Ne Razumijem Ili Nerazumijem – Kako Se Ispravno Piše?

April 8, 2025

Profesor Kiki

No comments

Jeste li se ikada zapitali piše li se pravilno “ne razumijem” ili “nerazumijem”? Ova jezična dvojba često zbunjuje, čak i one koji su uvjereni u svoje pravopisno znanje. Pravilan odabir nije samo stvar estetske točnosti već i poštovanja prema jeziku.

Ispravno je pisati “ne razumijem”, jer negacija glagola uvijek zahtijeva rastavljeno pisanje u hrvatskom jeziku. Spojeno pisanje koristi se isključivo kod određenih imenica, pridjeva i priloga poput “nesporazum”.

Pravopisna pravila mogu djelovati složeno, ali uz malo objašnjenja sve postaje jasnije. U nastavku razjasnit ćemo zašto je ovo važno te kako izbjeći slične pogreške u svakodnevnom pisanju.

Ispravno korištenje

Ispravna upotreba izraza “ne razumijem” zahtijeva rastavljeno pisanje. Ovo pravilo proizlazi iz jasnog slogovnog oblikovanja u hrvatskom standardnom jeziku, gdje čestica “ne” ostaje odvojena od glagola kako bi jasno izrazila negaciju. Pisati spojeno jednostavno nije dopušteno za ovu frazu i smatra se ozbiljnom pogreškom.

Postoje situacije kada “ne” + riječ tvori novi pojam, poput riječi nesporazum ili nerealno. Tu je logika drugačija jer spajanjem nastaju imenice i pridjevi s posebnim značenjima. Međutim, kod izražavanja neslaganja putem glagola kao što su razumjeti, spojeno pisanje nema nikakav opravdani temelj.

Pravilnost ima značajnu simboličku težinu; ona pokazuje poznavanje osnovnih pravopisnih normi, ali još važnije – poštovanje prema jeziku kojim se govori i piše svakodnevno. Ako netko koristi nepravilni zapis poput “nerazumijem”, to može odavati dojam nepažnje ili nedovoljne pismenosti čak i kad nije tako zamišljeno. Pridržavanje ovog jednostavnog pravila sprječava dvosmislene interpretacije te daje preciznost komunikaciji.

Primjeri pravilne upotrebe

Izraz “ne razumijem” koristi se kada je naglasak na negaciji glagola. Na primjer, kad netko kaže: “Ne razumijem zašto stvari moraju biti tako komplicirane.” Jasno se vidi razdvojenost čestice “ne” i glagola “razumijem”.

Suprotno tome, spojeni oblik “nerazumijem”, premda gramatički moguć, češće se pojavljuje u neformalnom govoru. Rečenica poput: “Nerazumijem kako ovo funkcionira.” odražava kolokvijalni ton i veću spontanost.

U pisanju duljih tekstova ili formalnih dokumenata preferira se standardna forma – dakle rastavljena konstrukcija. Međutim, nije rijetkost da spontani razgovori koriste spojenu verziju bez ikakve pažnje prema normama jezika.

Značenje i definicija

Kombinacija “nerazumijem” nema gramatičkog uporišta u hrvatskom jeziku. Dok je spojeno pisanje čestice “ne” s imenicama ili pridjevima ispravno, kod glagola to pravilo ne vrijedi. Ispravna forma uvijek ostaje „ne razumijem”, što jasno izražava negaciju radnje.

„Ne razumijem” znači da osoba nešto ne shvaća, nije joj jasno ili nešto ne nalazi logičnim. Spojeno pisanje poput „nerazumijem” sugerira potpuno drukčiju strukturu riječi koja jednostavno – ne postoji! To nekako govori više o manjku pažnje prema osnovama jezika nego bilo kakvoj kreativnosti u izrazu.

Pravilno korištenje razdvaja pismenu preciznost od kolokvijalnih pogrešaka koje se povremeno potkradu čak i onima sa solidnim poznavanjem jezika. U formalnom pisanju takve greške mogu izazvati dojam površnosti ili loše edukacije; tko bi to htio?

O meni - Profesor Kiki

Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!


Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba.


Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.

Leave a Comment