Rjeđi Ili Rijeđi – Kako Se Ispravno Piše?

April 3, 2025

Profesor Kiki

No comments

Jeste li se ikada zapitali piše li se pravilno “rjeđi” ili “rijeđi”? Ova jezična dvojba često zbunjuje, čak i one s izvrsnim poznavanjem hrvatskog jezika. Naizgled jednostavno pitanje otkriva složenost pravopisnih pravila koja oblikuju naš svakodnevni govor i pisanje.

Ispravno korištenje

Pravilno pisanje “rjeđi” i “rijeđi” ovisi o značenju koje govornik želi prenijeti. Riječ “rjeđi” koristi se za opisivanje nečega što je manje gusto, poput tekućine ili kose (npr. “Voda nakon dodavanja bila je rjeđa”). S druge strane, “rijeđi” označava nešto što se događa rijetko, primjerice u rečenici: “Pojave su postale rijeđe s vremenom.”

Najčešće greške nastaju kada korisnici koriste pogrešan oblik zbog nesigurnosti oko pravopisnog standarda ili naglaska. Ključ razumijevanja leži u kontekstu rečenice: govori li ona o teksturi/gustoći ili učestalosti nečega? Ovaj detalj često promiče čak i iskusnim poznavateljima jezika.

Primjeri pravilne upotrebe

Za pridjev “rijedak”, komparativ je uvijek rjeđi. Nema preskakanja pravila ni “posebnih slučajeva.” Evo nekoliko primjera koji jasno pokazuju kako bi se trebala koristiti ova riječ u različitim situacijama:

  • “On je rjeđi od svog brata.” Ovdje opisuje usporedbu između dva subjekta prema nekoj osobini, primjerice prisutnosti ili kvalitete.
  • “Rjeđi su dolazili na sastanke.” Govori o manjem broju ljudi na određenim događajima, što aludira na učestalost.

Značenje i definicija

Pridjev “rijedak” opisuje nešto što se rijetko pojavljuje, ima malu gustoću ili je prozirno. Često se koristi za objekte koji su međusobno udaljeni (npr. “rijedak red stabala”), događaje koji nisu učestali (“rijedak koncert poznatog benda”) ili materijale slabije konzistencije (“rijeđa čorba”).

U gramatičkom smislu, pozitiv ovog pridjeva podrazumijeva osnovne oblike: muški rod “rijedak”, ženski “rijetka” i srednji “rijetko”. Kod komparativa dolazi do promjene osnove riječi – pravilni oblici glase: rjeđi, rjeđa, rjeđe, ovisno o rodu i broju subjekta u rečenici. Na primjer: “Planovi su postajali rjeđi” ili “Odluke uprave bile su sve rjeđe na temelju konsenzusa.

Pogreške nastaju kada korisnici zamijenjuju pravilne oblike s nepostojećima poput “rijeđi“, najčešće zbog nesigurnosti oko izgovora naglašenih slogova. Klarifikacija ovoga leži u pravopisnom standardu gdje oblik bez dodatnog slova ‘e’ nije ispravan ni stilistički prihvatljiv.

O meni - Profesor Kiki

Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!


Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba.


Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.

Leave a Comment