Je li pravilno reći “uključi” ili “ukljući”? Ovo pitanje često zbunjuje govornike hrvatskog jezika, a odgovor nije samo stvar intuicije već i pravila standardnog jezika. Pravopisna dvojba ovdje otvara zanimljivu raspravu o jezičnoj normi i svakodnevnoj uporabi.
Uporaba izraza “uključi” i “ukljući” usklađena je s pravilima standardnog hrvatskog jezika. Prema pravopisu, ispravna verzija glasi ‘uključi’, dok oblik “ukljući” nije gramatički prihvaćen. Naime, riječ dolazi iz imperativa glagola uključiti, a svi takvi oblici završavaju na “-ši”, poput riječi “pokreni” ili “završi”.
Ipak, svakodnevni govor često posluži kao plodno tlo za lingvističke greške. Mnogi govornici ponekad nesvjesno koriste pogrešnu formu zbog dijalekta ili utjecaja razgovornog jezika koji prirodno odstupa od norme.
Važno je istaknuti da se standardni jezik koristi u službenoj komunikaciji – pisanju mailova, javnim nastupima ili obrazovnom okruženju – gdje nepravilnosti mogu ostaviti dojam neprofesionalnosti. Ako netko kaže: “Ukljući mobitel,” prvotna reakcija slušatelja mogla bi biti zbunjena; no rečenica “Uključi svjetlo” jasno prenosi poruku bez gubitka smislenosti.
Korištenjem naučenih normi osigurava se pravilna interpretacija i konzistencija unutar jezika te sprječavanje situacija u kojima neprikladan način izražavanja rezultira lošim dojmovima među sugovornicima.
Ispravna upotreba riječi “uključi” može zvučati jednostavno, ali u praksi često izaziva zabunu među govornicima. Na primjer, kada se daje naredba, koristi se imperativ: “Uključi televizor.” Ovaj oblik direktno pokazuje što treba učiniti.
U kontekstu budućeg vremena pravilno je reći: “On će uključiti svjetlo.” Glagol prelazi u puni infinitivni izraz uz pomoć enklitike “će”. Pogrešni oblici poput “on će ukljući” samo stvaraju konfuziju i narušavaju gramatičku jasnoću.
Kada izražava namjeru ili potrebu kroz infinitiv, primjer bi bio: “Moram uključiti mobitel da provjerim poruke.” Ovakve konstrukcije su česte i korisne jer jasno definiraju radnju i svrhu.
Uz to, nedostatak pažnje pri izgovoru – posebno pod utjecajem dijalekata – lako vodi do oblika kao što su “ukljući ovo”, koji nije gramatički prihvaćen. U formalnoj komunikaciji takvi propusti mogu ostaviti negativan dojam te ukazivati na nepoznavanje osnovnih pravila jezika.
Glagol uključiti označava radnju koja rezultira dovođenjem nečega u funkciju ili povezivanjem s određenim sustavom, procesom ili aktivnošću. Može se primijeniti na fizičke situacije poput uključivanja uređaja – primjerice, “Uključi računalo” – ali i na konceptualne prilike, kao što je integracija osobe u timski projekt.
Imperativni oblik uključi koristi se kada osoba izdaje naredbu ili zahtjev. S druge strane, infinitiv uključiti ima širu primjenu; pojavit će se pri iskazivanju namjera (“Trebam uključiti svjetlo”), mogućnosti (“Je li moguće to uključiti?”) ili nada.
Svaka nepravilnost u upotrebi ovih oblika često dovodi do nesporazuma te remeti jasnoću izražavanja. Štoviše, standardizirana forma ključna je za profesionalnu komunikaciju kako bi poruka bila precizna i vjerodostojna.
About the author call_made
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje! Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba. Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!
Kad vam nitko ne može pomoći, uvijek možete računati na ovaj blog.
Puni.hr – Punimo vaše glave sa znanjem!