Donja Ili Doljnja – Kako Se Ispravno Piše?

April 10, 2025

Profesor Kiki

No comments

Jeste li se ikada zapitali je li pravilno reći “donja” ili “doljnja”? Ova naizgled jednostavna jezična dvojba često izaziva nesigurnost, čak i među onima koji tečno vladaju hrvatskim jezikom. Razumijevanje pravila iza ovih oblika ključno je za točnu upotrebu u govoru i pisanju.

Ispravno korištenje

Izraz “donja” koristi se u većini situacija kada je riječ o standardnom hrvatskom jeziku. Primjerice, govorimo o donjem dijelu haljine, donjoj polici ili donjoj etaži. Ovaj oblik ima opću primjenu te je široko prihvaćen među govornicima.

S druge strane, izraz “doljnja”, premda pravilno građen prema određenim pravopisnim i gramatičkim zakonitostima, rijetko se koristi u svakodnevnom govoru. Najčešće ga nalazimo u starijim tekstovima ili specifičnim regionalnim varijantama jezika. Kada netko upotrijebi “doljnja”, može djelovati arhaično ili čak neprirodno – osim ako nije dio folklora ili lokalnog izričaja.

Važno je imati na umu da oba oblika imaju svoje mjesto, no kontekst igranje ključnu ulogu. Za profesionalne ili formalne situacije preporučuje se uporaba “donja”. Rezerviranost za “doljnja” ostaje ograničena na povijesne i stilističke okolnosti gdje takav izbor izraza ima opravdan smisao.

Primjeri pravilne upotrebe

Pridjev donja redovito se pojavljuje u svakodnevnom jeziku, a primjeri njegove pravilne upotrebe jasno pokazuju kako odgovara kontekstu. Rečenice poput “Donja polica ormara puna je knjiga” ili “Stan se nalazi u donjem dijelu zgrade” precizno opisuju položaj nečega smještenog ispod ili na nižem području.

Također, koristi se za opisivanje specifičnih dijelova predmeta ili prostora, npr. “Donji kat kuće iznajmljuje se turistima”. U ovim situacijama korištenje pridjeva doljnja, iako možda intuitivno nekima zvuči “bogatije”, bilo bi potpuno krivo jer lingvistički i pravopisno taj oblik nije prihvaćen.

Dobar primjer vizualnog kontrasta može biti rečenica: “Donja strana lista bila je obojena tamnozelenom bojom.” Ovdje je naglašen važan detalj – riječ “donja” stvara jasan prostorni odnos bez nepotrebnih komplikacija u jeziku.

Značenje i definicija

Pridjev donja jasno označava nešto što se nalazi ispod ili na dnu, pri čemu je značenje prostorno određeno. Izraz dolazi od imenice dno, a njegova upotreba itekako olakšava precizno izražavanje u svakodnevnom govoru. Primjeri su posvuda oko nas: “Donja polica ormara puna je knjiga” ili “Stan se nalazi u donjem dijelu zgrade”.

Za razliku od toga, varijanta doljnja više zbunjuje nego pomaže. Nema etimološko opravdanje niti učestalost koja bi osigurala standardnu primjenu u hrvatskom jeziku. Umjesto da pojasni prostor ili smjer, ova riječ dodaje nepotrebnu složenost.

Valjanost oblika donja leži upravo u jednostavnosti i pravilnoj tvorbi prema gramatičkim normama. Kada osoba kaže “donji kat kuće iznajmljuje se turistima”, ni trenutka ne postoji dvojba o lokaciji tog kata jer pridjev stvara jasan vizualan prikaz situacije – bez nesigurnosti i stilskih grešaka koje nosi zastarjela verzija poput “doljnjeg”.

O meni - Profesor Kiki

Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!


Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba.


Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.

Leave a Comment