Riješiti ili rješiti? – Kako se ispravno piše?

January 24, 2025

Profesor Kiki

No comments

Je li ispravno napisati “riješiti” ili “rješiti”? Ovo pitanje često zbunjuje, čak i one koji su sigurni u svoje jezične vještine. Pravopisne dvojbe poput ove nisu rijetkost, ali mogu biti ključne za jasnoću izražavanja.

Ispravno korištenje

Da odmah razjasnimo: ispravna forma je “riješiti”, dok se “rješiti” smatra nepravilnom i neknjiževnom. No, zašto dolazi do zabune? Hrvatski jezik voli pravila, ali često zna biti nepokolebljivo kompliciran. Glagoli poput “riješiti” oblikuju se od imenica ili pridjeva dodavanjem prefiksa ri- te sufiksa -ešiti. S druge strane, suvišno umetanje slova dovodi do pogreška.

Primjerice, reći ćete: „Želim riješiti zadatak iz matematike.“ Ili pak: „Moramo to pitanje hitno riješiti!“ Jednostavno zvuči prirodnije nego da pište nespretni pokušaj s nepotrebnim ‘ši’ u sredini.

Primjeri pravilne upotrebe

Ispravno korištenje glagola riješiti nije samo pitanje lingvističke točnosti već i stvar osnovnog jezičnog ugleda. Pogrešan oblik “rješiti” često izaziva iritaciju među govornicima koji cijene pravilan hrvatski – jer, budimo iskreni, nitko ne želi čuti nespretno konstruirane rečenice.

Primjeri jasnog izražavanja pomažu shvatiti ovu razliku:

  • Nakon dugog razmišljanja konačno sam uspio riješiti zadatak. Ovdje nema dileme; sve zvuči prirodno i skladno.
  • Riješit ćemo sve nedoumice prije nego nastavimo s projektom. Nota ozbiljnosti u poslovnom kontekstu podcrtava važnost ispravnih formi.
  • Rekao je da će riješiti problem bez odgađanja. Efikasnost se očituje kroz dobro strukturiran govor.

Upotreba ovih primjera nije samo preporuka, već način kako pokazati poštovanje prema vlastitom jeziku i publici koja nas sluša ili čita.

Značenje i definicija

Glagol riješiti ima široku primjenu u svakodnevnom jeziku, ali njegovo značenje nije ograničeno na jednu funkciju. U srži, označava rješavanje problema ili donošenje odluka. Primjerice, kada netko kaže da želi riješiti problem, implicira pronalazak specifičnog odgovora ili završetak zadatka s jasnim ishodom.

Osim praktičnih situacija poput matematičkih zadataka – “Moram riješiti ovu zadaću iz matematike” – glagol se koristi i za složenije zaključke poput presuđivanja pravnih slučajeva. Sudac koji mora riješiti spor donosi ključnu odluku koja mijenja tijek nečijeg života.

Jednako tako, riječ može poprimiti emocionalno oslobađanje: osloboditi se pritisaka ili tereta (“Treba mi vremena da se svega riješim”). Samosvladavanje kroz ovaj glagol često je oličenje psihološke katarze koju svi ponekad trebamo doživjeti.

O meni - Profesor Kiki

Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!


Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba.


Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.

Leave a Comment