Lektira “Evgenij Onjegin” remek-djelo je ruskog pjesnika Aleksandra Sergejeviča Puškina. Ovaj roman u stihovima, napisan početkom 19. stoljeća, prati život mladog plemića Evgenija Onjegina i njegove odnose s prijateljima, obitelji i ljubavnim interesima.
Kroz lik Onjegina, Puškin istražuje teme ljubavi, prijateljstva, razočaranja i potrage za životnim smislom u kontekstu ruskog društva tog vremena.
Bogat lirskim opisima i dubokim uvidima u ljudsku psihu, ovaj klasik ruske književnosti i danas očarava čitatelje svojom ljepotom i slojevitošću. Upoznajte fascinantni svijet Evgenija Onjegina i zajedno s njim proživite emotivne uspone i padove na stranicama ovog nezaboravnog djela.
Uvod u lektiru
Roman “Evgenij Onjegin” Aleksandra Puškina jedno je od najznačajnijih djela ruske književnosti 19. stoljeća. Ovo satirično djelo u stihovima nastajalo je gotovo osam godina, dok je Puškin bio u izgnanstvu.
Autor
Aleksandar Sergejevič Puškin bio je istaknuti ruski pjesnik, dramatičar i prozaist čija su djela imala ogroman utjecaj na razvoj ruske literature. Smatra se utemeljiteljem moderne ruske književnosti. Puškinovo stvaralaštvo obuhvaća širok raspon tema i žanrova, od lirske poezije do povijesnih drama i proza. Njegov jedinstveni stil odlikuje se iznimnom ljepotom jezika, dubokim psihološkim uvidima i vještim portretiranjem likova.
Puškinova najpoznatija djela uključuju:
- Poeme “Ruslan i Ljudmila” te “Kavkaski zarobljenik”
- Drame “Boris Godunov” i “Mozart i Salieri”
- Zbirke poezije “Južni pojmovi” i “Cigani”
- Povijesnu prozu poput “Kapetanove kćeri” i “Priče Bjelkinova”
Unatoč relativno kratkom životnom vijeku (1799.-1837.), Puškin je ostavio neizbrisiv trag u ruskoj i svjetskoj književnosti.
Žanr i književna vrsta
“Evgenij Onjegin” pripada epsko-lirskom žanru, spajajući elemente epske priče o životu glavnog junaka s lirskim odlomcima punim emocija i razmišljanja. Ovo djelo smatra se romanom u stihovima zbog svoje posebne forme.
Specifičnosti žanra i vrste očituju se u:
Aspekt | Opis |
---|---|
Forma | Roman je napisan u tzv. onjeginskoj strofi od 14 stihova |
Stih | Stihovi su pisani četverostopnim jambom |
Liričnost | Brojni lirski odlomci izražavaju intimne misli i osjećaje likova |
Pripovjednost | Pratimo priču o Onjeginovu životu, odnosima i potragom za srećom |
Kombinirajući lirsku emotivnost i epsku narativnost unutar stihovane forme, Puškin stvara jedinstveno književno djelo koje nadilazi uobičajene žanrovske okvire. Ovaj eksperimentalni pristup čini “Evgenija Onjegina” jednim od prvih modernih romana europske književnosti.
Mjesto i vrijeme
Radnja romana “Evgenij Onjegin” odvija se na različitim lokacijama u Rusiji početkom 19. stoljeća. Glavni junak Evgenij Onjegin, mladi plemić, kreće se između mondenog života Sankt-Peterburga i mirnog seoskog okruženja na imanju svog ujaka koje je naslijedio[1][2][3].
Sankt-Peterburg, kao prijestolnica Ruskog Carstva, predstavlja središte društvenog života više klase. Onjegin tu vodi život tipičnog dendija, posjećujući balove, kazališta i salone. S druge strane, na selu dolazi do izražaja drugačija atmosfera, obilježena jednostavnošću i bliskošću s prirodom[1][3].
Ova dva kontrastna okruženja služe kao pozornica za razvoj odnosa između likova i pružaju uvid u različite aspekte ruskog društva tog vremena:
- Gradski život plemstva
- Mondena okupljanja
- Kulturna događanja
- Seoski život
- Mir i jednostavnost
- Povezanost s prirodom
Vremenski okvir radnje smješten je u period od Napoleonovog pada do pobune dekabrista u Rusiji, obuhvaćajući razdoblje od 1812. do 1825. godine[2][3]. Puškin kroz djelo daje sliku društveno-političkih previranja specifičnih za to razdoblje, čineći “Evgenija Onjegina” ne samo ljubavnom pričom, već i vrijednim dokumentom jednog važnog perioda ruske povijesti.
Tema i ideja djela
Roman “Evgenij Onjegin” A. S. Puškina obuhvaća širok spektar tema koje daju dublji uvid u rusko društvo i ljudsku psihu početkom 19. stoljeća. Glavna i sporedne teme djela isprepliću se stvarajući bogatu i slojevitu priču o ljubavi, prijateljstvu i potrazi za životnim smislom.
Glavna tema
Glavna tema romana “Evgenij Onjegin” je život i ljubavna priča glavnog lika Evgenija:
- Prati se njegov život od naslijeđenog bogatstva i odlaska na selo do suočavanja s dosadom i nezadovoljstvom
- U fokusu je njegova ljubavna veza s Tatjanom, djevojkom koja ga iskreno voli
- Onjegin isprva odbija Tatjaninu ljubav, shvaćajući prekasno da i on nju voli
Kroz ljubavnu priču romana, Puškin istražuje kompleksnost ljudskih emocija, nestalnost osjećaja i propuštene prilike koje život donosi.
Sporedne teme
Uz glavnu ljubavnu priču, “Evgenij Onjegin” obuhvaća i nekoliko značajnih sporednih tema:
- Promišljanje o ulozi individualca u društvu
- Istražuje se Onjeginov nemiran duh i nepomirenost sa svijetom i samim sobom
- On postaje “suvišan čovjek” u društvu, što odražava društveno-političke promjene tog vremena
- Prijateljstvo i odnosi među ljudima
- Prikazuje se razvoj i promjene u odnosu Onjegina i njegova najboljeg prijatelja Ljenskog
- Istražuju se razlike u njihovim pogledima na život i ljubav
- Kontrast između grada i sela
- Suprotstavlja se mondeni život Sankt-Peterburga mirnom seoskom okruženju
- Ova različita okruženja utječu na razvoj likova i njihove međusobne odnose
Ideja djela
Središnja ideja romana “Evgenij Onjegin” je prikaz “suvišnog čovjeka” – talentiranog i obrazovanog pojedinca koji se ne uspijeva uklopiti u društvo i pronaći životni smisao.
Kroz lik Onjegina, Puškin prikazuje:
- Otuđenost i razočaranje mladog plemića
- Njegovu nesposobnost da se poveže s drugim ljudima i pronađe ispunjenje
- Kobne posljedice odbijanja iskrene ljubavi zbog oholosti i straha od obvezivanja
Djelo također prenosi ideju o važnosti iskrenosti i izražavanja osjećaja. Tatjanina otvorena ljubavna izjava Onjeginu predstavlja iskrenost i hrabrost, dok njegovo odbijanje odražava strah i nesigurnost.
Motivi i simboli povezani s temom
Puškin koristi brojne motive i simbole kako bi dodatno naglasio i produbio teme djela:
Motiv/Simbol | Značenje |
---|---|
Putovanje | Potraga za životnim smislom i samospoznajom |
Pismo | Iskrenost osjećaja i ranjivost likova |
Dvoboj | Kobne posljedice ponosa i nedostatka komunikacije |
Godišnja doba | Prolaznost vremena i promjene u životima likova |
San | Podsvjesne želje i strahovi likova |
Ovi motivi i simboli pojavljuju se tijekom romana, pružajući dodatne slojeve značenja i omogućujući dublje razumijevanje unutarnjih svjetova likova i središnjih tema djela.
Kompozicija djela
“Evgenij Onjegin” je remek-djelo ruskog pjesnika Aleksandra Puškina, napisano u obliku romana u stihovima. Svojom jedinstvenom kompozicijom i stilom pisanja, djelo se ističe kao jedno od najznačajnijih ostvarenja ruske književnosti 19. stoljeća.
Uvod
Roman započinje opisom života glavnog lika, mladog plemića Evgenija Onjegina, koji dane provodi u mondenom Sankt Peterburgu. Upoznajemo i njegovog najboljeg prijatelja Vladimira Ljenskog, pjesnika zaljubljenog u mladu Olgu Larinu. Puškin vješto gradi likove i njihove odnose, postavljajući temelje za daljnji razvoj radnje.
Lik | Opis |
---|---|
Evgenij Onjegin | Mladi plemić, obrazovan i inteligentan, ali razočaran životom |
Vladimir Ljenski | Onjeginov najbolji prijatelj, pjesnik i idealist |
Olga Larina | Mlada i lijepa djevojka, Ljenskog ljubav |
Zaplet
Zaplet se razvija kada Onjegin upoznaje Olginu stariju sestru Tatjanu Larinu. Tatjana se zaljubljuje u Onjegina i piše mu pismo u kojem izražava svoje osjećaje. Međutim, Onjegin odbija njenu ljubav, smatrajući je nezrelom i nepromišljenom. Razočarana i povrijeđena, Tatjana se povlači u sebe.
Istovremeno, odnos između Onjegina i Ljenskog se pogoršava zbog nesporazuma i ljubomore. Njihov sukob kulminira dvobojem u kojem Onjegin ubija Ljenskog, što dovodi do dubokog kajanja i preispitivanja vlastitih postupaka.
Vrhunac
Godina prolazi, a Onjegin, izmučen grižnjom savjesti i dosadom, odlučuje napustiti Sankt Peterburg i otputovati Rusijom. Na svom putovanju susreće Tatjanu, sada udanu za uglednog generala. Onjegin shvaća da je zapravo zaljubljen u nju i pokušava osvojiti njenu ljubav, no Tatjana, iako i dalje gaji osjećaje prema njemu, odlučuje ostati vjerna svom suprugu.
Ovaj emotivni vrhunac romana otkriva dubinu likova i složenost njihovih odnosa, istražujući teme ljubavi, časti i odanosti.
Rasplet
U raspletu romana, Onjegin ostaje sam sa svojim mislima i kajanjem. Shvaća da je svojom ohološću i nesmotrenošću izgubio ljubav i prijateljstvo. Tatjana, s druge strane, pronalazi mir i ispunjenje u svom braku, ostajući vjerna svojim principima unatoč iskušenju.
Puškin kroz rasplet prikazuje posljedice životnih odluka i važnost osobnog integriteta. Likovi su suočeni s vlastitim izborima i moraju prihvatiti odgovornost za svoje postupke.
Zaključak
“Evgenij Onjegin” završava otvoreno, ostavljajući čitatelju da promišlja o sudbinama likova i poukama koje nose njihove priče. Kroz maestralno isprepletanje lirskih i epskih elemenata, Puškin stvara djelo koje nadilazi vrijeme i govori o univerzalnim temama ljubavi, prijateljstva, žaljenja i samospoznaje.
Ovaj roman u stihovima ostaje trajno svjedočanstvo Puškinove književne genijalnosti i njegov utjecaj na rusku i svjetsku književnost neizmjeran je. “Evgenij Onjegin” poziva čitatelje da preispitaju vlastite životne odluke i vrijednosti, pružajući uvijek aktualnu poruku o važnosti istinskih osjećaja i osobnog rasta.
Kratki sadržaj
Autor i vrsta djela: “Evgenij Onjegin” je roman u stihovima koji se sastoji od 8 poglavlja (originalno 9, ali jedno je cenzurirano i spaljeno) i 5600 stihova. Aleksandar Sergejevič Puškin, istaknuti ruski pjesnik, pisao ga je gotovo 8 godina[2][3]. Ovo remek-djelo spaja elemente epske priče s lirskim odlomcima, stvarajući jedinstveno književno ostvarenje.
Radnja: Priča prati život Evgenija Onjegina, mladog plemića iz Sankt-Peterburga. Nezadovoljan monotonim životom ispunjenim balovima i zabavama, Onjegin nasleđuje imanje svog ujaka i seli se na selo[1][2]. Tamo se sprijatelji s mladim pjesnikom Vladimirom Lenskim, preko kojeg upoznaje njegove vjerenicu Olgu Larinu i njenu sestru Tatjanu[3].
Ključni momenti radnje uključuju:
- Tatjanino pismo Onjeginu u kojem mu izražava svoju ljubav
- Onjeginovo odbijanje Tatjane, smatrajući je premladu i neiskusnu
- Sukob između Onjegina i Lenskog koji završava tragično
- Onjeginovo kasnije shvaćanje da voli Tatjanu, koja je sada udana i vjerna suprugu
Kroz ove događaje, Puškin istražuje teme ljubavi, prijateljstva, razočarenja i potrage za životnim smislom unutar konteksta ruskog društva početkom 19. stoljeća.
Redoslijed događaja
Puškinov epski roman “Evgenij Onjegin” slijedi život mladog ruskog plemića kroz niz ključnih događaja. Priča započinje upoznavanjem s Onjeginovim raskošnim i rastrošnim životom u Sankt-Peterburgu, gdje se zabavlja na plesovima do ranih jutarnjih sati.
Nakon što je naslijedio imanje svog ujaka, Onjegin se seli na selo. Tamo se sprijatelji s mladim pjesnikom Vladimirom Lenskim, koji ga upoznaje s obitelji Larin – uključujući dvije sestre, Tatjanu i Olgu. Tatjana se zaljubi u Onjegina na prvi pogled i piše mu strastveno pismo izražavajući svoje osjećaje:
- Tatjana izlijeva svoju dušu u pismu Onjeginu
- Otvoreno mu priznaje da je zaljubljena u njega
- Nervozno iščekuje njegov odgovor
Međutim, Onjegin odbija njenu ljubav, smatrajući da nije spreman za miran obiteljski život. Osjećajući se poniženom i slomljenog srca, Tatjana se povlači u sebe.
Vrhunac romana događa se na proslavi Tatjaninog imendana, gdje su pozvani i Lenski i Onjegin. Onjegin, u pokušaju da izazove ljubomoru svog prijatelja Lenskog, počinje koketirati s Olgom. Ovaj postupak dovodi do fatalnog dvoboja između dvojice muškaraca:
Događaj | Posljedica |
---|---|
Onjegin koketira s Olgom | Lenski izaziva Onjegina na dvoboj |
Dvoboj između Onjegina i Lenskog | Lenski gubi život, Onjegin odlazi u izgnanstvo |
Puškin vješto isprepliće ove ključne događaje, stvarajući napetu i emotivno nabijenu priču o ljubavi, prijateljstvu i posljedicama životnih izbora. Svaki preokret u radnji otkriva nove slojeve likova i vodi čitatelja kroz vrtlog osjećaja i moralnih dilema s kojima se suočavaju junaci romana.
Analiza likova
Puškinovo remek-djelo “Evgenij Onjegin” obiluje nezaboravnim likovima koji otkrivaju slojevitost ljudske psihe. Kroz njihove odnose i sudbine, autor stvara bogatu sliku ruskog društva početkom 19. stoljeća.
Glavni likovi
Evgenij Onjegin
- Protagonist romana, mladi plemić dosadan životom u mondenom Sankt-Peterburgu
- Inteligentan, šarmantan, ali i melankoličan te razočaran besmislom svog postojanja
- Licemjeran u društvenim odnosima, egocentričan i neshvaćen od okoline
- Ne prepoznaje istinsku ljubav Tatjane, što ga vodi u moralnu propast i otuđenje
Tatjana Larina
- Mlada djevojka iz provincije, iskreno zaljubljena u Onjegina
- Čedna, sanjarska i strastvena, utjelovljenje ideala čiste i bezuvjetne ljubavi
- Piše Onjeginu pismo u kojem mu otkriva svoje osjećaje, ali biva odbijena
- S vremenom sazrijeva u dostojanstvenu i moralnu ženu, vjerna svom suprugu unatoč Onjeginovom pokušaju zavođenja
Sporedni likovi
Vladimir Lenski
- Onjeginov prijatelj, mladi pjesnik zaljubljen u Olgu Larinu
- Idealističan, emotivan i naivan, utjelovljenje romantičarskog duha
- Ulazi u sukob s Onjeginom zbog ljubomore, što završava tragičnim dvobojem
- Njegova smrt simbolizira propast ideala i mladenačke nevinosti
Olga Larina
- Tatjanina mlađa sestra, živahna i površna djevojka
- Zaljubljena u Lenskog, ali ne shvaća dubinu njegovih osjećaja
- Brzo se oporavlja od Lenskove smrti i udaje se za drugog
Ostali likovi:
Lik | Opis |
---|---|
Onjeginov ujak | Bogati zemljoposjednik čijom smrću Onjegin nasljeđuje imanje |
Knez Gremin | Tatjanin suprug, stariji i dostojanstven plemić |
Tatjanina majka | Brižna, ali konvencionalna žena koja potiče kćer na udaju |
Zarecki | Onjeginov poznanik iz Sankt-Peterburga, utjelovljenje ispraznosti visokog društva |
Odnosi između likova
Složeni odnosi između likova čine srž radnje “Evgenija Onjegina”:
- Evgenij i Tatjana
- Tatjanina iskrena ljubav prema Onjeginu suprotstavljena je njegovoj hladnoći i odbijanju
- Njihov odnos evoluira od Tatjanine mladenačke zanesenosti do Onjeginove zakašnjele spoznaje ljubavi
- Evgenij i Lenski
- Prijateljstvo dvojice mladića narušeno je Onjeginovim koketiranjem s Olgom
- Njihov sukob kulminira tragičnim dvobojem u kojem Onjegin ubija Lenskog
- Tatjana i Olga
- Sestre su potpuno različitih osobnosti – Tatjana je sanjarska i osjećajna, dok je Olga površna i nepostojana
- Njihovi kontrasti dodatno ističu Tatjaninu moralnu snagu i dosljednost
- Onjegin i društvo
- Onjeginov odnos prema društvu obilježen je licemjerjem i dosadom
- Njegova otuđenost odraz je “suvišnosti” talentiranog pojedinca u okvirima društvenih konvencija
Kroz ove isprepletene odnose, Puškin stvara živopisnu fresku ljudskih sudbina, emocija i moralnih dilema, dajući “Evgeniju Onjeginu” univerzalnu i bezvremensku vrijednost.
Stil i jezik djela
Roman “Evgenije Onjegin” odlikuje se jedinstvenim stilom i jezikom koji ga izdvajaju u ruskoj književnosti. Puškin koristi raznolike stilske figure i narativne tehnike kako bi stvorio bogatu i slojevitu atmosferu djela.
Stilske figure i izražajna sredstva
Puškin u “Evgeniju Onjeginu” vješto koristi brojne stilske figure i izražajna sredstva kako bi osnažio priču i prenio emocije likova:
- Metafore: Uspoređujući emocije i stanja likova s prirodnim pojavama, Puškin stvara živopisne slike. Primjerice, opisuje Tatjaninu ljubav kao “plamen što gori u njenoj duši”.
- Epiteti: Opisni pridjevi poput “blijedi mjesec” ili “hladni pogled” doprinose atmosferi i karakterizaciji likova.
- Ironija: Kroz ironične komentare i opise, Puškin kritizira društvene norme i licemjerje. Onjeginovo ponašanje često je predmet ironije.
- Kontrasti: Suprotstavljajući grad i selo, ljubav i ravnodušnost, život i smrt, autor naglašava ključne teme djela.
Ove figure obogaćuju tekst, pružajući čitatelju dublje razumijevanje unutarnjeg svijeta likova i autorovih poruka.
Narativne tehnike
Puškin u romanu primjenjuje raznovrsne narativne tehnike koje pridonose dinamici i zanimljivosti pripovijedanja:
Tehnika | Opis | Primjer |
---|---|---|
Pripovijedanje u stihovima | Umjesto proze, Puškin koristi stihove organizirane u specifičnu strofu. | Onjeginska strofa od 14 stihova u četverostopnom jambu. |
Lirske digresije | Autor prekida naraciju kako bi izrazio osobne misli, osjećaje ili komentare. | Puškinovi komentari o ljubavi, životu i književnosti. |
Pisma | Likovi komuniciraju kroz pisma, otkrivajući svoje najdublje osjećaje. | Tatjanino pismo Onjeginu u kojem izjavljuje svoju ljubav. |
Flashbackovi | Vraćanje u prošlost pruža uvid u pozadinu i motivaciju likova. | Opisi Onjeginova i Lenskovog djetinjstva i odrastanja. |
Ove tehnike stvaraju složenu i slojevitu narativnu strukturu koja čitatelja drži zainteresiranim i potiče na razmišljanje.
Ton i atmosfera
Ton i atmosfera u “Evgeniju Onjeginu” variraju ovisno o situaciji i emocionalnom stanju likova, stvarajući bogat raspon ugođaja:
- Melankolični ton prevladava u opisima Onjeginove dosade i nezadovoljstva životom, odražavajući “suvišnog čovjeka”.
- Lirski i strastveni ton prisutan je u trenucima ljubavi i romanse, posebice u Tatjaninim iskazima osjećaja.
- Ironični i satirični ton Puškin koristi za kritiku društva i ljudskih mana, često kroz Onjeginove riječi i postupke.
- Tragični tonovi javljaju se u dramatičnim trenucima, poput dvoboja između Onjegina i Lenskog, naglašavajući tužne sudbine likova.
Atmosfera djela odražava kontraste između grada i sela, živosti i dosade, ljubavi i razočaranja. Puškin vješto gradi ugođaj koristeći opisne detalje i emotional no nabijene scene, uranjajući čitatelja u svijet “Evgenija Onjegina”.
Simbolika i motivi
Puškinovo remek-djelo “Evgenij Onjegin” obiluje simbolima i motivima koji produbljuju njegovo značenje. Oni pružaju dublji uvid u unutarnji svijet likova i teme djela.
Simboli u djelu
Neki od ključnih simbola u “Evgeniju Onjeginu” uključuju:
- Godišnja doba: Izmjena godišnjih doba simbolizira prolaznost života i promjene u emocionalnim stanjima likova. Proljeće predstavlja mladost i ljubav, zima melankoliju i razočaranje.
- Pisma: Tatjanino pismo Onjeginu simbolizira njenu iskrenu ljubav i ranjivost, dok Onjeginovo pismo na kraju romana odražava njegovo prekasno shvaćanje vlastitih osjećaja.
- Putovanje: Onjeginova putovanja simboliziraju potragu za smislom života i bijeg od dosade i razočaranja. Ona također odražavaju njegove unutarnje nemire i nemir.
- Dvoboj: Fatalni dvoboj između Onjegina i Lenskog simbolizira tragične posljedice ponosa, ljubomore i nesporazuma. On također predstavlja prekretnicu u životu likova.
- San: Tatjanin san simbolizira njene strahove i želje, predviđajući buduće događaje u romanu. On otkriva dubinu njenih osjećaja prema Onjeginu.
Motivi
Puškin koristi razne motive kako bi dodatno istražio teme i karakterizaciju likova:
- Motiv razočaranja: Onjeginova dosada i razočaranje životom provlače se kroz čitav roman, odražavajući stanje ruskog plemstva tog vremena.
- Motiv ljubavi: Ljubavna priča između Onjegina i Tatjane čini središnji motiv djela, istražujući kompleksnost ljudskih odnosa i emocija.
- Motiv prijateljstva: Odnos između Onjegina i Lenskog ispituje granice prijateljstva i posljedice izdaje i nesporazuma.
- Motiv prirode: Opisi prirode često odražavaju emocionalna stanja likova i pružaju kontrast između grada i sela.
- Motiv samoće: Onjeginova izolacija i otuđenost naglašavaju njegovu ulogu “suvišnog čovjeka” i nesposobnost uklapanja u društvo.
Alegorija i metafora
Puškin također koristi alegoriju i metaforu kako bi prenio dublje poruke:
- Lenskijev lik je alegorija idealističkog pjesnika, dok Onjegin predstavlja razočaranog i ciničnog pojedinca.
- Tatjanin lik je alegorija čiste i bezuvjetne ljubavi, dok Olgina površnost odražava društvene konvencije.
- Metafora “života kao pozornice” provlači se kroz djelo, s likovima koji igraju dodijeljene uloge u društvu.
- Puškin koristi metaforu “srca kao knjige” kako bi opisao složenost ljudskih emocija i unutarnjeg života likova.
Bogata simbolika i motivi u “Evgeniju Onjeginu” doprinose njegovoj slojevitosti i trajnoj univerzalnoj privlačnosti, pružajući čitateljima uvijek nove uvide u ljudsku prirodu i životna iskustva.
Povijesni, društveni i kulturni kontekst
Roman “Evgenij Onjegin” Aleksandra Sergejeviča Puškina predstavlja značajno djelo ruske književnosti, a njegov povijesni, društveni i kulturni kontekst bogat je i raznolik. Napisan između 1823. i 1831., a objavljen 1833., roman obuhvaća zbivanja od 1819. do 1825. godine, uključujući:
- Vojne pohode nakon poraza Napoleona
- Pobunu dekabrista 1825.
- Vladavinu cara Aleksandra I.
Ovo burno razdoblje ruske povijesti obilježeno je društvenim i političkim previranjima, što Puškin vješto uključuje u radnju romana.
Društveni kontekst “Evgenija Onjegina” prikazuje različite aspekte ruskog društva početkom 19. stoljeća:
Okruženje | Opis |
---|---|
Selo | Jednostavnost života, bliskost s prirodom |
Moskva | Gospodsko društvo, aristokratski krugovi |
Sankt Peterburg | Mondeni život, središte visokog društva |
Glavni lik Evgenij Onjegin, mladi bogati aristokrat, kreće se u visokim društvenim krugovima. Njegov način života odražava norme i probleme tadašnje ruske aristokracije, uključujući:
- Zabave i mondeni život
- Ljubavne avanture i intrige
- Razočaranje i dosadu usprkos privilegijama
Kroz Onjeginovu priču, Puškin daje sliku ruskog plemstva i njihovih unutarnjih borbi u vremenu velikih društvenih promjena.
Kulturni kontekst romana obilježen je bogatstvom ruske književne tradicije i utjecajima europske kulture. Puškin spaja elemente klasicizma i romantizma, stvarajući jedinstveni stil koji će postati temelj moderne ruske književnosti. “Evgenij Onjegin” obiluje referencama na rusku i europsku kulturu, od narodnih običaja do opere i baleta, što djelo čini istinskim svjedočanstvom kulture tog vremena.
Interpretacija i kritički osvrt
Autorski Kontekst
Aleksandar Sergejevič Puškin, jedan od najznačajnijih ruskih pisaca, napisao je “Evgenija Onjegina” između 1823. i 1831. godine. Objavio ga je u cjelosti 1833.[2][3] Puškin je bio istaknuti pjesnik, dramatičar i prozaist, a smatra se utemeljiteljem moderne ruske književnosti.
Struktura i Stil
“Evgenij Onjegin” sastoji se od:
- 8 poglavlja
- 5.600 stihova
- Onjeginske strofe (14 stihova četverostopnog jamba)[1][3]
Puškinov jedinstveni stil i jezik izdvajaju ovo djelo:
- Raznolike stilske figure (metafore, epiteti, ironija, kontrasti)
- Narativne tehnike (pripovijedanje u stihovima, lirske digresije, pisma, flashbackovi)
Radnja i Glavni Likovi
Roman prati život Evgenija Onjegina, mladog ruskog plemića:
- Odlazak iz Petersburga na selo
- Prijateljstvo s Vladimirom Lenskim
- Ljubavna priča s Tatjanom Larinom
Ključni momenti radnje:
Događaj | Značaj |
---|---|
Tatjanino pismo Onjeginu | Izražavanje iskrene ljubavi |
Onjeginovo odbijanje Tatjane | Emocionalni sukob |
Sukob Onjegina i Lenskog | Tragičan kraj prijateljstva |
Onjeginovo shvaćanje ljubavi prema Tatjani | Prekasno – Tatjana udana i vjerna |
Analiza glavnih likova otkriva slojevitost ljudske psihe:
- Evgenij Onjegin
- Mladi plemić
- Dosada i melankolija
- Otuđenost i sukobi
- Tatjana Larina
- Utjelovljenje čiste i bezuvjetne ljubavi
- Moralna dilema
Sporedni likovi, poput Vladimira Lenskog i Olge Larine, dodatno obogaćuju radnju i ističu moralne dileme.
Teme, Motivi i Simboli
“Evgenij Onjegin” obuhvaća širok spektar univerzalnih tema:
- Ljubav i razočaranje
- Prijateljstvo
- Uloga individualca u društvu
- Kontrast grada i sela
Ključni motivi i simboli produbljuju značenje djela:
Motiv/Simbol | Značenje |
---|---|
Godišnja doba | Emocionalna stanja likova |
Pisma | Izražavanje osjećaja |
Putovanja | Potraga za smislom |
Dvoboj | Rasplet sukoba |
San | Podsvijest likova |
Bogata simbolika i motivi doprinose slojevitosti i trajnoj univerzalnoj privlačnosti romana.
Vlastiti dojam i refleksija
Aleksandar Sergejevič Puškin u svom remek-djelu “Evgenij Onjegin” majstorski prikazuje složenost ljudskih odnosa i unutarnjih borbi. Čitajući ovo djelo, čitatelj se ne može oteti dojmu da je ono i danas, gotovo dva stoljeća nakon nastanka, jednako aktualno i relevantno.
Puškin s nevjerojatnom suptilnošću i dubinom zadire u psihu likova, prikazujući njihove strahove, nadanja i razočaranja. Kroz lik Evgenija Onjegina, on daje sliku “suvišnog čovjeka” – talentiranog pojedinca koji se ne uspijeva pronaći u društvu svoga vremena, a ta je tema i danas itekako prisutna.
Ono što posebno fascinira jest Puškinova sposobnost da u stihu izrazi najdublje emocije i misli, stvarajući djelo koje istovremeno očarava svojom ljepotom i potiče na razmišljanje. “Evgenij Onjegin” nije samo ljubavna priča, već i svjedočanstvo jednog vremena i kulture, koje nam pruža uvid u rusko društvo 19. stoljeća.
Čitajući ovo djelo, nemoguće je ne diviti se Puškinovom geniju i njegovom doprinosu svjetskoj književnosti. “Evgenij Onjegin” zasluženo se smatra jednim od najznačajnijih djela ruske književnosti, a njegov utjecaj osjeća se i danas, nadahnjujući nove generacije čitatelja i pisaca.