Očuh Ili Oćuh – Kako Se Ispravno Piše?

March 21, 2025

Profesor Kiki

No comments

U hrvatskom jeziku često se susrećemo s nedoumicama vezanim uz pravilno pisanje riječi, a jedna od njih je svakako dilema između “očuh” i “oćuh”. Mnogi govornici nisu sigurni koja je varijanta ispravna, što može dovesti do nesigurnosti u pisanoj komunikaciji.

Pravilna riječ u standardnom hrvatskom jeziku je “očuh”, što označava muškarca koji nije biološki otac djetetu, ali je u braku s djetetovom majkom. Riječ “oćuh” nije standardni oblik i smatra se pogreškom u pisanju, iako se u govornom jeziku može često čuti zbog asimilacije glasova.

Razumijevanje ovakvih jezičnih finesa ne samo da poboljšava našu pismenost, već i ukazuje na bogatstvo hrvatskog jezika i važnost poznavanja njegovih pravila. Otkrijmo zajedno zašto je važno razlikovati ove pojmove i kako ih pravilno koristiti.

Ispravno korištenje

Riječ “očuh” piše se isključivo s grafemom “č”, što potvrđuju svi relevantni hrvatski jezični priručnici i rječnici. Hrvatski pravopis Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje jasno navodi da je “očuh” jedina standardna varijanta. Često pogrešna inačica “oćuh” nastaje zbog pogrešne analogije s riječima poput “oćuti” ili zbog dijalektalnog utjecaja.

Pri pisanju službenih dokumenata, školskih zadaća ili poslovne komunikacije, nužno je koristiti standardni oblik “očuh”. Važno je zapamtiti da se riječ “očuh” izgovara s glasom [č], a ne [ć], što dodatno potvrđuje pravilnost ovog oblika. Ova pravopisna pojedinost može izgledati sitno, ali odražava poznavanje standardnog hrvatskog jezika i jezične kulture.

Primjeri pravilne upotrebe

Riječ “očuh” pravilno se koristi u brojnim kontekstima svakodnevne i službene komunikacije. U obiteljskom pravu, “očuh” označava muškarca koji je stupio u brak s majkom djeteta, ali nije djetetov biološki otac: “Ivan je postao Marijin očuh nakon vjenčanja s njezinom majkom.” U književnim djelima često susrećemo ovaj pojam: “U bajci ‘Pepeljuga’, glavni lik se suočava s okrutnom maćehom, ali nema očuha.”

U službenim dokumentima također se koristi isključivo oblik “očuh”: “U obrascu za upis u školu potrebno je navesti ime i prezime roditelja ili očuha/maćehe.” Pravilna upotreba vidljiva je i u medijima: “Poznati glumac javno je progovorio o svom odnosu s očuhom koji ga je odgajao od pete godine.”

Važno je zapamtiti da se u svim standardnim komunikacijskim situacijama koristi isključivo oblik “očuh”, dok je varijanta “oćuh” nepravilna i treba je izbjegavati.

O meni - Profesor Kiki

Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!


Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba.


Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.

Leave a Comment