Osmijeha Ili Osmjeha – Kako Se Ispravno Piše?

April 13, 2025

Profesor Kiki

No comments

Je li pravilno reći “osmijeha” ili “osmjeha”? Ovo pitanje često izaziva nesigurnost, čak i među onima koji se smatraju vrsnim poznavateljima jezika. Pravopisna pravila ponekad mogu djelovati zbunjujuće, ali odgovor je jednostavan.

Oblik “osmijeha” uvijek je gramatički ispravan u standardnom hrvatskom jeziku, dok oblik “osmjeha” nije prihvaćen prema normi.

Razumijevanje ovakvih jezičnih nijansi ne samo da obogaćuje naš govor već nas čini sigurnijima u izražavanju. U nastavku ćemo detaljno objasniti zašto dolazi do ove dvojbe te kako lako zapamtiti pravilan oblik bez dodatnih nedoumica.

Ispravno korištenje

Pravilno korištenje riječi “osmijeha” ključno je za točan i bogat govor na hrvatskom jeziku. Oblik “osmijeha” koristi se u genitivu jednine, primjerice: Nisam mogao skrenuti pogled s njegova osmijeha ili Ljepota njezina osmijeha ostavlja bez daha. S druge strane, oblik “osmjeha” smatra se gramatički netočnim prema pravilima standardnog jezika.

Ova pogreška često proizlazi iz regionalnih govora gdje može zvučati prirodno. Međutim, kod formalnog pisanja ili službenog izražavanja trebala bi se koristiti isključivo norma. Pravilan odabir oblika nije samo stvar gramatike nego i pokazatelj pažnje prema detaljima te poštovanja spram jezika.

Za lakše pamćenje pravila moguće je zamisliti pridružene oblike riječi poput dativa (osmijehu) ili instrumentala (s osmijehom), koji uvijek zadržavaju korijen “-smij-“.

Primjeri pravilne upotrebe

“Nabaci osmijeh i život je lijep” primjer je rečenice koja savršeno ilustrira točnu uporabu ove riječi. U samo nekoliko jednostavnih riječi, prenosi se pozitivan stav, dok istodobno poštuje gramatičku normu.

Drugi upečatljiv primjer glasi: “Uz jedan osmijeh i jednu kavu, nastalo je divno prijateljstvo.” Takve su rečenice dokaz da male geste često znače puno više nego što mislimo – naravno, uz pravilan odabir riječi!

Kad govorimo o izraženim emocijama putem osmijeha, nezaobilazna je konstrukcija poput: “Njezin osmijeh obarao je s nogu.” Točno korištenje dodatno naglašava intenzitet koji takva slika stvara u umovima čitatelja.

Za kraj, popularni izraz idealan za formalniji kontekst mogao bi biti dio administrativnog jezika ili literature: “Imao je osmijeh od milijun dolara kojem su rijetke žene odolijevale.” Time ne samo da se osigurava gramatička preciznost već i bogata ekspresivnost jezika na visokoj razini.

Značenje i definicija

Osmijeh, kao izraz lica, odražava pozitivne emocije poput radosti, zadovoljstva ili iskrene srdačnosti. Pojam dolazi iz praslavenske riječi směxъ, a kroz povijest se zadržao u jezicima slavenskog podrijetla.

Zanimljivo je da stručnjaci osmijehe kategoriziraju prema njihovom značenju i fizičkim karakteristikama. Duchenneov osmijeh, primjerice, smatra se najsrdačnijim jer uključuje mišiće oko očiju (orbicularis oculi), čime odašilje istinsku sreću. S druge strane, postoje i svakodnevni društveni osmijesi, koje mnogi koriste gotovo automatski – oni ne aktiviraju oči već samo usne, često simbolizirajući ljubaznost umjesto pravih osjećaja.

Može li nešto tako prirodno nositi toliko slojeva? Izgleda da može! Iza svake vrste krije se poruka koja otkriva više nego što bismo ponekad htjeli priznati.

O meni - Profesor Kiki

Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!


Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba.


Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.

Leave a Comment