Jeste li se ikada zapitali piše li se ispravno “vijećnica” ili “viječnica”? Ovo pitanje često zbunjuje mnoge, no odgovor je zapravo vrlo jasan i temelji se na pravilima standardnog hrvatskog jezika.
Pravilno je pisati “vijećnica” kada se govori o ženskoj osobi koja sudjeluje u radu vijeća ili prostoru gdje se održavaju sjednice, prema pravilima standardnog hrvatskog jezika. Nažalost, često nailazimo na jednu nezgodnu pojavu – pogrešno oblikovanje riječi kao “viječnica”.
Riječ “vjećanje”, iz koje dolazi korijen za izraz “vijeće”, jasno određuje da je glas je ispravna glasovna skupina u ovoj konstrukciji. Upišite li “viječnica” umjesto točnog oblika, ne samo da kršite gramatička pravila nego riskirate pomisao čitatelja kako niste pažljivo pristupili pisanju. Jezične norme nisu stvar osobne interpretacije; one postoje kako bi sačuvale preciznost i konzistenciju komunikacije.
Riječ vijećnica koristi se u različitim kontekstima, no uvijek prema pravilima standardnog jezika. Na primjer: “Dogovorili su se naći ispred vijećnice.” Ovdje jasno označava mjesto – zgradu u kojoj djeluje gradsko ili općinsko vijeće.
Drugi primjer dolazi kada je riječ o ženskoj osobi, članici vijeća. Rečenica poput “Vijećnica je iznijela svoj prijedlog tijekom sjednice.” ne ostavlja prostora za sumnju kako se pravi oblik piše i primjenjuje.
Čak i kad mijenjamo padeže, pravilo ostaje isto. Genitiv glasi “vijećnice”, dativ “vijećnici”, a instrumentalom dobivamo “s vijećnicom”. Zbog ovih nedvojbeno određenih gramatičkih oblika bilo kakvo drugo pisanje samo bi kršilo normu.
Pojam vijećnica odnosi se na prostor ili zgradu gdje se donose ključne odluke gradske vlasti. U ovom slučaju, koristeći riječ “vijeće” kao korijen, jasno je da označava sjedište uprave jer upravo ondje vijećnici sastanče kako bi oblikovali budućnost zajednice. Je li itko pomislio koliko povijesnih prilika predstavlja jedna takva građevina?
Kad govorimo o sarajevskoj Vijećnici, njen značaj prelazi puku administrativnu funkciju. Dizajn Karla Paříka iz 1891., kasnije dovršen pod vodstvom Ćirila Ivekovića, ističe se pseudo-maurskim stilom, jednim od rijetkih primjera tog pravca u Europi. Ove arhitektonske karakteristike simboliziraju mješavinu kulturnih utjecaja – islamske umjetnosti Španjolske i Sjeverne Afrike.
Prvotno upotrebljavala za potrebe lokalne samouprave, Vijećnica ne služi samo praktikalnoj svrsi već upućuje i na spoj tradicije te urbanog identiteta jednog grada. Kako drugačije prepoznati srce Sarajeva nego kroz ovu raskošnu povijesnu ikonu?
About the author call_made
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje! Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba. Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!
Kad vam nitko ne može pomoći, uvijek možete računati na ovaj blog.
Puni.hr – Punimo vaše glave sa znanjem!