Greški ili grešci? – Kako se ispravno piše?

April 5, 2025

Profesor Kiki

No comments

Pravopisne dileme poput “greški” ili “grešci” često zbunjuju čak i one koji se smatraju vrsnim poznavateljima hrvatskog jezika. Je li to samo stvar navike ili postoji pravilo koje određuje kako pravilno pisati?

Točan oblik je “greški”, jer se radi o množini riječi “greška” koja pripada ženskom rodu i ima nastavak -i u množini.

Ako vas zanima zašto se ova riječ piše upravo tako i kako izbjeći slične zamke u budućnosti, nastavite čitati.

Ispravno korištenje

U hrvatskom jeziku, riječ “greška” u množini poprima oblik “greški”, što je česta zamka za mnoge. Zašto? Jer riječ pripada ženskom rodu i koristi nastavak -i u množini. Iako se ponekad čuje i oblik “grešci”, on nije prihvaćen u standardnom jeziku. Tko bi rekao da tako jednostavna riječ može izazvati toliko zabune?

Kod pisanja, važno je paziti na takve detalje. Pogrešno korištenje može stvoriti dojam nepažnje ili nedovoljnog poznavanja jezika. Ako već pravite greške, barem ih ne pravite u pisanju riječi “greška”! Konačno, upotreba točnog oblika nije samo stvar pravila, već i poštovanja prema jeziku.

Primjeri pravilne upotrebe

Pravilna upotreba riječi greška ovisi o padežu i kontekstu. U nominativu jednine kažemo greška, ali u dativu i lokativu jednine oblik se mijenja u grešci zbog sibilarizacije. Na primjer, rečenica “Radilo se o grešci koja ga je mogla koštati života” pokazuje kako se grešci koristi u dativu. Pogrešno korištenje oblika, poput greški u ovim padežima, može stvoriti dojam nepoznavanja jezičnih pravila. Tko bi, zapravo, želio biti poznat po tome da ne zna pravilno sklanjati osnovne riječi?

Značenje i definicija

Riječ “greška” označava neispravan postupak ili odstupanje od plana, što može biti rezultat ljudske pogreške, prirodnog nedostatka ili stečene neispravnosti. Primjeri uključuju pogreške u računanju, pravopisne greške ili čak životne odluke koje donose neželjene posljedice.

U hrvatskom jeziku, “greška” je imenica ženskog roda, a njezina upotreba ovisi o padežu. U nominativu jednine koristi se oblik “greška”, dok se u dativu i lokativu jednine mijenja u “grešci”. Ova promjena temelji se na glasovnoj sibilarizaciji, gdje glasovi k, g, h ispred i prelaze u c, z, s. Primjerice, “Radilo se o grešci koja ga je mogla koštati života” ili “Unatoč grešci koju sam napravio, uspio sam proći ispit.”

Oblik “greški” nije prihvaćen u standardnom jeziku za dativ i lokativ jednine, što često izaziva zabunu. Iako se ponekad čuje u svakodnevnom govoru, njegova upotreba može stvoriti dojam nepoznavanja jezičnih pravila. Tko bi, na kraju krajeva, želio biti upecan na takvu grešku?

O meni - Profesor Kiki

Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!


Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba.


Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.

Leave a Comment