Jezik često postavlja pravopisne zamke čak i najiskusnijim govornicima. Jedna od čestih nedoumica u hrvatskom jeziku jest pisanje pridjeva od imenice “laik”. Je li ispravno “laički” ili “laićki”? Ova naizgled jednostavna dilema zbunjuje mnoge.
Ispravno je koristiti oblik “laički” (s č), a ne “laićki” (s ć). Pridjev “laički” izveden je od imenice “laik” prema pravopisnim pravilima o tvorbi pridjeva, gdje se k ispred i mijenja u č, a ne u ć. Ovaj oblik potvrđen je u svim relevantnim hrvatskim pravopisnim priručnicima.
Razumijevanje razlike između ova dva oblika otkriva zanimljive jezične mehanizme koji upravljaju hrvatskim pravopisom. U nastavku teksta detaljnije ćemo razjasniti zašto je “laički” ispravan oblik te kako izbjeći slične pravopisne pogreške u svakodnevnoj komunikaciji.
Ispravno korištenje
Pridjev “laički” uvijek se piše s č, a ne s ć, što je potvrđeno u svim relevantnim hrvatskim pravopisnim priručnicima. Ovo pravilo proizlazi iz procesa tvorbe pridjeva od imenice “laik”. Pravilo je jednostavno – kada se sufiks “-ski” dodaje na riječ koja završava na “k”, dolazi do glasovne promjene gdje “k + s” prelazi u “č”. Tako “laik” + “-ski” postaje “laički”.
Ovu glasovnu promjenu možemo vidjeti i kod drugih primjera: “junak” postaje “junački”, “vojnik” postaje “vojnički”, “radnik” postaje “radnički”. Primjenom istog jezičnog mehanizma, jedini ispravni oblik je “laički”, dok je “laićki” pogrešan i ne postoji u standardnom hrvatskom jeziku.
Primjeri pravilne upotrebe
Pridjev “laički” pravilno se koristi u različitim kontekstima gdje se odnosi na laike ili nešto što pripada laicima. Evo nekoliko jasnih primjera:
- “Laički pristup medicini često zanemaruje znanstvene činjenice.”
- “U današnje vrijeme laički savjeti o zdravlju preplavili su društvene mreže.”
- “Crkva je organizirala poseban seminar namijenjen laičkom razumijevanju teoloških pitanja.”
- “Njegov laički pogled na složene ekonomske probleme iznenadio je stručnjake.”
- “Laičko tumačenje pravnih propisa može dovesti do ozbiljnih pogrešaka.”
U svim navedenim primjerima ispravno je koristiti oblik s “č”, a ne s “ć”. Zamjena “laički” s nepostojećim oblikom “laićki” predstavlja čestu pravopisnu pogrešku koju je lako izbjeći pravilnim razumijevanjem glasovnih promjena.