Jeste li se ikada zapitali je li ispravno reći “šezdeset” ili “šesdeset”? Ova naizgled jednostavna dvojba često izaziva nesigurnost, čak i kod onih koji su uvjereni u svoje poznavanje pravopisa. U jeziku, sitni detalji poput ovoga mogu napraviti veliku razliku.
Pravilan oblik je “šezdeset”, što potvrđuju gramatički i pravopisni priručnici poput Hrvatskog jezika. Iako se regionalne varijante, primjerice “šesdeset”, mogu čuti u svakodnevnom govoru, one nisu normativno ispravne.
Standardni književni jezik inzistira na postojanju glasa -z- između korijena broja i nastavka “-deset”. Dakle, upotreba oblika bez tog slova smatra se greškom. Primjena standarda posebno je važna u formalnim tekstovima—poslovnoj komunikaciji, medijima ili obrazovnim materijalima.
Kolokvijalne forme dominiraju usmenom uporabom iz praktičnih razloga kao što su brži izgovor i lokalni običaji. Međutim, kod službenog zapisivanja ne postoji prostor za dilemu: šezdeset uvijek nosi prednost.
Upotreba oblika šesdeset u svakodnevnim situacijama očita je i široko prihvaćena. Kada netko kaže “Šesdeset učenika je sudjelovalo na ekskurziji” ili “Imam šesdeset kuna za potrošiti”, jasno se vidi kako ovaj oblik dominira neformalnom komunikacijom. Kratko, jednostavno i praktično – to su karakteristike jezika koji živi među ljudima.
S druge strane, standardni hrvatski pravopis inzistira na formi šezdeset, bez obzira koliko arhaično zvučala nekim govornicima danas. U formalnijem kontekstu, poput službenih dokumenata ili obrazovnih materijala, upotrijebit će se rečenice poput: “U posljednjih šezdeset godina zabilježen je značajan demografski rast.” Ovdje glas -z- donosi lingvističku preciznost koja simbolizira poštivanje književnog standarda.
Broj šezdeset označava količinu ili redni broj koji dolazi nakon pedeset devet, a prije šezdeset jedan. Koristi se za precizno izražavanje kvantiteta u raznim situacijama — od broja godina do novčanih iznosa ili vremenskog trajanja.
U standardnom hrvatskom jeziku striktno dominira oblik “šezdeset”, dok je varijanta “šesdeset”, iako prisutna u govorima nekih regija, gramatički nepravilna. Temeljem normativnih pravopisnih priručnika, uključujući “Hrvatski pravopis,” forma sa slovom “-z-” između korijena riječi (“še-“) i nastavka “-deset” smatra se jedinom ispravnom. Svaka druga upotreba potencijalno narušava jezični standard.
Odabir oblika ima jasnu funkciju: pridržavanje književnog standarda jamči točnost, posebno u formalnim kontekstima kao što su medijski članci, službeni dokumenti ili obrazovni materijali. Bez obzira na olakšanu komunikaciju svakodnevnog govora s lokalnim inačicama poput “šesdeset,” lingvistička konzistencija ostaje ključ razvoja pismenosti.
About the author call_made
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje! Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba. Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!
Kad vam nitko ne može pomoći, uvijek možete računati na ovaj blog.
Puni.hr – Punimo vaše glave sa znanjem!