Pitanje ispravne uporabe glagola “lagati” često izaziva nedoumice među govornicima hrvatskog jezika. Dvojba “lagati koga” ili “lagati komu” predstavlja zanimljiv gramatički izazov koji odražava složenost hrvatskih padežnih konstrukcija i njihovu promjenu kroz vrijeme.
U standardnom hrvatskom jeziku pravilno je reći “lagati komu” (dativ), a ne “lagati koga” (akuzativ). Glagol “lagati” prema normi zahtijeva dopunu u dativu jer označava radnju usmjerenu prema nekomu, a ne izravni objekt radnje.
Ova jezična nedoumica nije samo pitanje gramatičke točnosti već i pokazatelj kako se jezik mijenja pod utjecajem svakodnevne uporabe. Iako se u razgovornom jeziku često čuje “lagati koga”, razumijevanje ispravne forme pomaže očuvanju jezične kulture i preciznosti izražavanja.
Ispravno korištenje
Pravilna upotreba glagola “lagati” u hrvatskom jeziku zahtijeva dopunu u dativu, što znači da je ispravno reći “lagati komu”, a ne “lagati koga”. Glagol “lagati” pripada skupini neprijelaznih glagola koji označavaju radnju usmjerenu prema nekomu, a ne radnju koja izravno prelazi na objekt. Dativ odgovara na pitanje “komu?”, pa tako govorimo “lagati prijatelju”, “lagati roditeljima” ili “lagati učiteljici”.
Hrvatski jezični standard jasno propisuje ovu normu, iako se u svakodnevnom govoru često čuje pogrešna konstrukcija s akuzativom. Kad netko laže, ta se radnja usmjerava prema osobi kojoj se laže, ne djeluje izravno na nju kao što bi to bilo kod prijelaznih glagola.
Primjeri pravilne upotrebe
Pravilna upotreba glagola “lagati” podrazumijeva korištenje dativa, što se jasno vidi u brojnim primjerima iz svakodnevne komunikacije i književnosti:
“Nikada nemoj lagati roditeljima” (dativ množine) – pravilno
“On je cijelo vrijeme lagao svojim prijateljima” (dativ množine) – pravilno
“Lagala je mužu o svojim financijskim problemima” (dativ jednine) – pravilno
Umjesto neispravnog:
“Nikada nemoj lagati roditelje” (akuzativ množine) – nepravilno
“On je lagao svoje prijatelje” (akuzativ množine) – nepravilno
U književnim djelima hrvatske književnosti također nalazimo potvrdu ispravne uporabe, kao u Krležinim tekstovima gdje dosljedno koristi konstrukciju “lagati komu”. Hrvatski pravopis i jezični priručnici nedvosmisleno naglašavaju da je jedina standardnojezično prihvatljiva konstrukcija ona s dativom.