Jeste li se ikada zapitali piše li se ispravno “proslijediti” ili “prosljediti”? Ova je dvojba česta i lako može zbuniti, čak i one koji su sigurni u svoje pravopisno znanje. Male razlike poput ove često nas navode na preispitivanje vlastitih jezičnih vještina.
Kod pravopisa, riječ proslijediti uvijek je gramatički ispravna i koristi se u kontekstu slanja ili prenošenja nečega dalje. Na primjer, kada šaljete mail kolegi ili prosljeđujete poruku prijatelju, pravilno je reći: “Hoćeš li mi to proslijediti?”
S druge strane, oblik prosljediti predstavlja čestu grešku i nije prihvaćen u standardnom hrvatskom jeziku. Iako bi neki možda intuitivno posegnuli za ovom verzijom zbog suglasničkog sklopa “s-lj”, lingvisti jasno ističu da ova varijacija nije dio književnog izraza.
Kod pravilnog izražavanja u hrvatskom jeziku, glagoli prosljeđivati i proslijediti koriste se precizno ovisno o završetku radnje. Na primjer, kada je riječ o nekoj ponavljajućoj ili nedovršenoj radnji, koristi se nesvršeni glagol:
S druge strane, za već obavljene ili zaključane radnje primjenjuje se svršeni oblik:
Razlikovanje ovih oblika nije samo formalnost nego odražava temeljnu strukturu hrvatskog standardnog jezika. Za one sklone korištenju nepravilnog oblika ‘prosljediti’, valja napomenuti da taj izraz po njemu nema mjesta u književnom ni standardnom govoru.
Glagol proslijediti odnosi se na svršenu radnju prijenosa, slanja ili dostave nečega. Ovaj oblik označava završetak aktivnosti. Na primjer, kad osoba kaže: “Dokument će biti proslijeđen nadležnoj osobi”, jasno je da se govori o krajnjem činu predaje dokumenta.
S druge strane, glagol prosljeđivati opisuje kontinuirani proces tog istog djelovanja. Koristi se kad situacija podrazumijeva ponavljanje ili trajanje radnje kroz vrijeme. Primjer za to bi bio: “Oni redovito prosljeđuju sve važne informacije klijentima.”
Važno je razumjeti razliku između ova dva oblika jer njihova pogrešna izmjena može promijeniti značenje rečenice i odati dojam nepismenosti u službenoj komunikaciji. Oblik “prosljediti” predstavlja pravopisnu grešku koja nije prihvatljiva u standardnom hrvatskom jeziku.
About the author call_made
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje! Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba. Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!
Kad vam nitko ne može pomoći, uvijek možete računati na ovaj blog.
Puni.hr – Punimo vaše glave sa znanjem!