Osmijeh ili osmjeh? – Kako se ispravno piše?

January 26, 2025

Profesor Kiki

No comments

Jeste li se ikada zapitali piše li se pravilno “osmijeh” ili “osmjeh”? Iako razlika izgleda suptilna, pravopisne nedoumice poput ove često izazivaju nesigurnost u svakodnevnoj komunikaciji. Pravilan odabir riječi ključan je za jasnoću i točnost izražavanja.

Ispravno korištenje

Riječ “osmijeh” uvijek ima prednost nad “osmjeh” prema pravilima hrvatskog standardnog jezika. Jezični savjetnici, pa i školski udžbenici, jasno potvrđuju da je ovo pravilan oblik za označavanje izraza zadovoljstva ili radosti na licu.

Koristi li se slučajno oblik “osmjeh”? Da, ali prvenstveno u kolokvijalnim razgovorima ili usmenom govoru gdje točnoća nije ključna. Međutim, u pisanju – posebno formalnom poput dokumenata ili eseja – odstupanja mogu izazvati dozu nepovjerenja kod čitatelja.

Oni koji žele izbjeći greške trebali bi zapamtiti jednostavno pravilo: meka fonetika (osmijeh) pobjednik je nad tvrdim skraćenjem koje unosi zbunjenost među korisnicima jezika. Tko želi drugačije izgledati?

Primjeri pravilne upotrebe

Ponekad je dovoljno jedan osmijeh da promijeni dan. “Nabaci osmijeh i život je lijep.” Ova rečenica nije samo fraza iz motivacijskih govora; ona podsjeća koliko ispravno korištena riječ može podići raspoloženje.

Uzmimo za primjer poznatu poslovicu: “Uz jedan osmijeh i jednu kavu, nastalo je divno prijateljstvo.” Osim što povlači slike toplih trenutaka, naglašava snagu jednostavne geste izražene na pravilan način.

Romantičari bi se možda složili s ovim opisom: “Njezin osmijeh obarao je s nogu.” I tko bi im mogao zamjeriti? Osmijeh ima moć kakvu “pogrešan zapis”, poput osmjeha, nikako ne može prenijeti.

Što reći o njegovoj sposobnosti osvajanja srca? Zamislite scenu: “Imao je osmijeh od milijun dolara kojem su rijetke žene odoljele.” Čisto zlato u riječima — baš kao i sam izraz “osmijeh”.

Značenje i definicija

Osmijeh, taj naizgled jednostavan izraz lica, nosi nevjerojatnu težinu u ljudskoj komunikaciji. To nije samo mimika – osmijeh je univerzalni simbol emocija, od sreće i ljubavi do opuštenosti ili čak pristojnog skrivanja osjećaja. Definira se kao neverbalni način kojim pojedinac pokazuje unutarnje stanje, a pritom uključuje cijelo lice: usne, oči pa ponekad i obrve.

No tko kaže da osmijeh uvijek dolazi iz srca? Istina jest da često refleksno reagiramo osmijehom kada nas netko ugodno iznenadi. S druge strane, postoji onaj znakoviti lažni osmijeh koji ne vara pažljive promatrače – kutovi usana podignuti su, ali oči ostaju prazne poput nepreglednih zimskih pejzaža.

Zanimljivo je koliko različitih oblika osmijeha postoji. Tu je topli “ljubavni osmijeh” koji ozari prostor oko vas; nostalgičan “osmijeh starog prijatelja”; i naposlijetku već spomenuti konvencionalan “lažni osmijeh”, jezivo precizan poput dobro uvježbane maske licemjerja.

O meni - Profesor Kiki

Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!


Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba.


Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.

Leave a Comment