Jezik je živo tkivo koje se mijenja, prilagođava i ponekad zbunjuje. Jedno od pitanja koje često izaziva nedoumice u hrvatskom jeziku jest pravilna uporaba riječi „iščekivati” ili „isćekivati”. Možda na prvi pogled djeluje kao sitnica, ali pogrešna upotreba može promijeniti dojam o govorniku.
Zašto su ovakve dvojbe važne? Jer preciznost u izražavanju nije samo stvar formalnosti već i poštovanja prema jeziku kojim komuniciramo. U nastavku saznajte dublje razloge iza ove lingvističke dileme te kako ju izbjeći s lakoćom.
Glagol „iščekivati” ispravan je oblik koji se koristi u standardnom hrvatskom jeziku. Njegov pogrešan ekvivalent, „isćekivati”, dolazi iz kolokvijalne ili dijalektalne uporabe i ne pripada književnom standardu. Ovo često proizlazi iz nemara prema fonetskoj preciznosti.
Jezični savjetnici ističu važnost dosljednosti pri korištenju ovakvih izraza jer nepravilni oblici mogu ostaviti dojam nepismenosti ili manjka truda oko pravilnog govora. Na primjer, umjesto: „Isćekujem dan kad ćemo konačno završiti posao”, valja reći: „Iščekujem dan kada ćemo konačno završiti posao.”
Upotreba pravog oblika nije samo lingvističko pitanje već i odraz poštovanja prema vlastitom jeziku. Razlike poput ove čine ključnu granicu između svakodnevnog razgovornog registriranja grešaka i formalnijih konteksta gdje nema mjesta za takve propuste – bilo da pišemo službeni dokument, znanstvenu publikaciju ili čak objavu na društvenim mrežama koja teži točnosti.
Riječ iščekivati česta je u svakodnevnom govoru i pisanju, ali njezina nepravilna verzija “isćekivati” povremeno se provuče kroz govor ljudi koji ne paze na pravopis. Evo nekoliko primjera ispravne uporabe kako bi nedoumica bila što manje:
“Iščekivati” i “isčekivati” znače čekati ili očekivati nešto s nestrpljenjem, no nijanse među njima nisu samo stvar pravopisa već i lingvističke preciznosti. Oblik “iščekivati” predstavlja standardnu normu hrvatskog jezika, dok je “isčekivati”, premda razumljiv u svakodnevnom govoru, manje prihvaćen u formalnim kontekstima.
Razlog leži u glasovnoj promjeni koja se događa prema pravilima jednačenja po zvučnosti. U tom procesu suglasnici “s” i “č” prelaze u skup “šč”. Primjerice, rečenica “Svi iščekuju najnovije vijesti” potvrđuje točno korištenje oblika koji prati fonološke principe hrvatskog jezika.
About the author call_made
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje! Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba. Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!
Kad vam nitko ne može pomoći, uvijek možete računati na ovaj blog.
Puni.hr – Punimo vaše glave sa znanjem!