Lektira “Kod kuće je najgore” autora Ephraima Kishona popularno je djelo koje na humorističan način prikazuje život jedne obitelji. Kroz niz urnebesnih situacija, Kishon nam daje uvid u svakodnevicu svojih likova i njihove međusobne odnose.
Kishonov jedinstveni stil pisanja i britki humor čine ovu knjigu pravim užitkom za čitanje. Kroz svoje vješto izgrađene likove i njihove nestašluke, autor nas podsjeća da je smijeh najbolji lijek za sve životne nedaće. Upoznajte obitelj koja će vas nasmijati do suza i natjerati da se prisjetite vlastitih zgoda i nezgoda iz obiteljskog života.
Knjiga “Kod kuće je najgore” Ephraima Kishona zabavna je zbirka od 34 priče koje prikazuju svakodnevicu autorove obitelji. Kroz duhovite i realistične situacije, čitatelji dobivaju uvid u dinamiku jedne prosječne izraelske obitelji 80-ih godina prošlog stoljeća.
Ephraim Kishon bio je jedan od najpoznatijih izraelskih pisaca, satiričara i filmskih redatelja. Rođen 1924. u Budimpešti, preživio je holokaust i 1949. emigrirao u Izrael[2]. Njegova djela prevedena su na preko 30 jezika, a mnoga su adaptirana za kazalište, film i televiziju[1]. Kishonov prepoznatljivi humor i britak stil pisanja osvojili su srca čitatelja diljem svijeta. Kroz svoje priče uspješno je prikazivao svakodnevne radosti i izazove obiteljskog života, često se fokusirajući na vlastitu obitelj kao inspiraciju.
Najpoznatija Kishonova djela uključuju:
“Kod kuće je najgore” spada u žanr humoristične proze, točnije obiteljskog romana ili pripovjetke. Ova književna vrsta fokusira se na svakodnevne situacije i međuljudske odnose unutar obitelji, prikazujući ih na duhovit i realan način.
Karakteristike obiteljskog romana/pripovjetke:
Kishonove priče iz obiteljskog života postale su sinonim za ovaj žanr. “Kod kuće je najgore” najprodavanija je Kishonova knjiga i jedna od najčitanijih hebrejskih knjiga nakon Biblije[4]. Kombinacijom vještog pripovijedanja, duhovitih opažanja i univerzalnih tema, Kishon je stvorio remek-djelo koje već desetljećima zabavlja i osvaja čitatelje širom svijeta.
Radnja humoreski iz zbirke “Kod kuće je najgore” Ephraima Kishona uglavnom se odvija u obiteljskom domu protagonista smještenom u Tel Avivu, glavnom gradu Izraela. Kishonov britki humor i satirični pristup svakodnevici izraelske obitelji pritom se ne ograničavaju samo na četiri zida, već povremeno izlaze i na ulice ovog živopisnog mediteranskog grada[1][3][4].
Iako točno vrijeme radnje nije eksplicitno navedeno, iz konteksta priča može se zaključiti kako se radi o svakodnevnim situacijama i dogodovštinama jedne prosječne obitelji. Univerzalnost tema i bezvremenost Kishonovog humora omogućuju čitateljima da se poistovjete s likovima bez obzira na povijesni trenutak ili specifični vremenski okvir[1][3][4].
Mjesto i vrijeme radnje u zbirkama priča “Kod kuće je najgore” mogu se sažeti na sljedeći način:
Element | Opis |
---|---|
Mjesto | – Obiteljski dom u Tel Avivu – Ulice i lokacije Tel Aviva |
Vrijeme | – Nije specifično određeno – Svakodnevne situacije moderne obitelji |
Kishonovo majstorsko pripovijedanje i uvjerljivi likovi čine da se čitatelji osjećaju kao da su i sami dio ove šarmantne izraelske obitelji, dijeleći njihove radosti, frustracije i urnebesne dogodovštine. Smještajući radnju u prepoznatljivo urbano okruženje i fokusirajući se na svevremenske obiteljske teme, autor postiže snažan osjećaj bliskosti i identifikacije sa svojim junacima.
Kroz duhovite priče o životu obitelji Kishon, čitatelji dobivaju uvid u teme, ideje i motive koji čine okosnicu djela “Kod kuće je najgore”.
Glavna tema knjige vrti se oko svakodnevnog života i dogodovština obitelji Kishon. Ephraim Kishon, autor i protagonist, kroz 34 urnebesne priče opisuje izazove, radosti i apsurde obiteljskog suživota. Bilo da se radi o bračnim nesuglasicama, nestašlucima djece ili neočekivanim obratima, ove anegdote na šaljiv i ironičan način prikazuju univerzalna iskustva mnogih obitelji.
Uz glavnu temu obiteljskog života, Kishon se dotiče i nekoliko sporednih tema:
Središnja ideja djela “Kod kuće je najgore” je da ljubav i humor prevladavaju sve nedaće obiteljskog života. Unatoč svim svađama, nesporazumima i frustracijama, Kishonovi likovi na kraju dana uvijek pronalaze utjehu i radost u zajedništvu obitelji. Autor poručuje da su upravo ti kaotični, smiješni i dirljivi trenuci ono što život čini vrijednim življenja.
Kishon koristi niz motiva i simbola kako bi prenio teme i ideje djela:
Kroz ove teme, ideje, motive i simbole, Ephraim Kishon stvara toplu i duhovitu sliku obiteljskog života koja istovremeno zabavlja i potiče na razmišljanje.
Zbirka “Kod kuće je najgore” sastoji se od niza samostalnih, ali tematski povezanih humoreski. Svaka priča prati sličnu strukturu, tipičnu za ovaj žanr, gradeći humor postupno kroz uvod, zaplet, vrhunac, rasplet i efektni završetak.
Uvodni dijelovi Kishonovih priča postavljaju scenu, upoznajući čitatelja s likovima i njihovim svakodnevnim nedaćama. Autor vješto gradi odnose i dinamiku među članovima obitelji, stvarajući prepoznatljive situacije s kojima se čitatelji mogu poistovjetiti. Opisi su živopisni i detaljni, od izgleda doma do osobnosti svakog lika, što pridonosi autentičnosti i uvjerljivosti pripovijesti.
Kako priča napreduje, počinju se javljati komplikacije koje narušavaju uobičajenu obiteljsku rutinu. Kishon s lakoćom uvodi niz smiješnih prepreka i nesporazuma koji testiraju strpljenje i snalažljivost likova. Bilo da se radi o kućanskim poslovima, odgoju djece ili odnosima sa susjedima, svaka nova situacija donosi svježe izvore humora i omogućuje likovima da pokažu svoje pravo lice.
Napetost i humor dosežu vrhunac kada se likovi nađu u naizgled bezizlaznim situacijama. Kroz niz urnebesnih obrta i obrata, Kishon dovodi svoje junake do ruba živaca, istovremeno nasmijavajući čitatelje do suza. Ove kulminacijske točke često uključuju apsurdne nesporazume, nespretne pokušaje rješavanja problema i eskalaciju sukoba, pri čemu se svaki lik nosi s izazovima na sebi svojstven način.
Nakon dostizanja vrhunca, priče se postupno raspliću, donoseći olakšanje i razrješenje sukoba. Likovi pronalaze načine da prebrode nedaće, često kroz neočekivane i domišljate pristupe. Kishonova vještina kao pripovjedača dolazi do izražaja u ovim trenucima, gdje se poteškoće raščišćavaju na zadovoljavajuće i duhovite načine, ostavljajući likove pametnijima i spremnijima za nove izazove.
Iako priče nemaju klasične zaključke, Kishon ipak uspijeva efektno zaokružiti svaku pripovijest duhovitim opaskama ili ironičnim obratima. Ovi završeci često služe kao podsjetnik na širu poruku djela – da su ljubav, obitelj i smijeh najvažniji sastojci za prevladavanje životnih nedaća. Kroz smijeh i suosjećanje, čitatelji napuštaju svaku priču s osjećajem topline i povezanosti, spremni zagrliti vlastite obiteljske zgode i nezgode.
Glavni likovi i radnja: Pripovjedač, Ephraim Kishon, sa svojom obitelji – “najbolja žena na svijetu” i troje djece (Rafi, Amir i Renana) – živi u Tel Avivu. Kishon honorarima kao pisac uzdržava obitelj[1][3][4]. Humoreske prate njihove zgode i nezgode u tipičnim obiteljskim situacijama[2][4]:
Teme i motivi: Kishon ironičnim tonom, ali s puno simpatije prema likovima, opisuje svakodnevicu i izazove obiteljskog života[1][4]. Glavni motivi koji se provlače su:
Kompozicija humoreski: Kishonove priče prate ustaljenu strukturu žanra[2]:
Iako bez klasičnih zaključaka, svaka humoreska ostavlja dojam topline i povezanosti, slaveći obiteljski život unatoč nedaćama.
Knjiga “Kod kuće je najgore” sastoji se od niza nepovezanih, ali tematski srodnih priča koje prate svakodnevne zgode obitelji Kishon. Iako ne postoji jedinstven zaplet koji se proteže kroz cijelu knjigu, svaka humoreska ima vlastiti redoslijed događaja koji kulminira humorom i ironičnim obratima. Evo nekoliko primjera:
Ovakva struktura omogućuje čitateljima da uživaju u svakoj priči zasebno, dok istovremeno prepoznaju univerzalne teme i situacije koje povezuju humoreske. Kroz redoslijed događaja u svakoj priči, Kishon vješto gradi humor, kreirajući komplikacije i preuveličavajući svakodnevne situacije do apsurdnih razmjera, prije nego što ih razriješi na neočekivan i duhovit način.
Djelo “Kod kuće je najgore” vrvi živopisnim likovima koji svojim osobinama i međusobnim odnosima stvaraju dinamiku priče. Kroz vješto ocrtane glavne i sporedne likove, Ephraim Kishon dočarava svu ljepotu i izazove obiteljskog života.
Ephraim Kishon, glavni lik i pripovjedač, pisac je koji živi u Tel Avivu sa suprugom i troje djece. Njegove osobine uključuju:
Kishonov lik utjelovljuje prosječnog obiteljskog čovjeka koji se suočava sa svakodnevnim izazovima uz dozu humora i ljubavi.
Kishonova supruga, iako neimenovana, igra ključnu ulogu kao majka i supruga. Njezine karakteristike su:
Kroz njezin lik, Kishon prikazuje stereotipnu, ali simpatičnu ulogu supruge i majke u obiteljskoj dinamici.
Kishonova djeca, iako sporedni likovi, unose živost i humor u priče svojim nestašlucima i zgodama tipičnim za djecu njihove dobi. Njihove osobine uključuju:
Kroz likove djece, Kishon dočarava radosti i izazove roditeljstva te bezuvjetnu ljubav unutar obitelji.
Odnosi između likova u djelu “Kod kuće je najgore” čine okosnicu priča i izvor su većine humorističnih situacija. Ključni odnosi uključuju:
Odnos | Opis |
---|---|
Supružnici (Ephraim i supruga) | Temelj obitelji, ispunjen ljubavlju unatoč povremenim trzavicama i nesporazumima |
Roditelji i djeca | Prikazuje izazove i radosti roditeljstva, bezuvjetnu ljubav i brigu za djecu |
Braća i sestra (Rafi, Amir, Renana) | Tipični odnosi između braće i sestara, od svađa do zajedničkih pustolovina |
Kroz interakcije likova, Kishon stvara uvjerljiv prikaz obiteljske dinamike, pronalazeći humor i toplinu u svakodnevnim situacijama. Njihovi odnosi služe kao univerzalna poveznica s čitateljima, omogućujući im da se poistovjete s likovima i prepoznaju vlastita iskustva u njihovim pričama.
Efraim Kišon majstorski koristi jezik i stilske figure kako bi dočarao humoristične situacije i likove u djelu “Kod kuće je najgore”. Njegov stil odlikuje se jednostavnošću, prirodnošću i bliskošću svakodnevnom govoru.
Kišon se obilato koristi hiperbolama i ironijom kao glavnim stilskim figurama u humoreskama:
Ostala izražajna sredstva uključuju:
Kišon primjenjuje razne narativne tehnike kako bi postigao dinamičnost i zadržao pažnju čitatelja:
Tehnika | Opis | Primjer |
---|---|---|
In medias res | Započinjanje priče usred događaja | “Bilo je to jedne kišne večeri…” |
Retrospekcija | Vraćanje u prošlost | “Sjetio sam se kako smo prošlog ljeta…” |
Dijalog | Razgovori između likova | “- Jesi li vidio moje ključeve? – Opet si ih izgubio?” |
Unutarnji monolog | Misli i osjećaji lika | “Pitao sam se hoće li ikada prestati padati kiša…” |
Autor također vješto koristi ponavljanja, gradacije i kontraste kako bi naglasio određene elemente priče i stvorio humoristični efekt.
Kišonov ton je humorističan, ironičan i blag, čak i kada se bavi ozbiljnijim temama. Atmosfera u pričama je vedra, topla i prisna, odražavajući obiteljsku bliskost i ljubav unatoč svim nedaćama.
Ton i atmosfera postignuti su kroz:
Zahvaljujući Kišonovom stilu i pripovijedanju, čitatelji se lako poistovjećuju s likovima i uživaju u svakoj humoreski, istovremeno promišljajući o ljepoti i izazovima obiteljskog života. Stil i jezik djela “Kod kuće je najgore” čine ga pravim biserom humoristične književnosti.
Efrajim Kišon vješto koristi simbole i motive kako bi dodatno naglasio teme i ideje u djelu “Kod kuće je najgore”. Kroz svakodnevne predmete i situacije, autor dočarava dublje značenje obiteljskog života i međuljudskih odnosa.
U djelu “Kod kuće je najgore” simboli su uglavnom vezani uz uobičajene predmete i situacije koje poprimaju dodatno značenje u kontekstu obiteljskog života:
Kishon u svojim pričama obrađuje raznolike motive usko vezane uz obiteljski život i međuljudske odnose:
Iako Kishon ne koristi eksplicitne alegorije, njegove priče mogu se shvatiti kao alegorija obiteljskog života s kojom se čitatelji lako poistovjećuju. Metafore su prisutne na razini pojedinih rečenica i opisa:
Kroz vješto isprepletene simbole, motive te povremene metafore, Efrajim Kishon gradi bogat i slojevit književni svijet koji humorom i ironijom oslikava univerzalno iskustvo obiteljskog života.
Ephraim Kishon, rođen 1924. u Budimpešti, svoju je najpoznatiju zbirku humoreski “Kod kuće je najgore” objavio 1977. godine[2][3]. Ovo remek-djelo humoristične književnosti prvi put se pojavilo u Hrvatskoj 1982. i otada je doživjelo brojna reizdanja[2], osvajajući srca čitatelja već više od četiri desetljeća.
Kishonove priče na duhovit način prikazuju svakodnevicu jedne prosječne izraelske obitelji iz Tel Aviva 80-ih godina prošlog stoljeća[1][3][4]. Kroz niz urnebesnih zgoda i nezgoda, autor se dotiče univerzalnih tema bliskih roditeljima diljem svijeta:
Njegov pristup odlikuje se pronicljivom ironijom i dobroćudnim humorom, bez trunke uvredljivosti, što ga čini pristupačnim i simpatičnim čitateljima različitih generacija i kultura[1][3].
“Kod kuće je najgore” predstavlja istinsku riznica izraelske kulturne baštine i jedno od komercijalno najuspješnijih literarnih ostvarenja u povijesti zemlje[3]. Kishonov jedinstveni spisateljski glas i britki humor postali su zaštitni znak ovog žanra, a likovi iz njegovih priča utkani su u kolektivnu svijest Izraelaca.
Univerzalne teme, pronicljiva zapažanja i urnebesne situacije osigurale su ovoj zbirci humoreski trajno mjesto među najvoljenijim knjigama i izvan granica Izraela. Prevođena na preko 30 jezika[2][3], Kishonova remek-djela već generacijama zabavljaju i zbližavaju čitatelje širom svijeta kroz smijeh i prepoznavanje vlastitih obiteljskih iskustava u zgodama obitelji Kishon.
Ephraim Kishon u zbirci humoreski “Kod kuće je najgore” vješto isprepleće univerzalne teme obiteljskog života s jedinstvenim humorom, stvarajući djelo koje već desetljećima zabavlja i osvaja čitatelje diljem svijeta. Kroz niz duhovitih priča, Kishon razotkriva svakodnevne radosti, frustracije i apsurde života jedne prosječne izraelske obitelji, nudeći čitateljima mogućnost poistovjećivanja s likovima i njihovim (ne)zgodama.
Snaga Kishonovog pripovijedanja leži u spoju pronicljivih zapažanja, ironičnog tona i topline kojom pristupa svojim junacima. Autor s ljubavlju i razumijevanjem promatra članove obitelji Kishon, istovremeno ih podvrgavajući svojoj britkoj satiri. Njegov humor proizlazi iz preuveličavanja svakodnevnih situacija do apsurdnih razmjera, stvarajući komične komplikacije koje na kraju razrješava na neočekivan i duhovit način.
Kishonov stil odlikuje se:
Zahvaljujući ovim elementima, autor stvara dinamične i uvjerljive priče koje čitatelja drže prikovanim za stranice knjige.
Međutim, “Kod kuće je najgore” nadilazi puku zabavu. Ispod površine humoreski, Kishon provocira čitatelje na promišljanje o temeljnim vrijednostima i odnosima unutar obitelji. Kroz smijeh i suze, autor nam poručuje da su ljubav, razumijevanje i zajedništvo ključni sastojci za prevladavanje životnih nedaća.
Kritičari su prepoznali univerzalnost Kishonovih tema i likova:
Aspekt | Kritički osvrt |
---|---|
Univerzalnost tema | Kishonove teme nadilaze granice kultura i vremena, odjekujući iskustvima obitelji diljem svijeta. |
Uvjerljivost likova | Likovi su autentični, višedimenzionalni i lako se poistovjetiti s njihovim (ne)zgodama. |
Humor i satira | Kishonov humor proizlazi iz svakodnevice, ali istovremeno pronicljivo komentira društvo i ljudsku prirodu. |
Zahvaljujući ovim kvalitetama, “Kod kuće je najgore” uživa status klasika humoristične književnosti i nezaobilazne lektire za sve generacije.
Usprkos neospornim odlikama, djelo nije lišeno manā. Pojedini kritičari zamjeraju Kishonu povremenu repetitivnost tema i tipiziranost likova. Ipak, te zamjerke ne umanjuju značajno književnu vrijednost i čitateljski užitak koji pruža ova zbirka humoreski.
Zaključno, “Kod kuće je najgore” remek-djelo je humorističnog žanra koje već desetljećima zabavlja i osvaja публику својом универзалношћу, духовитошћу и топлином. Кишонове приче постале су део колективне свести Израелаца, али и читалаца широм света, потврђујући снагу и трајност његовог јединственог приповедачког гласа.
Ephraim Kishon je u svojoj zbirci humoreski “Kod kuće je najgore” stvorio remek-djelo koje osvaja čitatelje već desetljećima. Njegove priče o svakodnevnom životu obitelji Kishon pružaju uvid u radosti, izazove i apsurde obiteljskog života, nudeći čitateljima mogućnost poistovjećivanja s likovima i situacijama.
Kishonov jedinstven stil, protkano britkim humorom i ironijom, čini ovo djelo pravim užitkom za čitanje. Vješto balansirajući između preuveličavanja svakodnevice i pronicljivih zapažanja o ljudskoj prirodi, autor stvara nezaboravne likove i situacije koje izazivaju salve smijeha.
Snaga ovog djela leži u njegovoj univerzalnosti – bez obzira na kulturološke razlike, čitatelji diljem svijeta mogu se povezati s temama i likovima. Kishonova topla i duhovita slika obiteljskog života podsjeća nas na ljepotu i važnost obitelji, unatoč svim nedaćama i izazovima.
“Kod kuće je najgore” zasluženo je remek-djelo humoristične književnosti koje će još dugo osvajati i zabavljati čitatelje svojom bezvremenskom pričom o ljubavi, obitelji i svakodnevnim avanturama života.
About the author call_made
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje! Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba. Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!
Kad vam nitko ne može pomoći, uvijek možete računati na ovaj blog.
Puni.hr – Punimo vaše glave sa znanjem!