Trpiti Ili Trpjeti – Kako Se Ispravno Piše?

April 1, 2025

Profesor Kiki

No comments

Jeste li se ikada zapitali je li pravilno reći “trpiti” ili “trpjeti”? Ova naizgled jednostavna dvojba često stvara nesigurnost, čak i među govornicima koji inače pažljivo biraju riječi. Pravopisna pravila hrvatskog jezika ponekad mogu biti izazovna, ali rješenje ove dileme zapravo je vrlo jasno.

Ispravno korištenje

Upotreba riječi “trpiti” i “trpjeti” jednostavna je kada se poznaju pravopisna pravila. Prema Hrvatskom pravopisu, osnovni oblik glagola u sadašnjem vremenu jest trpi (on trpi, oni trpe). Međutim, kod nesvršenoga oblika infinitiva, potrebno je koristiti formu trpjeti (primjer: mogao bi toga još dugo trpjeti).

Neupućeni govornici često brkaju ove oblike zbog fonetske sličnosti ili nedostatka sigurnosti u pisanju. No stvari su jasne – za statična stanja koristi se “trpi”, dok izraz “trpjeti” dolazi kao dio širih konstrukcija unutar rečenica.

Vrijedi napomenuti da lektori i stručnjaci smatraju pogrešnim zanemarivanje standardnih oblika jer doprinosi degradaciji jezika. Pri tome nije potrebna nikakva dodatna filozofija; dovoljno je slijediti osnovna gramatička pravila koja nisu složena kad ih jednom usvojimo.

Primjeri pravilne upotrebe

Pravilna primjena glagola trpjeti često se može razjasniti kroz konkretne rečenice. U prezentu, kaže se: “Ja trpim bolove svaki dan.” Dakle, kada osoba opisuje trajno stanje ili svakodnevnu neugodnost, koristi standardni oblik.

Uzmimo složeniji primjer iz prošlosti poput imperfekta: “On je trpjeo velike muke.” Ova konstrukcija ilustrira nesavršenu radnju koja je postojala neko vrijeme u prošlosti i nije jasno završena. Ljepota hrvatskog jezika ogleda se upravo u ovakvim nijansama značenja.

Kratki povijesni trenuci izražavaju se lako putem aorista, npr.: “Mi smo trpjesmo sve što smo morali.” Iako danas rjeđe korišten, aorist daje dodatnu stilsku težinu tekstovima koji opisuju brze i završenije događaje.

S druge strane, za tvrdnje o iskustvima iz neposrednije prošlosti tu su oblici kao što je perfekt: “Ona je trpila mnogo zbog svoje bolesti.” Jedan od najčešće korištenih vremena jer naglašava rezultat ranijih događaja.

Napokon, pri osvrtanju na već odavno dovršene situacije dolazi do izražaja kompleksnost jezika uz pomoć pluskvamperfekta: “Oni su bili trpili sve do kraja.” Kombinacija ovog oblika s glagolom biti jasno ističe da je radnja prethodila drugim zbivanjima u prošlosti.

Značenje i definicija

Riječ “trpiti” označava podnošenje ili izdržavanje nečega, bilo da se radi o fizičkoj boli, neugodi ili teškim okolnostima. U uporabi je u svakodnevnom govoru kad osoba opisuje stanje koje zahtijeva strpljenje ili otpornost. Na primjer: “On već godinama trpi nesanicu zbog stresa.”

S druge strane, glagol “trpjeti” smatra se arhaičnijim oblikom istoga značenja. Iako su danas rijetki primjeri njegove upotrebe u modernom jeziku, ova varijanta često pronalazi mjesto u književnim tekstovima i formalnim izrazima gdje dodatno naglašava težinu situacije. Primjer toga može biti rečenica poput: “Narod mora trpjeti teror vlasti.”

Važno je napomenuti kako standardni hrvatski preferira korijen -pi- umjesto -pj- za sve oblike ovog glagola. Izuzeci su specifični povijesni konteksti ili pisci koji namjerno biraju tradicionalnije izraze kako bi djelovali stilistički efektnije unutar svojih djela.

O meni - Profesor Kiki

Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!


Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba.


Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.

Leave a Comment