Lijepilo ili ljepilo? – Kako se ispravno piše?

January 18, 2025

Profesor Kiki

No comments

Jeste li se ikada zapitali piše li se ispravno “lijepilo” ili “ljepilo”? Ova jezična dvojba često zbunjuje mnoge, a odgovor leži u pravilima hrvatskoga standardnog jezika koja nisu uvijek intuitivna.

Ispravno korištenje

Prvo i osnovno, važno je znati što želimo reći prije nego posegnemo za “lijepilo” ili “ljepilo”. Jezik nije samo skup pravila već alat koji prenosi misli. Ipak, hrvatski standardni jezik jasno propisuje da se koristi riječ ljepilo kada govorimo o materijalu koji spaja površine – primjerice papir, drvo ili plastiku.

Kako izbjeći pogreške? Ključno je pridržavati se pravilnika Hrvatskog instituta za jezik i jezikoslovlje. Ako ste u dvojbi, prisjetite se: riječ dolazi od glagola zalijepiti, pa oblik s glasom “e” ima smisla! Ironično, mnogi to zanemaruju zbog kolokvijalnog idioma gdje „lijepi“ često zbunjuje govornike.

Zanimljivo je koliko male riječi mogu izazvati velike nedoumice – neka vam ovo posluži kao podsjetnik na važnost razumijevanja jezika kojem svaki dan vjerujemo svoje misli.

Primjeri pravilne upotrebe

Izraz “ljepilo” u hrvatskom jeziku koristi se kad govorimo o materijalu koji spaja površine poput papira, plastike ili drveta. Evo nekoliko konkretnih primjera za jasno razumijevanje:

  • “Nije u trgovini našao ljepilo za keramiku.” Očito frustracija nije izostala jer je tražio specifično sredstvo koje jamči čvrstoću spoja.
  • “Uzmi ljepilo i zalijepi cvjetove na zeleni papir!” Ovo čujemo gotovo svakodnevno u dječjim vrtićima – mala umjetnička djela ne nastaju bez ovog pomoćnika.
  • Ljepilo se razlilo po cijeloj školskoj torbi.” Zvuči kao noćna mora roditelja; još jedan podsjetnik da sve treba dobro zatvoriti.

Značenje i definicija

Ljepilo, poznato i kao adheziv, jest kemijska tvar koja omogućuje spajanje različitih materijala stvaranjem čvrste veze među površinama. Radi se o spoju koji služi praktično svima – od majstora u radionici do djeteta s umjetničkim projektom.

Pojam “ljepilo” obuhvaća sposobnost adhezijskog povezivanja (prianjanje uz druge površine zahvaljujući molekularnim silama) i kohezijskog učinka unutar samog lijepila (unutarnja snaga da ostane kompaktno). Primjer? Ljepilo za papir lako prianja na teksturu papira zbog svoje jednostavne strukture, dok epoksi ljepilo pokazuje moćnu koheziju potrebnu za industrijske projekte.

O meni - Profesor Kiki

Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!


Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba.


Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.

Leave a Comment