Mnogi govornici hrvatskog jezika često se susreću s dilemom o ispravnom obliku futura I. Je li pravilno napisati “pohvalit ću” ili “pohvaliti ću”? Ova gramatička nedoumica zbunjuje čak i one koji svakodnevno koriste hrvatski jezik.
Ispravni oblik je “pohvalit ću” jer se u futuru I. između infinitiva koji završava na -ti i pomoćnog glagola htjeti (ću, ćeš, će…) gubi krajnje -i iz infinitiva. Kada se futur piše sastavljeno, također se koristi oblik bez krajnjeg -i (pohvalit ću).
Pravila o tvorbi futura I. često se pogrešno primjenjuju u svakodnevnoj komunikaciji, što ukazuje na potrebu za boljim razumijevanjem hrvatske gramatike. Poznavanje razlike između “pohvalit ću” i neispravnog “pohvaliti ću” omogućuje precizniju i kulturniju uporabu jezika u pisanoj i govornoj komunikaciji.
Ispravno korištenje
Pravilno pisanje futura I u hrvatskom jeziku slijedi jasna gramatička pravila. Kad se futur I tvori od infinitiva glagola koji završava na -ti i nenaglašenog oblika pomoćnog glagola htjeti (ću, ćeš, će…), krajnje -i iz infinitiva se gubi. Stoga je ispravno pisati “pohvalit ću”, a ne “pohvaliti ću”.
Ovo pravilo vrijedi za sve glagole koji završavaju na -ti: “vidjet ću” (ne “vidjeti ću”), “reći ću” (ne “reći ću”), “pjevat ću” (ne “pjevati ću”). Kod glagola čiji infinitiv završava na -ći, kao što su “doći”, “naći” ili “reći”, oblik se ne mijenja jer se ne gubi završno -i.
U pisanoj komunikaciji posebno je važno paziti na ovo pravilo jer pogrešno pisanje futura I odaje dojam nedovoljnog poznavanja standardnog hrvatskog jezika.
Primjeri pravilne upotrebe
U svakodnevnoj komunikaciji često se susrećemo s primjerima pravilne upotrebe futura I. Pravilni oblici poput “pohvalit ću”, “gledat ću” ili “čitat ću” pokazuju poznavanje osnovnih pravila hrvatskog standardnog jezika. Evo nekoliko konkretnih primjera ispravne upotrebe:
- “Pohvalit ću tvoj rad kada ga dovršiš.”
- “Sutra ću posjetit muzej koji su nedavno otvorili.”
- “Oni će čitat knjigu tijekom ljetnih praznika.”
- “Nastavit ćemo s projektom nakon stanke.”
- “Napisat ću izvještaj do kraja tjedna.”
Uočite kako je u svim navedenim primjerima ispušteno krajnje -i iz infinitiva kada slijedi nenaglašeni oblik pomoćnog glagola htjeti. Ovo pravilo dosljedno se primjenjuje u standardnom hrvatskom jeziku i pridonosi pravilnom izražavanju u pisanom i usmenom obliku.