Pričati Ili Prićati – Kako Se Ispravno Piše?

March 25, 2025

Profesor Kiki

No comments

Jezične nedoumice često nas zateknu i potaknu na razmišljanje o pravilnom izražavanju. Jedna od njih je dilema između “pričati” i “prićati”, koja se redovito javlja u svakodnevnoj komunikaciji, ali i pisanju.

Pravilno je koristiti oblik “pričati”. Oblik “prićati” rezultat je pogrešne upotrebe ili nepoznavanja pravila standardnog jezika.

Ova tema nije samo pitanje gramatike već i točnosti u prenošenju misli. Zašto dolazi do ove greške i kako izbjeći slične zamke? Odgovori leže u razumijevanju osnovnih lingvističkih principa koji pomažu očuvanju jasnoće jezika.

Ispravno korištenje

Pravilno koristiti glagol “pričati” od velike je važnosti kako bi se očuvala jasnoća i pismenost jezika. Riječ “pričati” znači verbalno komunicirati, izražavati misli, prenijeti priču ili sudjelovati u razgovoru. Svakodnevna upotreba ovog oblika lako pokazuje njegov značaj: “Pričali su o knjizi”, a ne “prićali”. Jednostavna provjera pravopisa može otkriti da drugi oblik nije gramatički ispravan.

Neispravni izraz “prićati” rezultat je pogrešnog razumijevanja glasovne promjene ili jednostavnog nemara. Jezikoslovci već godinama upozoravaju na ovakva skretanja koja narušavaju standardni hrvatski jezik, no čini se da inercija svakodnevnog govora i dalje dominira. Korektan izgovor i pisanje nisu samo stvar lingvističke točnosti; oni nose društvenu težinu jer pravilnim korištenjem pojedinac ostavlja dojam obrazovanosti i ozbiljnosti.

Primjeri pravilne upotrebe

„Volim pričati s prijateljima o zanimljivim temama“ – jednostavan, ali efektan primjer koji pokazuje kako se ovaj glagol koristi u svakodnevnoj komunikaciji. Pričanje nije samo prenošenje riječi već i dijeljenje misli, osjećaja ili ideja.

U rečenici „Učiteljica je pričala o važnosti obrazovanja“, jasno je naglašena pedagoška komponenta ovog glagola, gdje jedan govornik prenosi informacije grupi slušatelja. Ovdje pričati označava smisleno pripovijedanje koje potencira razumijevanje teme.

Treći primjer: „Pričali smo o našim planovima za budućnost.“ Koristi pričati kao način povezivanja među ljudima. Kroz razgovore ovakvog tipa obitelji, partneri ili prijatelji razmjenjuju vizije i ciljeve.

Rečenica iz sportskog miljea poput „Pričat će navijači svojim unucima o tome kako im je bilo“ ilustrira trajni značaj lijepih uspomena koje ostaju zauvijek zapisane kroz usmena kazivanja generacijama unaprijed.

Značenje i definicija

Glagol pričati zauzima važno mjesto u hrvatskom jeziku. Njegovo osnovno značenje jest usmeno kazivanje, bilo da se radi o pripovijedanju događaja, izražavanju misli ili dijeljenju iskustava. Primjerice, kada netko kaže “pričao je priču”, jasno daje do znanja kako verbalno prenosi sadržaj.

Osim toga, riječ pričati koristi se i za označavanje razgovora o određenoj temi. U tom kontekstu može postati svakodnevni način povezivanja ljudi: “Vrijeme smo proveli pričajući o putovanju.” Ovdje dolazi do izražaja njegova društvena komponenta – komunikacija između pojedinaca kroz razmjenu ideja, osjećaja ili planova.

Bitno je napomenuti kako oblik prićati nije standardan ni prihvaćen u književnom jeziku već predstavlja pravopisnu grešku nastalu zbog miješanja dijalekata i utjecaja neslužbenog govornog jezika. Ispravno korištenje oblika pričati služi očuvanju pravilnosti i čistoće hrvatskog jezika te ostavlja snažan dojam poznavanja normi standardnog izričaja.

O meni - Profesor Kiki

Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!


Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba.


Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.

Leave a Comment