Jučer ili jućer? – Kako se ispravno piše?

Jeste li se ikada zapitali piše li se pravilno “jučer” ili “jućer”? Ova naizgled jednostavna dvojba često izaziva nesigurnost, čak i među onima koji su sigurni u svoje pravopisne vještine. Pogreške u pisanju ovakvih riječi lako prolaze nezapaženo, ali mogu ostaviti dojam nepažnje.

Ispravan oblik je “jučer”. Riječ dolazi od staroslavenskog jezika te zadržava glasovni zapis bez slova ć. Upotreba oblika “jućer” smatra se pogrešnom u standardnom hrvatskom jeziku.

Ispravno korištenje

Kako izbjeći klasične jezične zamke i koristiti ispravan oblik “jučer”? Prvo, treba zapamtiti da standardni hrvatski pravopis ne priznaje varijantu s “ć”. Dakle, nema dvojbe – samo je “jučer” pravilno.

Zašto onda tolika zbrka? Razlozi su često vezani uz način na koji se riječi izgovaraju u različitim dijelovima Hrvatske. Na primjer, neki govornici zbog lokalnih naglasaka ili navike intuitivno posežu za pogrešnom verzijom. No taj „instinkt“ valja korigirati jer nepravilnost može narušiti dojam pismenosti.

Primjeri pravilne upotrebe

Riječ jučer koristi se u svakodnevnom jeziku kao neizbježan dodatak za opisivanje događaja iz prethodnog dana. Njena ispravna primjena, međutim, često izaziva pažnju jezičnih entuzijasta i profesora hrvatskog jezika. Evo nekoliko primjera gdje je riječ korištena točno i prirodno:

  • “Jučer sam ti posudio svoj laptop, očekujem ga sutra nazad.” (Klasičan primjer rečenice koja priziva stvarni događaj – što su prijatelji nego vječni korisnici naših uređaja?)
  • “Ako si to već napravio jučer, zašto o tome govoriš danas?” (Savršeno za situacije kad netko hvali dan nakon bitke.)
  • “Jučer smo slavili rođendan mog prijatelja.” (Zvuči idilično? Sve dok nije bilo previše konzumacije!)
  • “Otišla je jučer na put.” (Sažeto, jasno i dovoljno dramatično da privuče pozornost.)

Značenje i definicija

Riječ jučer označava dan koji neposredno prethodi današnjem. Drugim riječima, ako je danas srijeda, jučer je bio utorak – koliko god to očito zvučalo! No osim doslovnog značenja, ovaj izraz se koristi i za opisivanje nedavne prošlosti, primjerice: “Jučer su stigle vijesti o odgodi plana.”

Zanimljivo, riječ dolazi iz praslavenskog jezika (vьčera) i stoji u vezi s pojmom večeri. To daje starinsku dubinu ovoj naizgled običnoj riječi. Ipak, unatoč njenoj jednostavnosti, često se greškom piše kao jućer. Pogreška? Apsolutno. Standard hrvatskog jezika priznaje isključivo oblik s mekanim “č”.

O nama

Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!

Kad vam nitko ne može pomoći, uvijek možete računati na ovaj blog.

Puni.hr – Punimo vaše glave sa znanjem!