Voljeo Ili Volio – Kako Se Ispravno Piše?

March 27, 2025

Profesor Kiki

No comments

Jezik je živo biće koje se mijenja kroz vrijeme, a razlike u govoru često otkrivaju bogatstvo i slojevitost kulture. Jedna od zanimljivih dilema koja privlači pažnju mnogih jest upotreba oblika “volio” naspram “voljeo”. Što je pravilno? Ima li jedno prednost nad drugim?

Ispravno korištenje

Jezična pravilnost u slučaju odabira između “volio” i “voljeo” ponajviše ovisi o regionalnim govornim praksama, ali i o standardima hrvatskog jezika. Prema normativnoj gramatici, oblik “volio” smatra se ispravnim i u skladu s književnim jezikom.

S druge strane, upotreba oblika “voljeo”, iako česta u dijelovima Bosne i Hercegovine te među nekim hrvatskim iseljenicima, nije priznana kao dio standardnog izričaja u Hrvatskoj. Taj oblik reflektira specifičan utjecaj lokalnih narječja ili povijesno-jezičnih promjena.

Primjeri pravilne upotrebe

Primjena oblika volio jasno se vidi u raznim kontekstima standardnog hrvatskog jezika. Na primjer, rečenica “Volio ju je više od ičega” prenosi emocionalnu dubinu i potpuno koristi ispravan oblik glagolskog pridjeva radnog za muški rod. Slično tome, fraza poput “Do tog događaja bio je volio sve na njoj” naglašava vremensko trajanje emocija prije određenog trenutka.

Nerijetko ga koriste govornici kako bi opisali snažne osobne doživljaje: “Nikad nisam volio školjke, a niti druge morske plodove.” Ili suprotno – ukazivanje na prošlu strast prema aktivnostima: “Volio sam izlaziti u klubove dok sam bio mlađi.”

Iznad svega, jednostavnost ovih primjera pokazuje koliko prirodno zvuči forma “volio”. Pogrešan oblik kao što je voljeo, iako ponegdje čest zbog regionalnih utjecaja, iskače izvan kakofonije pravopisnog sklada koja obilježava hrvatski standardni jezik.

Značenje i definicija

Oba oblika, “volio” i “voljeo”, proizlaze iz glagola “voljeti”, koji znači osjećati ljubav ili naklonost prema nekome ili nečemu. No, ovdje se krije zamka – samo je jedan oblik gramatički ispravan u standardnom hrvatskom jeziku.

Riječ “volio” predstavlja glagolski pridjev radni muškog roda od glagola “voljeti”. Koristi se za izražavanje prošle radnje uz subjekt muškoga roda. Primjeri su jasni: “Volio ju je više od svega.”, “Nikad nije volio gužve na plaži.”

S druge strane, oblik “voljeo” često griješi one koji nisu sigurni u pravilne oblike riječi ili pod utjecajem dijalekta govore drugačije. Iako regionalno prisutan, primjerice u Bosni i Hercegovini, ovaj izraz jednostavno ne pripada normama hrvatskog standardnog jezika. Zašto riskirati pravopisnu grešku kada je odgovor tako jasan?

O meni - Profesor Kiki

Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!


Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba.


Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.

Leave a Comment