Ukoliko Ili Ako – Kako Se Ispravno Piše?

March 30, 2025

Profesor Kiki

No comments

U hrvatskom jeziku postoji stalna dvojba oko pravilne uporabe veznika “ukoliko” i “ako”. Mnogi govornici ove riječi koriste kao istoznačnice, no jezični stručnjaci upozoravaju na njihove suptilne, ali važne razlike.

Veznik “ako” upotrebljava se za izražavanje uvjeta u svim situacijama, dok se “ukoliko” pravilno koristi samo kada se izražava mjera ili količina uvjeta. “Ako” je općenitiji i češće korišten veznik, a “ukoliko” ima uže značenje i njegova nepravilna uporaba predstavlja čestu stilsku pogrešku u formalnom pisanju.

Razumijevanje ove naizgled male razlike u značenju može značajno unaprijediti jezičnu preciznost i izražajnost. Pravilna uporaba veznika ne samo da odražava jezičnu kulturu govornika, već i pridonosi jasnoći i nedvosmislenosti pisanog i govornog izražavanja.

Ispravno korištenje

Pravilna uporaba veznika “ako” i “ukoliko” temelji se na njihovoj semantičkoj razlici. “Ako” je univerzalni veznik koji izražava uvjet u svim kontekstima i situacijama. Primjerice: “Ako dođeš na vrijeme, stići ćemo na predstavu” ili “Ako pada kiša, ponesi kišobran”.

“Ukoliko” se pravilno koristi samo kad se izražava stupanj, mjera ili količina uvjeta. Jezikoslovci preporučuju njegovu uporabu u rečenicama poput: “Ukoliko je šteta veća, naknada će biti viša” ili “Ukoliko se više potrudiš, rezultati će biti bolji”.

Izbjegavajte zamjenu ovih veznika kao potpunih sinonima. Preciznost u odabiru “ako” ili “ukoliko” pridonosi jezičnoj jasnoći i točnosti izražavanja u hrvatskom standardnom jeziku.

Primjeri pravilne upotrebe

Veznik “ako” pravilno se koristi u svim uvjetnim rečenicama bez obzira na kontekst. Primjerice: “Ako dođeš na vrijeme, stići ćemo na vlak” ili “Ako bude lijepo vrijeme, ići ćemo na izlet”. Njegova univerzalnost čini ga prikladnim za svakodnevnu komunikaciju.

Veznik “ukoliko” ispravno se upotrebljava samo kad govorimo o stupnju ili mjeri uvjeta: “Utakmica će se održati ukoliko prestane padati kiša” (naglašava se količina kiše kao uvjet). Drugi primjer je: “Ukoliko se skupi dovoljno sredstava, izgradnja može početi” (ističe se količina kao uvjet).

U poslovnoj komunikaciji pravilno je reći: “Ukoliko prodaja poraste za 15%, isplatit ćemo bonuse” – gdje se jasno naglašava mjera uvjeta. Nepravilna bi bila zamjena s “ako” u rečenici: “Ukoliko pošalješ poruku” jer tu nema elementa mjere ili stupnja.

O meni - Profesor Kiki

Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!


Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba.


Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.

Leave a Comment