Škrtac, remek-djelo francuskog književnika Molièrea, neprolazna je priča koja na duhovit način prikazuje ljudske mane poput pohlepe i škrtosti. Ova satirična komedija, napisana davne 1668. godine, i danas je aktualna te nas uči važnim životnim lekcijama.
Zašto je ova drama i nakon više od 350 godina još uvijek relevantna? Koje pouke možemo izvući iz Harpagonovih postupaka? Uronimo zajedno u svijet Škrtca i otkrijmo univerzalnu mudrost skrivenu u ovom književnom blagu.
Škrtac je remek-djelo francuskog komediografa Molièrea koje već stoljećima zabavlja i poučava publiku diljem svijeta. Ova briljantna satirična komedija proučava ljudske mane poput pohlepe i škrtosti, pružajući bezvremenske životne lekcije.
Jean-Baptiste Poquelin Molière (1622.-1673.) bio je vodeća figura francuske književnosti 17. stoljeća. Kao glumac, redatelj i pisac, Molière je ostavio neizbrisiv trag u svijetu kazališta. Njegova djela odlikuju se:
Molière je često koristio komediju kako bi kritizirao društvene norme i licemjerje svog vremena. Neki od njegovih najpoznatijih komada, uz Škrtca, uključuju:
Djelo | Godina |
---|---|
Tartuffe | 1664. |
Mizantrop | 1666. |
Građanin plemić | 1670. |
Umišljeni bolesnik | 1673. |
Molièreov utjecaj na razvoj komedije kao žanra neizmjeran je. Njegov stil pisanja i danas služi kao uzor komediografima širom svijeta.
Škrtac pripada žanru satirične komedije. Specifičnosti ovog žanra su:
Kao komedija intrige, Škrtac se fokusira na jedinstvo radnje. Glavna tema djela je škrtost i pohlepa protagonista Harpagona. Kroz niz komičnih situacija, Molière razotkriva kako opsjednutost materijalnim može uništiti međuljudske odnose.
Osim toga, Škrtac sadrži elemente:
Spajajući različite komične elemente, Molière stvara kompleksno i zabavno djelo koje već generacijama nasmijava i educira publiku.
Radnja Molièreove komedije “Škrtac” smještena je u Pariz u 17. stoljeću[1][2][3]. Francuska prijestolnica služi kao savršena pozornica za priču o škrtom starcu Harpagonu i njegovoj opsjednutosti novcem. Pariz je u to doba bio središte kulture, umjetnosti i književnosti, a Molière je živio i stvarao upravo u ovom gradu.
Molière je “Škrtca” napisao 1668. godine, u razdoblju kada je već bio etablirani književnik i dramaturg[1][2][3]. 17. stoljeće bilo je vrijeme procvata francuske književnosti, a Molièreova djela odražavaju duh i vrijednosti tog doba. Iako je radnja vremenski udaljena od današnjice, teme pohlepe i škrtosti jednako su relevantne i u suvremenom kontekstu.
Smještajući radnju u Pariz 17. stoljeća, Molière stvara autentičnu sliku društva i običaja tog vremena. Likovi i situacije u “Škrtcu” odražavaju socijalne norme i vrijednosti francuskog društva u razdoblju nakon vladavine kralja Luja XIV. Kroz komediju, Molière pronicljivo komentira ljudske mane i slabosti koje nadilaze specifično vrijeme i mjesto.
Molièreova komedija “Škrtac” istražuje negativne osobine ljudskog karaktera kroz duhovite i satirične elemente. Tema i ideja djela prikazane su kroz glavnog lika Harpagona, čije su mane ujedno i središnji pokretači radnje.
Glavna tema Molièreovog “Škrtca” je škrtost i pohlepa starca Harpagona. On je oličenje gramzivosti i sebičnosti, a njegova opsesija zlatom i bogatstvom glavni je pokretač radnje[1][2][5]. Harpagon zanemaruje sve druge aspekte života zbog svoje ljubavi prema novcu:
Osim glavne teme škrtosti, Molière se dotiče i drugih važnih pitanja[1][2]:
Molière kroz “Škrtca” želi pokazati da opsesija novcem i sebičnost ne donose sreću u životu. Pouka komedije je da se ne trebamo fokusirati isključivo na materijalno bogatstvo jer ono ne garantira ispunjenje i zadovoljstvo[1][2].
Harpagonova škrtost dovodi do:
Ideja je da prevelika ljubav prema novcu čini čovjeka slijepim za prave životne vrijednosti poput ljubavi, prijateljstva i poštenja.
Molière koristi razne motive i simbole kako bi naglasio teme škrtosti i pohlepe:
Motiv/Simbol | Značenje |
---|---|
Škrinja sa zlatom | Simbolizira Harpagonovu opsesiju novcem |
Posuđivanje novca uz lihvarske kamate | Naglašava Harpagonovu gramzivost |
Harpagonovo nepovjerenje prema slugama | Odražava njegov strah od krađe i nepovjerenje u ljude |
Harpagonovo odbijanje pomoći siromašnima | Pokazuje njegovu sebičnost i nedostatak empatije |
Ovi motivi se provlače kroz djelo i dodatno ilustriraju negativne posljedice škrtosti na pojedinca i njegovu okolinu. Oni su snažna umjetnička sredstva kojima Molière prenosi univerzalnu poruku o štetnosti pretjerane ljubavi prema materijalnom.
Molièreov “Škrtac” vješto je strukturiran u pet činova, svaki s vlastitim razvojem radnje. Inspirirajući se Plautovom komedijom “Aulularija”, Molière gradi priču koristeći klasični francuski stil aleksandrinca.
Molièreov “Škrtac” remek-djelo je francuske književnosti 17. stoljeća, napisano u stihu. Specifičnosti ove komedije uključuju:
Molière majstorski gradi likove i situacije, stvarajući djelo koje istovremeno zabavlja i poučava. Kroz duhovite dijaloge i komične obrate, autor pronicljivo komentira ljudske mane poput škrtosti i pohlepe.
Molière se u stvaranju “Škrtca” oslanja na bogatu tradiciju antičke komedije, posebice na djelo rimskog komediografa Tita Makcija Plauta. Plautova “Aulularija” poslužila je kao glavni izvor inspiracije za Molièrea, s obzirom na zajedničke elemente:
Unatoč sličnostima, Molière prilagođava antički predložak vlastitom vremenu i senzibilitetu, stvarajući originalno djelo koje nadilazi puku imitaciju. Dok Plautova komedija ostaje nedovršena, Molière razvija radnju kroz pet činova, dajući joj zaokruženost i potpunost.
Spajajući elemente klasične komedije s vlastitim inovacijama, Molière stvara “Škrtca” kao djelo koje odražava duh njegovog vremena, ali i univerzalne ljudske osobine. Kroz vještu kompoziciju i bogatu karakterizaciju likova, autor pruža uvid u kompleksnost ljudske prirode i posljedice opsjednutosti materijalnim.
Komedija “Škrtac” Molièrea, nastala 1668. godine, sastoji se od pet činova i inspirirana je Plautovom komedijom “Aulularia”. Radnja prati starca Harpagona, poznatog po ekstremnoj škrtosti i pohlepi, te njegove dvoje djece – sina Cleantea i kćer Elisu.
U prvom činu upoznajemo glavne likove:
Cleante i Elisa imaju problema jer im otac ne daje dovoljno novca za njihove potrebe i ljubavne planove.
Situacija se komplicira u drugom činu:
Lik | Radnja |
---|---|
Cleante | Posuđuje novac od lihvara (zapravo svog oca Harpagona) |
Harpagon | Postavlja teške uvjete za pozajmicu, otkrivajući svoju škrtost |
Frosine | Dogovara brak između Harpagona i Marijane |
Harpagonova opsjednutost novcem dovodi do niza komičnih i problematičnih situacija za njegove najbliže. Molière kroz ove zaplete razotkriva mane poput pohlepe i licemjerja te njihove posljedice na međuljudske odnose.
U prvom činu upoznajemo glavne likove i njihove odnose. Harpagon, škrti otac opsjednut novcem, planira vjenčanje s mladom Marianom. No njegov sin Cleante također je zaljubljen u nju, dok je kći Elisa potajno zaručena s Valereom koji radi na imanju kako bi stekao Harpagonovu naklonost. Cleante povjerava sestri svoju ljubav prema skromnoj Mariani, ali Harpagon namjerava sinu ženiti udovicu, a kćeri bogataša Anselma.
Zaplet se razvija u drugom činu kada Cleante, u potrazi za novcem, posuđuje od lihvara ne shvaćajući da je to zapravo njegov otac. Harpagon, u ulozi lihvara, postavlja apsurdne i stroge uvjete za pozajmicu, razotkrivajući svoju škrtost:
Posrednik La Fleche i meštar Simeon upleteni su u ovu spletku koja komično ilustrira Harpagonov karakter. Istovremeno, lukava Frozina podržava Harpagonove planove za ženidbu s Marianom, nadajući se vlastitoj koristi.
Kroz ove događaje, Molière vješto gradi dramsku napetost temeljenu na:
Svaka scena otkriva nove razine Harpagonove škrtosti i sebičnosti, stvarajući tako podlogu za duhovite i poučne zaplete koji slijede u narednim činovima ove briljantne komedije.
Molièreov “Škrtac” obiluje živopisnim likovima koji nose radnju i prenose glavne poruke djela. Kroz njihove postupke, osobine i međusobne odnose, autor vješto prikazuje ljudske mane i slabosti, stvarajući kompleksnu i zabavnu priču.
Kompleksni odnosi između likova čine okosnicu radnje “Škrtca”:
Molière kroz ove odnose i sukobe razotkriva ljudske mane i slabosti te kritizira vrijednosti društva koje stavlja materijalno iznad duhovnog i emocionalnog. Bogata karakterizacija likova i njihovi isprepleteni odnosi čine “Škrtca” slojevitim i uvijek aktualnim književnim djelom.
Molièreov “Škrtac” pripada žanru satirične komedije, a njegov stil i jezik odlikuju se jasnoćom, živahnošću i kritičkim tonom karakterističnim za francusku komediju 17. stoljeća. Djelo je napisano u prozi i stihovima, što pridonosi raznolikosti i dinamici radnje.
Molière u “Škrtcu” koristi brojne stilske figure i izražajna sredstva kako bi istaknuo glavne teme i likove:
Molière vješto koristi različite narativne tehnike kako bi izgradio likove i radnju:
Molièreov “Škrtac” obiluje bogatom simbolikom i motivima koji razotkrivaju dublje značenje i poruke djela. Kroz vješto isprepletene simbole i motive, autor kritizira ljudske mane poput pohlepe i škrtosti te ističe važnost pravih životnih vrijednosti.
Kroz bogatu simboliku i motive, Molière stvara slojevito djelo koje razotkriva kompleksnost ljudske prirode i mane poput pohlepe i sebičnosti. “Škrtac” poziva publiku na preispitivanje vlastitih vrijednosti i prioriteta te ističe važnost duhovnog i emocionalnog bogatstva nad materijalnim.
“Škrtac” Molièrea duboko je ukorijenjen u povijesni, društveni i kulturni kontekst 17. stoljeća Francuske, razdoblja vladavine Kralja Sunca Luja XIV. Obilježen apsolutizmom, centralizacijom moći i dubokim društvenim nejednakostima, ovaj period pruža savršenu pozadinu za Molièreovu satiričnu kritiku ljudskih mana.
Premijerno prikazan 1668. u kazalištu Palais-Royal, “Škrtac” se bavi univerzalnim temama pohlepe, škrtosti i licemjerja, koje su bile posebno relevantne u doba kada su se određeni društveni slojevi bogatili kroz:
Molière vješto iskorištava kazališnu scenu kako bi razotkrio i ismijao ove negativne karakteristike, stvarajući likove poput protagonist Harpagona, koji utjelovljuje najgore osobine svojeg vremena. Njegov kritički prikaz društvenih normi i odnosa odražava:
Utemeljen u tradiciji klasične francuske komedije, Molière istovremeno crpi inspiraciju iz antičkih uzora i stvara originalno djelo koje rezonira s publikom 17. stoljeća. Njegov stil, jezik i kompozicija odražavaju kulturne i umjetničke standarde Grand Sièclea, dok univerzalne teme i dalje ostaju relevantne stoljećima kasnije.
Smješten u uzbudljivi, dinamični Pariz 17. stoljeća, tada europsko središte kulture, umjetnosti i književnosti, “Škrtac” pruža jedinstven uvid u duh vremena. Molièreova pronicljiva zapažanja o ljudskoj prirodi i društvu nadilaze specifični povijesni trenutak, stvarajući djelo koje jednako snažno odzvanja u suvremenom kontekstu.
Molièreov “Škrtac” pripada žanru satirične komedije koja kroz duhovite zaplete i živopisne likove kritizira ljudske mane i društvene vrijednosti. Glavna tema djela je škrtost i pohlepa utjelovljena u liku starca Harpagona, čija opsjednutost novcem uništava međuljudske odnose i dovodi do niza komičnih, ali i tragičnih situacija[1][2][4].
Tema | Opis |
---|---|
Škrtost | Harpagonova opsesivna ljubav prema novcu i materijalnom |
Pohlepa | Gramzivost i sebičnost koje vode do zanemarivanja pravih vrijednosti |
Licemjerje | Kritika društvenih normi i dvostrukih standarda |
Radnja “Škrtca” odvija se u Parizu 17. stoljeća i prati Harpagonovu opsesiju zlatnom škrinjom koju skriva u vrtu. Njegovi postupci utječu na živote djece Elise i Cleantea, koji se bore protiv očeve škrtosti i sebičnosti[1][2]:
Glavni likovi nose radnju i prenose poruke djela:
Kroz njihove odnose, Molière razotkriva ljudske slabosti i kritizira materijalizam koji ugrožava prave životne vrijednosti poput ljubavi, prijateljstva i poštenja.
“Škrtac” je remek-djelo koje i danas ostavlja snažan dojam svojom svevremenskom porukom o pogubnosti pohlepe i škrtosti. Molièreova satirična komedija kroz lik Harpagona prikazuje kako opsjednutost materijalnim može uništiti međuljudske odnose i dovesti do emocionalne praznine.
Djelo potiče na preispitivanje vlastitih vrijednosti i prioriteta, ističući važnost duhovnog i emocionalnog bogatstva nad pukim gomilanjem novca. Kroz duhovite dijaloge i komične situacije, Molière razotkriva ljudske mane i slabosti, stvarajući kompleksne likove s kojima se publika može poistovjetiti.
“Škrtac” je i danas aktualan jer kritizira društvene norme koje stavljaju materijalno iznad svega drugog. Molièreova slojevita karakterizacija likova i vješta kompozicija djela čine ga neprolaznim klasikom koji će i budućim generacijama pružati uvid u kompleksnost ljudske prirode i posljedice pohlepe.
About the author call_made
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje! Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba. Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!
Kad vam nitko ne može pomoći, uvijek možete računati na ovaj blog.
Puni.hr – Punimo vaše glave sa znanjem!