Gramatička pravila hrvatskog jezika često zbunjuju i izvorne govornike, a jedno od čestih pitanja jest pravilna naglasna forma riječi “siroče”. Mnogi se pitaju treba li naglasak biti na prvom ili drugom slogu.
Pravilna naglasna forma riječi “siroče” je sȉroče, s kratkosilaznim naglaskom na prvom slogu. Ova imenica srednjeg roda označava dijete bez jednog ili oba roditelja. U hrvatskom standardnom jeziku ne postoji alternativna naglasna varijanta siròče s naglaskom na drugom slogu.
Standardni hrvatski jezik ima stroga pravila o naglascima koja proizlaze iz novoštokavske akcentuacije. Premda u razgovornom jeziku ponekad čujemo drugačije naglaske, poznavanje službene norme pomaže u formalnoj komunikaciji i pisanju.
Ispravno korištenje
Pravilno naglašavanje riječi “siroče” zahtijeva kratkosilazni naglasak na prvom slogu (sȉroče). U standardnom hrvatskom jeziku, naglasak na drugom slogu (siròče) nije prihvaćen kao normativan oblik. Poštivanje ove norme posebno je važno u formalnoj komunikaciji, medijskim nastupima i obrazovnom kontekstu.
Hrvatski jezikoslovci ističu da ova imenica srednjeg roda slijedi ustaljeni obrazac naglašavanja karakterističan za novoštokavsku akcentuaciju. Lingvisti Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje navode da je oblik “sȉroče” jedini standardno prihvaćen, dok se oblici s drukčijim naglascima smatraju dijalektalnim odstupanjima.
U javnom govoru, posebice kod profesionalnih govornika, pridržavanje normativnog naglaska pridonosi jezičnoj kulturi i očuvanju standarda hrvatskog jezika.
Primjeri pravilne upotrebe
U svakodnevnoj komunikaciji pravilno naglašavanje riječi “sȉroče” (s kratkosilaznim naglaskom na prvom slogu) dolazi do izražaja u različitim kontekstima:
“Tužna priča o sȉročetu dirnula je mnoge gledatelje tijekom humanitarne akcije.”
“Nakon rata, mnoga su sȉročad smještena u ustanove za nezbrinutu djecu.”
“Knjiga ‘Sȉroče iz Zagreba’ postala je bestseler zbog dirljive priče o preživljavanju.”
U javnim nastupima voditelji i spikeri pravilno izgovaraju: “Donacije za sȉročad prikupljaju se do kraja mjeseca.”