Jeste li se ikada zapitali je li pravilno reći vjerojatno ili vjerovatno? Ova naizgled jednostavna dvojba često izaziva nesigurnost, osobito kad želimo pisati točno i jasno. Razlike u jeziku ponekad suptilno odražavaju regije iz kojih dolazimo.
Ispravno je koristiti “vjerojatno” prema standardnom hrvatskom jeziku, dok je “vjerovatno” karakteristično za varijante bosanskog, crnogorskog i srpskog jezika te dijelove regionalne upotrebe.
Prilikom odabira između “vjerojatno” i “vjerovatno”, ključno je razumjeti kontekst. Ako netko piše na standardnom hrvatskom jeziku, riječ “vjerojatno” jedini je ispravan izbor (prema pravilima Hrvatskog pravopisa). Ta varijanta nije samo formalna nego i očekivana u službenim dokumentima, medijskim tekstovima ili akademskom pisanju.
S druge strane, ako komuniciraju s osobama iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore ili Srbije – posebno usmeno ili u neformalnim situacijama – korištenje riječi “vjerovatno” može pridonijeti boljem razumijevanju i prirodnijem tonu razgovora. No tu dolazi zamka: unošenje te riječi u formalni pisani sadržaj unutar Hrvatske doživljava se kao lingvistički prekršaj.
Za one koji često iskaču među dijalektalnim varijantama: imati jasno razlikovanje uvijek pomaže izbjeći nesporazume! U konačnici, konzistentnost u pisanju ključna je za ostavljanje profesionalnog dojma.
Kada se koristi prilog vjerojatno, važno je obratiti pažnju na kontekst. Na primjer, rečenica: “Marija vjerojatno dolazi u subotu, ali još nije sigurna.” jasno izražava nesigurnu najavu Marijinog dolaska – kao da hodamo po tankom ledu njezinih planova koji su uvijek neodređeni.
U drugoj situaciji: “Vjerojatno idemo zajedno na veliko putovanje europskim zemljama,” ponovno vidimo dozu dvojbi unatoč uzbuđenju zbog zajedničkih planova. “Europa čeka?” Možda i ne! Ali stil ostaje gramatički ispravan.
Promotrimo ovaj primjer malo osebujnijeg karaktera: “Ona će vjerojatno prekinuti s Petrom i to svatko zna osim Petra.” Dramaturgija dovedena do savršenstva; strašno zanosan ton koji osvaja svakodnevnicom!
I za kraj jedan pretjerano optimističan trenutak među prijateljima dugovječnih ljubavi: “Mi smo vjerojatno najdugovječniji prijatelji na planetu sa stažom od 85 godina!” Tko bi zamijenio ovakav ponos nenadmašne povezanosti?
Sve nas vraća istoj osnovi – dok god koristite vjerojatno umjesto pogrešnog oblika vjerovatno, vaša poruka bit će itekako jasna.
Riječi “vjerojatno” i “vjerovatno”, premda sinonimi, izazivaju nemalu konfuziju među govornicima hrvatskog jezika. Njihovo značenje? Potpuno isto – obje označavaju mogućnost ili pretpostavku nečega što se može dogoditi. Dakle, “Marija vjerojatno dolazi sutra”? To znači da postoji velika šansa da će Marija doista stići.
S tehničke strane, riječ “vjerojatno” dolazi iz ruskog izraza „вероятно“ (veroyatno). Ne samo da je pravilnija u standardnom jeziku nego ju preporučuju jezikoslovci za formalnu upotrebu. Ironično je što mnogi ipak posegnu za varijantom “vjerovatno”, koja razbija pravila tvorbe hrvatskog jezika zamjenom glasa “j” glasom “v”. Zašto to rade? Možda zato što nalikuje obliku koji češće čujemo u susjednim državama.
Na kraju, nije stvar samo preferencije već kulture pisanja te profesionalnosti. Riječ “vjerovatno” ostavite negdje drugdje; ovdje pravilni odabir uvijek osvaja.
About the author call_made
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje! Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba. Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!
Kad vam nitko ne može pomoći, uvijek možete računati na ovaj blog.
Puni.hr – Punimo vaše glave sa znanjem!