Jučerašnji ili Jučerašni? – Kako se Ispravno Piše?

April 7, 2025

Profesor Kiki

No comments

Jezične nedoumice često stvaraju konfuziju među govornicima hrvatskog jezika. Jedna od takvih dilema je pravilna uporaba pridjeva “jučerašnji” ili “jučerašni”. Mnogi nisu sigurni koji oblik koristiti u svakodnevnoj komunikaciji ili formalnom pisanju.

Prema hrvatskom jezičnom standardu, ispravan oblik je “jučerašnji” koji dolazi od imenice “jučer” s nastavkom “-ašnji”. Oblik “jučerašni” smatra se nestandardnim i ne preporučuje se u službenoj komunikaciji, iako se ponekad može čuti u razgovornom jeziku.

Razumijevanje ovakvih jezičnih finesa nije samo pitanje pravilnosti već i očuvanja bogatstva hrvatskog jezika. Kroz detaljniju analizu ovih oblika, otkrit ćemo zašto je važno razlikovati standardne i nestandardne izraze te kako pravilno upotrebljavati vremenski pridjev “jučerašnji”.

Ispravno korištenje

“Jučerašnji” je jedini standardno prihvaćen oblik ovog pridjeva u hrvatskom jeziku. Pripada skupini vremenskih pridjeva koji označavaju pripadnost određenom vremenu. Tvori se od priloga “jučer” dodavanjem sufiksa “-ašnji”, što je uobičajen način tvorbe vremenskih pridjeva u hrvatskom standardnom jeziku.

Oblici poput “jučerašni” ili “jučeranji” smatraju se dijalektalnim varijantama i ne pripadaju standardnom jeziku. U službenoj komunikaciji, medijima, akademskim radovima i drugim formalnim kontekstima uvijek treba koristiti oblik “jučerašnji”. Pravilna upotreba ovog pridjeva vidljiva je u izrazima poput “jučerašnji sastanak”, “jučerašnje novine” ili “jučerašnji događaji”.

Primjeri pravilne upotrebe

Pravilna upotreba pridjeva “jučerašnji” primjenjuje se u različitim kontekstima svakodnevne i formalne komunikacije. U medijskim izvještajima često nalazimo izraze poput “jučerašnja sjednica Vlade” ili “jučerašnji razgovori između predsjednika”. Akademski radovi također dosljedno koriste standardni oblik: “Analiza jučerašnjeg predavanja pokazala je značajne rezultate.”

U poslovnoj korespondenciji ispravno je napisati “Prema jučerašnjem dogovoru, dostavljamo Vam traženu dokumentaciju” ili “Jučerašnji sastanak rezultirao je novim smjernicama”. Razgovorni jezik također zahtijeva standardni oblik: “Jesi li čitao jučerašnje novine?” i “Jučerašnje vrijeme bilo je savršeno za izlet.”

Valja zapamtiti da je u svim navedenim primjerima pridjev “jučerašnji” jedini standardno prihvatljiv oblik, dok se varijante poput “jučerašni” ili “jučeranji” smatraju dijalektalnim i izbjegavaju se u standardnoj komunikaciji.

O meni - Profesor Kiki

Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!


Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba.


Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.

Leave a Comment