“Pobjeda ili pobijeda” – Kako se ispravno piše?

February 7, 2025

Profesor Kiki

No comments

Jeste li se ikada zapitali piše li se ispravno “pobjeda” ili “pobijeda”? Ova je dvojba česta, čak i među onima koji svakodnevno koriste hrvatski jezik. Pravopisne nedoumice često stvaraju nesigurnost, ali rješenje nije tako komplicirano kako možda izgleda.

Ispravno korištenje

Ispravna riječ je “pobjeda”, dok “pobijeda” nije prihvaćena u standardnom hrvatskom jeziku. Pravopisno, korištenje riječi s dodatnim “i”, iako možda intuitivno zvuči pravilnije nekim govornicima zbog njenog neslužbenog izgovora u određenim regijama, smatra se pogrešnim. Dakle, tko želi pisati ispravno i bez zamjerki – neka ukloni to nepotrebno slovo.

Kod imenica poput ove vrijedi pravilo da oblik treba odgovarati normama koje su odredili autoriteti za jezik, poput Hrvatskog instituta za jezik i jezikoslovlje ili školskog pravopisa. Nemojte se zavaravati frazama iz svakodnevnog govora; one često skrivaju gramatičke zamke.

Primjeri pravilne upotrebe

Glagol pobijediti i imenica pobjeda često se nalaze u svakodnevnom govoru, pa ipak mnogi griješe dok ih koriste. Ispravni primjeri mogu pomoći u izbjegavanju zabune. Evo nekoliko:

  • U rečenici “Pobijedimo li sutra, u velikoj smo prednosti,” jasno vidimo pravilan oblik glagola s /ije/. Pogreška poput “Pobijedamo li…” ovdje bi zvučala gotovo smiješno, zar ne?
  • Kada netko kaže “Uvijek je htjela pobijediti na velikom natjecanju,” koristi standardan izraz za ambiciju prema uspjehu. Nepravilno bi bilo reći “htjela pobjedit”.
  • Imenica dolazi do izražaja kod konstrukcija poput “Njihova pobjeda bila je povijesna.” Umjesto ikakvog kompliciranja s nepotrebnim oblicima kao što su “njihovim pobijedanjem”, ovo ostaje čisto i razumljivo svima.

Zapamtite da pogreške nastaju kada neslužbeni lokalizmi postanu navika; važno je osloniti se na norme jezika kako bi poruka uvijek bila točna.

Značenje i definicija

Riječ pobjeda označava uspješno savladavanje protivnika, bilo u natjecanju, ratu ili nekoj drugoj vrsti suparništva. Nije jednostavno “samo pobijediti”; pobjeda podrazumijeva trud, strategiju i često cijeli niz izazova. Dakle, kad kažemo da je netko odnio pobjedu, govorimo o trijumfu koji ima težinu.

O meni - Profesor Kiki

Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!


Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba.


Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.

Leave a Comment