Jeste li se ikada zapitali je li ispravno reći “uvijeti” ili “uvjeti”? Ova dvojba često zbunjuje mnoge jer na prvi pogled oba oblika zvuče slično, no samo jedan od njih pravilno je prema hrvatskom standardnom jeziku.
Ispravan oblik riječi jest “uvjeti”, dok je “uvijeti” pogrešan i ne koristi se u standardnom jeziku. Razlika proizlazi iz pravopisnih pravila koja jasno određuju kako se riječi pišu i izgovaraju.
Pravilna upotreba riječi “uvjeti” u jeziku zahtijeva razumijevanje osnovnih pravopisnih pravila. Riječ dolazi od imenice muškog roda koja se koristi za opisivanje okolnosti ili preduvjeta nekog događaja. Zvuči jednostavno, zar ne? Ipak, mnogi griješe i pišu “uvijeti”, što je potpuno netočno.
Kako se pravilno izraziti? Evo primjera: Kad govorimo o radnim uvjetima u ugovoru, kažemo radni uvjeti – nikada radni uvijeti. Također, kod vremena ili okoliša reći ćemo da su povoljni vremenski uvjeti ključni za putovanje.
“Moramo ispuniti sve uvjete da bismo dobili posao.” Tko nije čuo ovu rečenicu bar jednom u životu? Ovo je klasičan primjer gdje se riječ koristi kako treba – nema mjesta za pogreške poput famoznog “uvijeti”. Čut ćete to, ali nemojte i vi pasti na tu zamku.
Drugi jasan slučaj je: “Uvjeti za polaganje ispita su jasni.” Jednostavno, zar ne? Ipak, mnogi se zbune kad trebaju imenovati zahtjeve za ispite ili slične prilike. Pravilan oblik množine ovdje odvaja one koji poznaju pravila od onih kojima će profesor ubaciti koju primjedbu o jeziku uz ocjenu.
Uvjet je riječ koja se koristi za označavanje nekog preduvjeta, okolnosti ili stanja potrebnog da bi određeni događaj bio moguć. Jednostavno rečeno, uvjeti su oni mali (ili veliki) zahtjevi bez kojih ništa neće funkcionirati kako treba—bilo da pričamo o poslovnim ugovorima, vremenskim uvjetima ili školskim zadacima.
U pravnom kontekstu ovaj pojam postaje još kompleksniji. Ugovori i sporazumi često ovise o tzv. suspenzivnim uvjetima, koji privremeno odgađaju učinke dok se ne ostvari neka buduća okolnost. S druge strane, imamo rezolutivne uvjete koji znače završetak obveza nakon što nastupi specifičan događaj. Ali tko ima vremena za nemoralne ili fizički neizvedive uvjete? Ti “uvjeti” gotovo uvijek vode u apsurd jer nitko nema koristi od onoga što nikad nije ni moguće ostvariti.
About the author call_made
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje! Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba. Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!
Kad vam nitko ne može pomoći, uvijek možete računati na ovaj blog.
Puni.hr – Punimo vaše glave sa znanjem!