Noćni Ili Nočni – Kako Se Ispravno Piše?

April 12, 2025

Profesor Kiki

No comments

Pitanje pravilne upotrebe riječi “noćni” ili “nočni” predstavlja čestu dilemu hrvatskih govornika. Ova pravopisna nedoumica često izaziva konfuziju, posebno kod pisanja službenih dokumenata ili akademskih radova.

Ispravna riječ u hrvatskom standardnom jeziku je “noćni” s mekim ć, a ne “nočni” s tvrdom afrikatom č. Ovo pravilo proizlazi iz osnovne riječi “noć” koja se u izvedenicama piše s istim suglasnikom, bez obzira na moguće promjene u izgovoru do kojih dolazi u svakodnevnom govoru.

Razumijevanje ove razlike nije samo pitanje pravopisa, već i očuvanja jezične kulture. U nastavku članka detaljnije ćemo objasniti etimološke razloge ove razlike te pružiti praktične primjere koji će pomoći u pravilnoj primjeni ovog pravopisnog pravila.

Ispravno korištenje

Pravilna uporaba riječi “noćni” odnosi se isključivo na oblik s mekim ć, dok je varijanta “nočni” nepravilna i ne pripada standardnom hrvatskom jeziku. Riječ “noćni” izvedena je od imenice “noć” koja završava mekim suglasnikom ć, pa taj suglasnik zadržava i u svim izvedenicama. Hrvatsko pravopisno pravilo jasno definira da se ć iz osnovne riječi prenosi u pridjevske oblike.

Primjeri pravilne uporabe uključuju: noćni rad, noćni klub, noćni ormarić, noćna smjena i noćna krema. U službenim dokumentima, javnim natpisima i akademskim tekstovima posebno je važno koristiti ispravni oblik jer pogrešna uporaba može umanjiti kredibilitet teksta ili govornika.

Primjeri pravilne upotrebe

U svakodnevnoj komunikaciji pravilna upotreba riječi “noćni” može se primijeniti u brojnim kontekstima. “Noćni čuvar radi od 22 do 6 sati” primjer je korištenja ove riječi u opisu radnog mjesta. U kulturnom životu često susrećemo izraze poput “noćni klub je postao popularno okupljalište mladih” ili “noćni program festivala privukao je mnoštvo posjetitelja”. Medicinski kontekst donosi termine kao što je “noćni rad može utjecati na zdravlje”, dok u prometnom kontekstu govorimo o “noćnom autobusu koji vozi svakih sat vremena”. U obrazovanju postoje “noćne škole za odrasle”, a u astronomiji se koristi izraz “noćno nebo puno zvijezda”. Važno je zapamtiti da se u svim ovim primjerima koristi isključivo oblik s mekim “ć”, nikada “nočni”.

O meni - Profesor Kiki

Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!


Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba.


Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.

Leave a Comment