Jeste li se ikada zapitali je li pravilno reći “s obzirom” ili samo “obzirom”? Jezik, kao živi organizam, često postavlja ovakva pitanja i izaziva nedoumice čak i kod iskusnih govornika. Pravilan odabir nije samo stvar gramatike već i stila izražavanja.
Ispravno je koristiti izraz “s obzirom”, jer predložni izraz zahtijeva prijedlog “s” kako bi bio gramatički točan. Samo “obzirom” smatra se nepravilnim u standardnom hrvatskom jeziku.
Razumijevanje ovih nijansi ne znači samo poštivanje pravopisa nego i jasnoću komunikacije. U nastavku ćemo objasniti zašto dolazi do ove zablude te pružiti praktične savjete kako izbjeći slične pogreške u budućnosti.
Kada je riječ o izrazu “s obzirom”, važno je razumjeti da se koristi isključivo s prijedlogom “s”. Bez ovog prijedloga, fraza gubi smisao i postaje gramatički netočna. Na primjer, reći „obzirom na situaciju“ zvuči nezgrapno i izaziva nesigurnost u komunikaciji.
Pravilan izraz “s obzirom na” služi kao uvod u rečenicu koja donosi dodatne informacije ili obrazloženje. Primjerice: S obzirom na vremenske prilike, odlučili smo odgoditi putovanje. Ovo jasno povezuje uzrok (vremenske prilike) i posljedicu (odgoda putovanja).
Korisno je imati na umu da su ovakve pogreške česte zbog usmenog idioma gdje ljudi često skraćuju izraze iz navike. Međutim, pisani jezik traži točnost jer svaka pogreška – ma kako mala bila – može narušiti dojam profesionalnosti.
Dakle, pravilo nije teško zapamtiti: uvijek napišite „s obzirom na“, nikad samo „obzirom“. Je li komplicirano? Nije! Samo trebate uključiti ono malo “s”.
Izraz “s obzirom” najčešće se koristi u kombinaciji “s obzirom na to da”, a pravi majstori jezika koriste ga za jasnoću i preciznost. Evo nekoliko primjera koji ne ostavljaju mjesta dvojbama:
Što drugo očekivati u ovim vremenima?
Izraz “s obzirom na” ima jednoznačno značenje u hrvatskom jeziku—označava uzimanje nečega u obzir ili fokusiranje na određenu činjenicu. Drugim riječima, koristi se kako bi se ukazalo da je nešto relevantno za odluku ili izjavu koja slijedi. Preciznost ovog izraza često ga čini ključnim kada želimo profesionalno ili jasno izraziti povezanost između okolnosti i zaključka.
Na primjer, rečenice poput: “S obzirom na trenutne ekonomske prilike, preporučujemo odgodu investicije” kristalno pokazuju pravilnu primjenu ove fraze. Iako mnogi koriste skraćeni oblik bez prijedloga “s”, taj pristup nije gramatički točan ni stilski prihvatljiv.
About the author call_made
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira, ali i iz ostalih predmeta, i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje! Na Puni.hr ćete pronaći sažetke lektira, skripte, prezentacije i ostale korisne materijale, posebno prilagođene za učenike osnovnih i srednjih škola. Trudim se obraditi što više predmeta i tema kako biste na jednom mjestu pronašli sve što vam treba. Nadam se da će vam moj trud pomoći da brže i lakše savladate školsko gradivo te se bolje pripremite za ispite i testove. Ako imate prijedloge i ideje za sadržaje koje biste željeli vidjeti ovdje, slobodno mi se javite.
Često se sjetim svojih muka prilikom čitanja lektira i upravo iz tog razloga se rodio ovaj blog. Tu sam da vam olakšam i ubrzam učenje!
Kad vam nitko ne može pomoći, uvijek možete računati na ovaj blog.
Puni.hr – Punimo vaše glave sa znanjem!