Podčiniti ili Potčiniti – Kako Se Ispravno Piše?

April 2, 2025

Profesor Kiki

No comments

Pravilna uporaba hrvatskog jezika često predstavlja izazov, posebice kada se radi o riječima koje zvuče slično, ali imaju različite načine pisanja. Jedan od čestih primjera je nedoumica treba li pisati “podčiniti” ili “potčiniti”.

U standardnom hrvatskom jeziku pravilno je koristiti oblik “podčiniti”, a ne “potčiniti”. Riječ nastaje spajanjem prefiksa “pod-” i glagola “činiti”, pri čemu dolazi do jednačenja po zvučnosti. Međutim, u ovom slučaju ne provodi se jednačenje jer se radi o izuzecima od pravila.

Zanimljivo je kako mnogi izvorni govornici hrvatskog jezika griješe u ovom naizgled jednostavnom pravopisu. Razumijevanje pravila jednačenja suglasnika i njihovih iznimaka ključ je pravilne primjene ne samo kod riječi “podčiniti”, već i kod brojnih drugih složenica u našem bogatom jeziku.

Ispravno korištenje

Pravilo o pisanju riječi “podčiniti” temelji se na postojanim iznimkama od jednačenja suglasnika u hrvatskom jeziku. Kada se prefiks “pod-” nađe ispred glagola koji počinje slovom “č”, ne dolazi do jednačenja po zvučnosti, iako bi to inače bilo očekivano kod suglasnika “d” i “č”.

U svakodnevnoj komunikaciji često se griješi pisanjem “potčiniti”, ali takav oblik nije standardnojezično prihvatljiv. Hrvatski pravopis jasno definira da se u ovom slučaju prefiks “pod-” piše u izvornom obliku bez promjene. Ista pravila vrijede i za druge slične riječi poput “podcijeniti”, “podšišati” ili “odšetati”, gdje također ne dolazi do jednačenja po zvučnosti.

Zapamtite: “podčiniti” je jedini ispravan oblik, a “potčiniti” predstavlja čestu pravopisnu pogrešku.

Primjeri pravilne upotrebe

Pravilna upotreba riječi “podčiniti” vidljiva je u raznim kontekstima svakodnevne komunikacije. U književnim djelima često se pojavljuje u rečenicama poput: “Vladar je nastojao podčiniti susjedne narode svojoj volji.” U poslovnom svijetu također nalazimo primjere: “Multinacionalne kompanije ne bi smjele podčiniti lokalne interese globalnim ciljevima.”

Lingvisti koriste ovu riječ u analizama: “Jezične manjine ne žele podčiniti svoj identitet dominantnom jeziku.” U psihologiji se pojavljuje u obliku: “Pojedinac ne treba podčiniti vlastite potrebe tuđim očekivanjima.” Čak i u sportskom izvještavanju: “Domaći tim nije dozvolio da ga gosti podčine svojim stilom igre.”

Zapamtite, u svim ovim primjerima jedini ispravni oblik je “podčiniti”, nikada “potčiniti”.

O meni - Profesor Kiki

Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!


Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba.


Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.

Leave a Comment