Sporazumjevati Se Ili Sporazumijevati Se – Kako Se Ispravno Piše?

April 9, 2025

Profesor Kiki

No comments

Hrvatski jezik ponekad nudi nedoumice koje često zbunjuju i iskusne govornike. Jedna takva dilema javlja se kod glagola “sporazumjevati se” ili “sporazumijevati se” – koji je oblik ispravan?

Standardni hrvatski jezik priznaje isključivo oblik “sporazumijevati se” kao pravilan. Ovaj glagol pripada glagolima IV. vrste s infinitivom na -ijevati, a tvori se od svršenog glagola “sporazumjeti se” dodavanjem sufiksa -ijevati, što je u skladu s pravilima tvorbe nesvršenih glagola u hrvatskom jeziku.

Pravilna uporaba ovog glagola važan je element jezične kulture i profesionalne komunikacije. Kroz ovaj članak detaljnije ćemo razjasniti pravila koja stoje iza ove česte dvojbe i ponuditi primjere koji će vam pomoći u svakodnevnoj primjeni.

Ispravno korištenje

Pravilni oblik ovog glagola je “sporazumijevati se”, a ne “sporazumjevati se”. Ova riječ pripada četvrtoj vrsti glagola s infinitivnim nastavkom -ijevati, koji se tvori od nesvršenih glagola. Osnovno pravilo za ove glagole je da zadržavaju slijed -ije- kada se izvode iz korijena riječi koji sadrži jat (ě).

Konjugacija glagola “sporazumijevati se” slijedi standardni obrazac za glagole IV. vrste:

  • Prezent: sporazumijevam se, sporazumijevaš se, sporazumijeva se…
  • Imperfekt: sporazumijevah se, sporazumijevaše se…
  • Glagolski prilog sadašnji: sporazumijevajući se
  • Glagolski pridjev radni: sporazumijevao se, sporazumijevala se…

U svakodnevnoj komunikaciji često se čuje pogrešni oblik “sporazumjevati se”, što predstavlja dijalektalnu varijantu koja nije u skladu s normama standardnog hrvatskog jezika.

Primjeri pravilne upotrebe

Glagol “sporazumijevati se” pravilno se koristi u različitim komunikacijskim kontekstima. U poslovnom okruženju često čujemo rečenice poput: “Tvrtke se međusobno sporazumijevaju o uvjetima suradnje.” Primjer pravilne upotrebe u diplomatskom kontekstu je: “Predstavnici dviju zemalja sporazumijevaju se o graničnim pitanjima.” U svakodnevnoj komunikaciji ispravno je reći: “Oni se sporazumijevaju bez poteškoća iako govore različitim jezicima.”

U pravnim dokumentima često nalazimo formulacije: “Ugovorne strane sporazumijevaju se o sljedećim uvjetima…”, dok se u obrazovanju pravilno koristi: “Učenici se sporazumijevaju na stranom jeziku tijekom grupnog rada.” Važno je dosljedno koristiti pravilni oblik “sporazumijevati se” u svim navedenim primjerima umjesto dijalektalnog “sporazumjevati se”.

O meni - Profesor Kiki

Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!


Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba.


Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.

Leave a Comment