Je li ispravno reći “donjela” ili “donijela”? Ovo je pitanje koje često zbunjuje govornike hrvatskog jezika, a odgovor leži u pravilima standardnog jezika koja ponekad mogu djelovati komplicirano. No uz jasno objašnjenje sve postaje jednostavnije.
Razumjeti zašto dolazi do ovakvih pogrešaka ključno je za njegovanje točnog izražavanja, posebno u pisanoj komunikaciji. U nastavku ćemo objasniti pravila iza ove dvojbe te ponuditi praktične savjete kako izbjeći slične greške.
Korištenje oblika “donijela” od ključne je važnosti jer reflektira poznavanje pravopisnih normi hrvatskog jezika. Iako se u govornom jeziku nerijetko čuje varijanta “donjela,” ona nije pravilna, što može ostaviti dojam neinformiranosti ili nemarnosti u formalnoj komunikaciji.
Oblik “donijela” dolazi iz prošlog glagolskog vremena i prati pravu tvorbenu shemu koja uključuje umetanje glasa -i- između korijena glagola i nastavka. Na primjer: onaj tko kaže “Ana je donIjela knjigu”, koristi standardni oblik koji svjedoči o lingvističkoj točnosti, dok “Ana je donJela knjigu” odstupa od norme i sugerira nehajev odnos prema jeziku.
U kontekstu profesionalnog izražavanja, nepravilnosti poput ove mogu narušiti kredibilitet pisca ili govornika. Smatraju se osnovnom pogreškom koja bi trebala biti ispravljena već tijekom obrazovanja. Pisani tekst posebno zahtijeva preciznost; ovakve greške nepogrešivo skreću pažnju s poruke na samu formu teksta.
Ako postoji sumnja oko pravilne forme, preporučljivo je konzultirati autoritativne izvore kao što su Hrvatski školski pravopis ili mrežni rječnici Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje – nema mjesta za improvizaciju kada govorimo o standardnom jeziku! Pravilnim korištenjem izbjegavaju se nesporazumi te dodatno naglašava poštovanje prema vlastitoj kulturi i tradiciji jezika.
Treba naglasiti važnost pravilnog izražavanja u svakodnevnoj komunikaciji, pa tako oblik donijela zahtijeva pažnju na detalje. Evo nekoliko primjera koji jasno pokazuju njegovu pravilnu uporabu:
Pogrešan upitnik o “donjela” mogao bi narušiti jasnu poruku ovih rečenica; kvalitetan govor počinje promišljenim odabirom riječi – zar ne?
Oblik donijela predstavlja glagolski pridjev radni svršenog glagola donijeti, što označava završenu radnju donošenja nečega. Ovaj oblik jasno pokazuje da je neki subjekt (u ženskom rodu jednine) izvršio tu radnju, primjerice: “Ona je donijela knjigu.”
Pravilan oblik temelji se na očuvanju slova “i” u osnovi glagola. To znači da kod tvorbe prošlih vremena ne dolazi do promjene u korijenu riječi. Za razliku od njega, pogrešan oblik donjela posljedica je nesklada između pravilne morfološke strukture hrvatskog standardnog jezika i govornog idioma koji pojedinci neopravdano prenose u pisani izričaj.
About the author call_made
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje! Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba. Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!
Kad vam nitko ne može pomoći, uvijek možete računati na ovaj blog.
Puni.hr – Punimo vaše glave sa znanjem!