Hrvatski jezik ponekad stvara nedoumice čak i među izvornim govornicima. Jedna od čestih pogrešaka u pisanju pojavljuje se kod riječi “običan” koju mnogi pogrešno pišu kao “obićan”.
*Pravilno je pisati “običan”, a ne “obićan”. Riječ “običan” potječe od praslavenske osnove obyčajь što znači navika ili praksa. U hrvatskom standardnom jeziku riječ se piše s glasom “č”, a ne “ć”, što je česta pravopisna pogreška.
Ova naizgled mala razlika između glasova “č” i “ć” predstavlja važan dio hrvatske pravopisne norme. U nastavku teksta detaljnije ćemo razjasniti razliku između ovih glasova te pružiti korisne savjete kako izbjeći ovu čestu pogrešku u svakodnevnoj komunikaciji.
Ispravno korištenje
U standardnom hrvatskom jeziku ispravno je pisati i govoriti običan, a ne “obićan”. Ova riječ pripada skupini pridjeva koji imaju nastavak -čan, poput sličan, točan ili ručan. Glas “č” u riječi “običan” dolazi od praslavenske osnove i nije ga ispravno zamjenjivati glasom “ć”.
Pravilno razlikovanje ovih glasova olakšava primjena jednostavnog pravila: glas “č” izgovara se tvrđe (kao u riječima čovjek, čaša, običaj), dok se “ć” izgovara mekše (kao u riječima kuća, noć, sreća). Fonološka razlika između ova dva glasa ključna je odrednica hrvatskog pravopisa, a njihova zamjena smatra se ozbiljnom pravopisnom pogreškom.
Primjeri pravilne upotrebe
U svakodnevnoj pisanoj i govornoj komunikaciji pravilna upotreba riječi “običan” dolazi u različitim kontekstima. Evo nekoliko primjera ispravne uporabe:
“Ovo je običan slučaj nesporazuma među kolegama.”
“Potreban nam je običan papir za pisač, ne onaj sjajni.”
“Bio je to običan dan dok nismo dobili izvanredne vijesti.”
“Ne treba nam ništa posebno, samo običan čaj s limunom.”
“Obični građani često nemaju pristup takvim informacijama.”
Pridjev “običan” često se koristi u kombinaciji s imenicama kad želimo naglasiti da nešto nije posebno, izvanredno ili drugačije od uobičajenog. Pravilno pisanje riječi “običan” s glasom “č” (ne “ć”) ključno je za očuvanje standarda hrvatskog jezika i jasnoću pisane komunikacije.