Jezik je živo biće koje se neprestano razvija, a pravopisna pitanja često znaju zbuniti i one najiskusnije govornike. Jedno od takvih pitanja jest: piše li se pravilno “tjelesni” ili “tijelesni”? Naizgled sitna razlika može izazvati nesigurnost u pisanju i razumijevanju.
Pravopisno ispravna verzija riječi je “tjelesni”, prema aktualnim pravilima hrvatskog standardnog jezika. Koristi se u kontekstu vezanom uz tijelo, fizičku prisutnost i materijalnu stvarnost, kao što su izrazi “tjelesna težina”, “tjelesna aktivnost” ili “tjelesno zdravlje”. Iako oblik tijelesni postoji usmenom upotrebom kod nekih govornika te zvuči prirodno u pojedinim dijalektima, još uvijek nije prihvaćen službeno.
S obzirom na to, bitno je prilagoditi pravopis formalnom pisanju (službeni dokumenti, tekstovi za širu publiku) kako bi sadržaj bio gramatički precizan. Ujedno treba izbjegavati nepouzdane izvore koji mogu širiti nejasne preporuke o oba oblika.
Riječ “tjelesni” koristi se u različitim kontekstima kada se govori o tijelu i fizičkim aspektima čovjeka. Na primjer, izraz “tjelesna aktivnost” često se spominje u preporukama za zdrav način života jer naglašava važnost pokreta za cjelokupno zdravlje pojedinca. U školskom kurikulumu nezaobilazan je predmet pod nazivom “Tjelesna i zdravstvena kultura”, koji potiče učenike na uključivanje u sportske aktivnosti.
Dodatno, izrazi poput “tjelesna težina” ili “tjelesno stanje” precizno opisuju parametre povezane s fizičkom kondicijom osobe. Nema dvojbi – svaka od ovih formulacija dosljedno prati pravopisnu normu hrvatskog jezika, čime jasno isključuje nepotrebne varijacije poput riječi “tijelesni”.
Pojam tjelesni odnosi se na sve što je povezano s tijelom ili fizičkim aspektima života. U kontekstu rada, označava opterećenja koja nastaju pri obavljanju zadataka poput dizanja, vučenja ili nošenja tereta. Ovi napori dijele se na dinamičke, kada je tijelo u pokretu, i statičke, gdje mišići ostaju u stalnoj napetosti.
Osim toga, tjelesni također uključuje nefiziološke položaje koji dugoročno narušavaju lokomotorni sustav. Tipični primjeri su rad zavarivača unutar brodskog trupa ili tkalca za strojem – situacije koje zahtijevaju neprirodan položaj tijela te prekomjerno opterećuju mišiće i kralježnicu.
Dakle, svaki spomen tjelesnoga aludira na nešto konkretno: kretanje, snagu ili stanje povezanih struktura ljudskoga organizma.
About the author call_made
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje! Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba. Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!
Kad vam nitko ne može pomoći, uvijek možete računati na ovaj blog.
Puni.hr – Punimo vaše glave sa znanjem!