U hrvatskom jeziku često dolazi do nedoumica oko pravilnog oblika glagola “glasati”. Koji je pravilniji oblik – “glasaj” ili “glasuj”? Ovo pitanje posebno dobiva na važnosti tijekom izbornih razdoblja kada građani ostvaruju svoje demokratsko pravo.
Oblik “glasaj” predstavlja standardni imperativ glagola “glasati” i pravilno je rješenje u kontekstu izbornog procesa. Iako se u razgovornom jeziku ponekad čuje i oblik “glasuj”, on nije u skladu s normama standardnog hrvatskog jezika i smatra se nepravilnim oblikom.
Razumijevanje ove naizgled sitne jezične nijanse može pomoći u pravilnom izražavanju i izbjegavanju jezičnih pogrešaka. Zanimljivo je kako jedna glasovna promjena može stvoriti toliku dilemu među govornicima hrvatskog jezika.
Ispravno korištenje
Pravilni oblik imperativa glagola “glasati” je “glasaj”. Ovaj oblik izveden je prema standardnim pravilima hrvatske gramatike za glagole koji u infinitivu završavaju na “-ati”. U službenim dokumentima, na izbornim listićima i u komunikaciji državnih tijela uvijek se koristi ispravni oblik “glasaj”.
“Glasuj” je nepravilni oblik koji se pojavljuje u svakodnevnom govoru, ali nije standardiziran i smatra se jezičnom pogreškom. Lingvisti naglašavaju da se imperativ tvori od prezentske osnove “glas-” i nastavka “-aj”, a ne od pogrešno izvedene osnove “glas-uj”.
Pri pisanju službenih tekstova ili javnih poziva na izbore, nužno je koristiti standardni oblik “glasaj” kako bi se osigurala jezična pravilnost i dosljednost u službenoj komunikaciji.
Primjeri pravilne upotrebe
Pravilna upotreba imperativa “glasaj” vidljiva je u brojnim službenim materijalima i kampanjama. Na izbornim plakatima često se može vidjeti slogan “Glasaj za promjene!” ili “Glasaj – tvoj glas je važan”. Državno izborno povjerenstvo u svojim kampanjama dosljedno koristi oblik “glasaj”, primjerice u porukama poput “Glasaj na izborima u nedjelju” ili “Glasaj za svoju budućnost”.
U medijima se također pravilno koristi: “Predsjednik je pozvao građane: ‘Glasaj i ti!'” Civilne udruge često organiziraju kampanje s porukama “Glasaj jer imaš pravo” ili “Glasaj odgovorno”. Vrijedi zapamtiti da se u službenim pozivima na izbore uvijek koristi standardni oblik “glasaj”, dok se “glasuj” ponekad može čuti u neformalnom govoru, ali to nije standardni jezični oblik.