Dvjesto ili dvijesto? – Kako se ispravno piše?

January 23, 2025

Profesor Kiki

No comments

Jeste li se ikada zapitali piše li se pravilno “dvjesto” ili “dvijesto”? Ova naizgled jednostavna dvojba često izaziva nesigurnost čak i kod onih koji su uvjereni u svoje jezične vještine. Pravopisne nedoumice poput ove podsjećaju nas koliko jezik može biti složen, ali istovremeno fascinantan.

Ispravno korištenje

Pravilno korištenje riječi “dvjesto” i “dvijesto” ovisi o gramatičkom kontekstu, no nije rijetkost da čak i iskusni govornici griješe. Oblik “dvjesto” koristi se kad brojka stoji sama ili uz imenicu koja je muškoga roda (npr. dvjesto stolova). S druge strane, “dvijesto” pravilno je u kombinaciji s imenicama ženskoga roda (npr. dvijesto knjiga). Dakle, rod imenice diktira pravopis.

Ipak, tko će točno svaki put stati i razmisliti? Neki pomisle: “Ah, nevažna sitnica!” Ali – zar stvarno želite ostaviti dojam nepismene osobe u formalnom tekstu ili tijekom važne e-mail komunikacije?

Primjeri pravilne upotrebe

Oblik dvjesto koristi se u svakodnevnom jeziku i formalnim tekstovima, što ga čini standardom kojeg vrijedi slijediti. Recimo da pišemo: “U knjižnici su posudili dvjesto knjiga.” Ovdje je oblik potpuno ispravan jer prati normativne smjernice hrvatskog jezika.

Jednako tako, kada govorimo o udaljenostima ili količinama, primjerice: “Dvjesto kilometara dijeli ta dva grada” ili “Platila je dvjesto eura za te cipele,” jasno je kako ovo nije stvar izbora nego pravopisa.

Značenje i definicija

Riječi “dvjesto” i “dvijesto” nalaze svoje mjesto u hrvatskom jeziku kao izrazi za broj 200, ali s nijansama koje potječu iz gramatičke upotrebe, povijesti i dijalekata. Oblik “dvjesto” danas prevladava u suvremenom jezikoslovlju te se smatra standardnim, dok oblik “dvijesto” nosi sa sobom duh prošlih vremena.

“Dvjesto”, modernija verzija riječi, koristi se najčešće u svakodnevnoj komunikaciji, formalnim tekstovima i javnom govoru. Nasuprot tome stoji stariji izraz “dvijesto”, kojeg neki možda doživljavaju kao arhaičan relikt – no taj oblik nikako nije pogrešan. Dapače, on ima svoju svrhu u narodnim govorima ili pisanju književnih djela gdje funkcionira gotovo poetski.

O meni - Profesor Kiki

Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!


Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba.


Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.

Leave a Comment