.

Primjer: “One su donijele hranu i piće.”

U ovim primjerima vidi se jasna logika jezika – sve što nije među spomenutim oblicima nepobitno pripada zoni grešaka koje valja izbjegavati! Budite sigurni da vas rječnik neće razočarati ako posegnete za njim pri provjeri.

Značenje i definicija

Glagol “donijeti” u hrvatskom jeziku ima jednostavno, ali moćno značenje – označava čin dostavljanja ili prenošenja nečega na određeno mjesto. To može biti bilo što, od svakodnevnih banalnosti poput “Donijeti kruh sa stola”, do simboličkih gesti: “Donio je buket ruža.” Fokusira se, uvijek, na završetak radnje; nešto je uspješno preneseno.

Ono po čemu ovaj glagol iskače jest njegova svršenost. Kad kažeš da si nešto donio – gotovo je! Nema više dramatizacije oko trajanja ili ponavljanja. Primjeri? Naravno! Zamislite situaciju gdje učenik ponosno izjavljuje: “Donio sam domaću zadaću.” Ili trenutak kad netko s osmijehom objašnjava prijatelju: “Donio sam vino za večeru.”

Ali oprez! Ova preciznost zahtjeva točan oblik… Bez mjesta za improvizaciju poput nesretnog “donjeo”.

O meni - Profesor Kiki

Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!


Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba.


Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.

Leave a Comment