Jeste li se ikada zapitali je li pravilno reći “obavješten” ili “obaviješten”? Ova dvojba često zbunjuje, čak i one koji su sigurni u svoje znanje jezika. Pravopisne nijanse poput ove nisu samo pitanje ispravnosti već i točnosti izražavanja.
Pravilno je koristiti oblik “obaviješten”, jer on slijedi pravopisna i gramatička pravila standardnog hrvatskog jezika. Oblik “obavješten”, premda ga neki izgovaraju ili pišu, smatra se nepravilnim i odstupa od normi.
Da bi ovaj izraz bio ispravan u pisanju i govoru, potrebno je obratiti pozornost na korijen riječi — dolazi od glagola obavijestiti. Upravo zato koristi slog “vijest,” a ne pogrešno pojednostavljen “vjest”. Jezične norme nisu tu da nam zagorčaju život (iako to ponekad tako izgleda), već da osiguraju jasnoću komunikacije.
Ako ste ikada nesigurni, rječnik hrvatskoga jezika vaš je najbolji prijatelj! Provjera termina poput Rječnika stranih riječi Vladimira Anića može ukloniti bilo kakvu dilemu oko pravilnosti izraza. Naravno, zašto si komplicirati stvar kada jedna brza Google pretraga donosi točan odgovor?
Ponekad se čovjek zapita kako je moguće da ovakva stvar uopće stvara zabunu, ali evo nekoliko konkretnih primjera koji će razjasniti dilemu i pomoći vam da izbjegnete greške. Oblik “obaviješten” uvijek je ispravan kada govorimo o pasivnom glagolskom pridjevu od glagola obavijestiti. Evo točnih rečenica za praktičnu upotrebu:
Jasan pokazatelj političke drame s gramatičkom preciznošću.
Ne samo ispravna, već i dovoljno intrigantna rečenica koja možda otkriva više nego što bi trebala.
Savršena kombinacija pravopisne jasnoće i napetosti dostojne filma!
Kao što vidite, korištenjem oblika “vijest”, a ne “vešt”, osiguravate sklad sa standardnim hrvatskim normama – nešto što svatko treba prakticirati, barem kad piše službene dokumente ili se javno izražava.
Riječ “obavijestiti” je glagol koji znači informirati nekoga o nečemu, tj. prenijeti obavijest ili upoznati osobu s određenim činjenicama. Možemo si to zamisliti kao da ste glasnik – prenosite vijesti od jednog izvora do drugog. U svakodnevnim situacijama ovo može uključivati jednostavne informacije poput “Obavještavam vas da će sastanak početi kasnije,” ali u formalnijem kontekstu ima dalekosežnu važnost.
Zanimljivo je kako korijen riječi upućuje na imenicu “vijest”, što samo naglašava funkciju prijenosa relevantnih podataka. I dok svi znamo koliko su jezici fleksibilni, pravopis ostaje neumoljiv: pravilno pasivno značenje ove riječi ostvaruje se isključivo kroz oblik “obaviješten“. Svaka druga varijacija, ma koliko simpatično zvučala pojedinim regijama, ulazi u spektar neprihvatljivog dijalekta unutar službenog hrvatskog jezika.
About the author call_made
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje! Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba. Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!
Kad vam nitko ne može pomoći, uvijek možete računati na ovaj blog.
Puni.hr – Punimo vaše glave sa znanjem!